Menu Zavřít

Přidají na tempu

19. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Siemens

FIN25

MNICHOV (hns) - Jednomu z největších světových technologických koncernů, německému Siemensu, se loni dařilo. Čistý zisk za fiskální rok 2004 (1. říjen 2003 až 30. září 2004) meziročně vzrostl o 23 procent na 3,002 miliardy eur. Pokud bychom do profitu zahrnuli i prostředky získané prodejem akcií Infineonu, zisk by se meziročně zvedl o 39 procent na 3,405 miliardy eur,“ řekl týdeníku EURO na výroční mnichovské konferenci odstupující ředitel firmy Heinrich von Pierer.
Podnikání Siemensu přesto není bez problémů - ke ztrátám došlo v divizích výroby mobilních telefonů a transportních systémů, které dohromady prodělaly 586 milionů eur. Mobilní telefony se dostaly do nesnází s novými modely řady 65, které musely být koncem srpna staženy kvůli potížím se softwarem. Pierer dokonce připustil, že nezlepší-li se výkonnost této divize, bude firma uvažovat o jejím uzavření, prodeji nebo hledání partnera pro její další rozvoj. Výroba dopravních prostředků se propadla do červených čísel kvůli nákladům spojeným s odstraňováním poruch u tramvají Combino. Rovněž výkon divize pro výrobu energetických zařízení Siemens Power Generation, jež obvykle patří mezi hlavní motory růstu skupiny, klesl - její zisk se meziročně snížil o téměř osmnáct procent. Naopak v Česku byla firma úspěšnější než jinde, Siemens ČR dokázal zvýšit meziročně zvýšit tržby téměř šestkrát rychleji než celý koncern a vzrostl i počet českých zaměstnanců (EURO 46/2004).
Pro nový fiskální rok von Pierer předpokládá zejména zrychlení růstu tržeb. Strategií Siemensu je zaměřit se na růstové regiony - střední a východní Evropu, Rusko, Indii, Spojené státy a zejména Čína, kde má již dnes 54 joint venture. Nyní zkoumá možnosti uvedení části akcií těchto firem na šanghajskou burzu. Společnost do svého podnikání v Číně vložila miliardu eur a stejný obnos sem chce investovat během několika dalších let.
Kromě organického růstu připravuje Siemens další akvizice. Loni firma převzala výrobu průmyslových turbín od Alsthomu, dánskou Bonus Energy, od DaimlerChrysleru továrnu na výrobu elektroniky do aut v severoamerickém Hunstsville a také společnost USFilter. Nyní usiluje o převzetí rakouského technologického koncernu Va Tech, kde drží již šestnáct procent základního jmění a usiluje o dalších patnáct procent, jež jsou ve vlastnictví státního rakouského podniku ÖIAG.

  • Našli jste v článku chybu?