Menu Zavřít

Přichází nová konkurence

19. 7. 2005
Autor: Euro.cz

Displeje SED soupeří s plazmou a tekutými krystaly, masová výroba však může být problémem

Žádné debaty o televizním průmyslu se neopakují tak často jako dohady o relativních výhodách plazmových displejů (PDP) a displejů z tekutých krystalů (LCD). Oba jsou ploché, ale zastánci PDP vás budou přesvědčovat, že jejich technologie je lepší, protože televize jsou větší. Milovníci LCD zase budou říkat, že jejich obrazovky mají vyšší rozlišení a nižší spotřebu energie.
Všichni tito diskutéři si však budou muset přichystat nové argumenty. Ještě před koncem letošního roku začne společnost SED, společný podnik firem Canon a Toshiba, vyrábět nový druh plochých televizí. Technologie, kterou nazývají SED (surface-conduction electron-emitter display), nabízí kvalitnější obraz než konkurenční systémy, a přitom spotřebovává třetinu energie, kterou využijí obrazovky PDP, a asi polovinu energie potřebné pro LCD. „Partnerství nám určitě přinese ohromný úspěch,“ tvrdí prezident společnosti Canon Fujio Mitarai.
Na důkaz toho se Canon ve své továrně Hiratsuka nedaleko Tokia předvedl prototypem o úhlopříčce 36 palců. Tmavé barvy působí sytěji než tytéž barvy na LCD, zatímco písmo, posouvající se po obrazovce, je mnohem ostřejší než na plazmových displejích. Jediné prostory, kde se obrazovka SED jeví v porovnání se svými soupeři jako méně ostrá, jsou jasně osvětlené místnosti, takové, jaké najdete třeba v obchodech s elektronikou. „Řekl bych, že v obýváku nebude rozdíl moc velký,“ uvažuje Shunichi Uzawa, prezident společnosti SED.
U technologie SED dokázali výrobci spojit ostré rozlišení tradičního televizoru s katodovou trubicí (CRT) s velikostí a hmotností plochých obrazovek. Většina odborníků prohlašuje, že televizor s technologií CRT poskytuje lepší obraz než PDP nebo LCD, avšak má tendenci k tvarovému zkreslení obrazu směrem k okraji obrazovky a vypadá vedle štíhlých plochých panelů poněkud nemotorně. Obrazovky CRT používají jednu velkou obrazovou trubici, která má skoro stejnou hloubku i výšku. Naproti tomu v technologii SED má každý pixel – neboli barevný bod – vlastní elektronový zdroj, čímž účinně vytváří tisíce CRT. Proto mohou být obrazovky hluboké jen pár centimetrů a obrázek je stejně ostrý jak v rozích, tak na středu obrazovky. „Výkon SED je vynikající,“ prohlašuje Hisakazu Torii, analytik společnosti pro průzkum trhu DisplaySearch.

Málo znamená draze.

Přes veškeré zjevné výhody SED se zatím konkurenční technologie nemusí ničeho příliš obávat. Mají k tomu jeden důvod: dosažení masové výroby totiž firmám Canon a Toshiba potrvá řadu let. Výroba obou společností nepřekročí do roku 2008 objem 75 tisíc kusů televizorů, v roce 2010 se předpokládá nárůst na 250 tisíc, na rozdíl od firmy Matsushita Electric Industrial, která plánuje vyrobit 400 tisíc plazmových televizorů do konce roku 2006. „SED je jedinečná technologie, k výrobě ale ještě musí ujít pořádný kus cesty,“ soudí ředitel výzkumných laboratoří špičkové technologie společnosti Panasonic Takeshi Uenoyama.
Velikost a výrobní náklady mohou působit značné potíže. SED bude zpočátku vyrábět televizory s úhlopříčkou 50 placů, později se chystá na výrobu čtyřicetipalcové obrazovky. Výroba menších obrazovek znamená vtěsnání každého pixelu a jeho elektronového děla blíž k sobě, čímž roste složitost i náklady. A ceny televizorů mezitím padají. Výzkumný ústav DispleySearch odhaduje, že ceny padesátipalcové plazmové obrazovky klesnou v tomto roce o třicet procent, přičemž ceny LCD klesají ještě rychleji. Nedokážu si představit, že by se televizory SED prodávaly v době s existující plazmovou technologií za stejnou cenu při zachování stejné velikosti obrazovky,“ míní analytik Paul O'Donovan, který pracuje pro společnost výzkumu trhu Gartner Dataquest.
Prezident SED Shunichi Uzawa konstatuje, že obrazovky SED budou „konkurenceschopné“, avšak připouští, že jejich zavedení se prozatím odkládá, protože Canon a Toshiba pracují pilně na snížení výrobních nákladů. I tak se Canon věnuje obrazovkám SED již od roku 1984. Satomi Ushioda, analytik tokijské skupiny Nikko Citigroup, předpovídá další zpoždění zejména proto, že společnosti nejsou ochotné sdílet technologii s jinými výrobci, což by mohlo přispět ke snížení nákladů. To by asi labužníkům se smyslem pro dokonalý obraz mohlo přinést zklamání. Výrobci PDP a LCD ale naopak mohou před debutem technologie SED získat spoustu času na vytříbení nových argumentů.

Slovníček SED

bitcoin školení listopad 24

  • NÁZEV Zkratka z anglického „surface-conduction electron-emitter display“ (povrchová elektronová emise)
  • TECHNOLOGIE Příliš se neliší od běžné obrazovky s katodovou trubicí, jen je mnohem tenčí. Místo pouhých tří elektronových děl (po jednom pro každou ze tří základních barev) má SED tisíce malých děl pro jednotlivé pixely. Děla tak mohou být blíže u obrazovky a celá sestava může být tenčí.
  • KLADY plošší než CRT. Menší spotřeba energie než jakou mají PDP nebo LCD, jasnější obraz a živější barvy.
  • ZÁPORY Vzhledem k obtížnosti výroby nebudou zřejmě menší obrazovky v dohledné době dostupné.

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Dagmar Tomková

  • Našli jste v článku chybu?