Menu Zavřít

Přijďte pobejt

9. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Jacek Spyra trávil desítky hodin ve sněmovně

Šéf Paroubkovy kanceláře Zdeněk Doležel, premiérův poradce-neporadce Robert Piksa či rodinná známá expremiéra Stanislava Grosse Libuše Barková.To je jen špička politických kontaktů, které v Česku udržoval polský lobbista Jacek Spyra.V portfoliu jeho styků za posledních pět let vyniká plejáda sociálnědemokratických poslanců, zejména členů sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost.

Wozniakowski u Šplíchala.

Polský časopis Parket otiskl v dubnu 2004 rozhovor s náměstkem ministra státní pokladny Josefem Wozniakowským, který přiznal, že se Spyrou jednal o privatizaci Unipetrolu. Spyra naopak tvrdil, že Wozniakowského vůbec nezná, dokonce mu prý nic neříkalo ani jeho jméno. Oba muži ale už letos v červnu podnikli výlet na pražskou Malou Stranu. Jacek Spyra totiž přivedl Wozniakowského, bývalého člena dozorčí rady polské státní společnosti PKN Orlen a náměstka státní kasy, což je obdoba českého Fondu národního majetku, přímo do pražské Poslanecké sněmovny. Týdeník EURO získal informaci, že tam spolu navštívili poslance sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost Karla Šplíchala. „Spyra za mnou přišel do sněmovny při červnovém jednání pléna (14. června 2005 - pozn. red.) a chtěl mluvit o věci, která by mohla ublížit sociální demokracii. Setkání proběhlo na veřejném místě v Sále státních aktů, kde se pohybuje množství lidí včetně novinářů (vstup ovšem umožňuje magnetická karta - pozn. red.). Nebyla v tom žádná konspirace a schůzka byla naprosto otevřená,“ uvedl Šplíchal. Spyru prý za ním poslal kdosi z ČSSD. Lobbistu tehdy údajně viděl poprvé. „Upozornil mě na vyšetřování kauzy Unipetrolu v Polsku a ukázal mi některé články,“ upřesnil Šplíchal obsah schůzky a dodal, že smyslu lobbistovy prezentace nerozuměl. Wozniakowski prý navíc mluvil pouze polsky. „Pro mě celý příběh Unipetrolu skončil jeho prodejem,“ uzavřel Šplíchal.

Sociální lobbista.

Představa, že polský lobbista, který do té doby prý podle politiků ČSSD předával auta a vozíčky potřebným, obchází špičky ČSSD s bývalým vrcholovým funkcionářem polského státu a upozorňuje je pouze na nesrovnalosti v privatizaci Unipetrolu, je absurdní. S bývalým šéfem Paroubkovy kanceláře Zdeňkem Doleželem a premiérovým designovaným poradcem Robertem Piksou se Spyra také sešel a jednalo se o jiných věcech. Jacek Spyra navíc není v českém Parlamentu žádný nováček, mezi poslance chodí pravidelně řadu let. Na začátku léta roku 2001, rok před parlamentními volbami, začal obcházet s nabídkou sociálního sponzoringu poslance sociální demokracie. Setkal se například s někdejší poslankyní Miladou Emmerovou či s asistentkou Hanou Vejmělkovou, která dovedla lobbistu přes vozíčky ke „svému“ poslanci Zdeňku Škromachovi. Vejmělková dnes působí jako ředitelka Škromachovy kanceláře na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Bezpečnostní známosti.

Tehdy také Spyra poprvé navštívil poslance Miloše Titze, člena a dnes místopředsedu sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost. „Já nevím, jak přišel, ale je docela možné, že s tím přišla třeba Darja Pinkavová, moje asistentka,“ uvádí ke svému prvnímu setkání se Spyrou muž, o němž se letos na jaře při krizi vlády Stanislava Grosse spekulovalo jako o možném příštím ministru obrany. Spyra prý Titzovi nabídl, aby se stal garantem sociálního sponzoringu na Pardubicku. Projekt měl jednoduchou rovnici: koupí se staré auto a seženou se sponzoři – Spyra měl zisk a Titz pomohl dětem, což nebylo půl roku před volbami k zahození. „Já jsem byl u toho předávání a u toho kontaktu. Jinak to zařizovala Darja,“ popisuje Titz týdeníku EURO svou spolupráci se Spyrou. Že by jejich styky byly pravidelné, ale odmítá: „Že jsem ho tu viděl nebo že mi Darja řekla ´máš polední přestávku, přijď za námi dolů do restaurace, je tady Jacek´, to je možné. Za ty tři roky si nemohu pamatovat, zda jsem byl s někým na obědě pětkrát nebo čtyřikrát,“ zdůrazňuje Titz.
Z důvěrného partnera se však dnes stala téměř nežádoucí persona. Titzovi se nelíbí, jakým způsobem se 2. září s Jackem Spyrou vypořádala ČSSD a premiér Paroubek, který o něm prohlásil, že je nedůvěryhodnou osobou stíhanou v České republice pro bankovní podvod v objemu 240 milionů korun. „Vždyť on se neskrývá, není jako Krejčíř v roli uprchlého. On tady byl a policie ho mohla kdykoli zatknout a předvolat. Mně se to nezdá,“ zpochybňuje premiérův názor.

Vstupenka k poslancům.

Jacek Spyra zjevně našel ve sněmovně kontakt, který potřebuje každý lobbista. Našel si svoji vstupenku. Běžný občan se totiž dostane do Parlamentu jen během jednání pléna a to pouze na galerii hostů, eventuálně na jednání výborů, která jsou veřejná. Chce-li se ale dostat do kuloárů, foyer, či dokonce do zmiňovaného Sálu státních aktů, kde ministři diskutují se svými náměstky a poslanci studují své projevy či prostě klábosí u kávy, má smůlu. Šance je jediná: být hostem poslance nebo jeho asistenta. V takovém případě má lobbista zajištěn vstup do budovy, kde se pak může neomezeně celé hodiny pohybovat. A kde také může navštívit někoho úplně jiného, než za kým původně přišel.
Poslancům, které oslovil, Spyra rozdával vizitku, na které byl uveden jako zástupce Českého ekologického institutu. Jednatelem této firmy sídlící od dubna 2005 na pražském Zličíně je také Oldřich Vicherek, registrovaný jako bývalý spolupracovník StB s krycím jménem Kráter. Spyrovou hlavní „propustkou“ do sněmovny byla evidentně Titzova asistentka Darja Pinkavová. „Byli si známější,“ potvrdil o jejím vztahu k Jackovi Spyrovi sám Titz.

Jak já k němu přišla?

Dr. Darja Pinkavová působí jako Titzova asistentka osmým rokem. Zároveň je místopředsedkyní místní organizace ČSSD v Praze 5 - Hlubočepích. Tamní předseda, exministr dopravy Antonín Peltrám, je rektorem Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů, kde Pinkavová učí. Jinou její aktivitou byla například účast v čestném výboru 2. mezinárodní výstavy všeobecného letectví Letadlo a létání, která se v květnu 2002 konala v areálu výstaviště v pražských Letňanech. Ve výboru s ní tehdy mimochodem byli letňanský starosta Josef Dobrý (ČSSD) nebo senátor Daniel Kroupa. „Prosím vás, myslím, že tohleto nebudu řešit,“ reagovala nejdřív minulý čtvrtek Pinkavová na dotaz týdeníku EURO, zda zná Jacka Spyru. Záhy si však vzpomněla. „Nevím, jestli nás někdo seznámil přes někoho nebo jak to bylo. Je to asi pět šest let. Ale vůbec bych nedokázala říct, jak jsem vlastně k němu přišla,“ uvedla. Začátkem listopadu 2001 začal Spyra za Pinkavovou chodit do sněmovny. Možná však už Spyra asistentku člena sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost znal už 13.dubna 2001, když po krizi v České televizi poslanci volili novou Radu ČT, kam ČSSD Darju Pinkavovou navrhovala (neúspěšně, neprošla ani do druhého kola volby). A o čem se spolu bavili? „Pro mě to až tak pracovní nebylo, já jsem v tom figurovala jako zprostředkovatel. Jeho aktivity jsem neznala. Měl v Česku nějakou firmu, která zařizovala pomocí sponzorů auta a vozíčky pro sociální zařízení. Prostřednictvím toho sponzoringu jsem se s ním tak nějak seznámila,“ říká váhavě asistentka. „Pomáhala jsem shánět firmy, které si na ta auta dala logo. O účetnictví ale nevím nic.“

FIN25

Nebyl to lump.

Pinkavová tvrdí, že distribuci aut zařizovala například pro jihlavský volební obvod exministra dopravy a poslance Jaromíra Schlinga (ČSSD), poslance Titze prý při předávání mikrobusu pro léčebnu v Košumberku na Pardubicku zastoupila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková.
Pinkavová připouští, že v těsném kontaktu se Spyrou byla na sklonku minulého volebního období, po roce 2002 prý byl vztah již méně intenzivní. „Spyra se pak nějak vytratil. Říkal, že bude asistentem nějakého europoslance, dále byl v Polsku a poté jsem s ním kontakt ztratila,“ říká. Zdroje týdeníku EURO ovšem tvrdí, že Spyra byl s Pinkavovou ve sněmovně několikrát viděn ještě v létě 2003. Naposledy asistentka lobbistu viděla poměrně nedávno: „Teď jsem ho nedávno potkala, nevím, je to měsíc dva. Myslím, že ve sněmovně.“ Spyrova účast v kauze Unipetrol prý Pinkavovou velmi překvapila. „Já bych neřekla, že je to nějaký lump. Natolik jsem ho ale neznala,“ řekla týdeníku EURO. „Byla bych ráda, kdybyste mé odpovědi nikde nezveřejňovali, protože nejsem kompetentní se vyjadřovat k těmto záležitostem,“ zdůraznila.

Škromach to věděl.

Darja Pinkavová ovšem není jedinou osobou toho příjmení, která Spyru zná. S polským lobbistou byla v kontaktu i její příbuzná Radka Pinkavová, která je asistentkou poslance Antonína Sedi (ČSSD), taktéž člena sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost. Jako asistentka mimochodem pracovala i pro poslance a člena bezpečnostního výboru Petra Ibla a pro poslance a bývalého šéfa správní rady Českých drah Miroslava Kapouna. „Spyru znám, ale raději o něm nebudu mluvit,“ řekla Radka Pinkavová. „Já ho ale znám z jiných míst, než ze sněmovny. Znala jsem ho pouze neformálně, ne nějak extra dobře, a měla jsem s ním jen kladné zkušenosti. A kladné ještě pořád mám,“ dodala, upřesnit to však nechtěla.
Týdeník EURO má informace, že Jacek Spyra se na jaře 2002 minimálně jednou sešel s poslancem a tehdejším členem Zemědělského výboru sněmovny Ladislavem Skopalem (ČSSD), ten to však absolutně vylučuje. „Nikdy jsem se s ním nesetkal. Nebo si to neuvědomuji. Naštěstí toho pána neznám,“ prohlásil kategoricky. Také další člen branně-bezpečnostního výboru sněmovny Karel Černý (ČSSD) zpochybnil informaci týdeníku EURO, že by Spyru znal. „Nikdy jsem si ho neviděl,“ prohlásil.

  • Našli jste v článku chybu?