Menu Zavřít

Přijede Trump, tak ať slumy nejsou vidět. V Indii narychlo postavili zeď kolem chudinské čtvrti

20. 2. 2020
Autor: čtk

Takzvané Potěmkinovy vesnice zdaleka nebyly výsadou pouze carského Ruska. Narazit se ně dá i dnes, a to v podstatě kdekoliv na světě. Ani Indie není v tomto ohledu výjimkou. Jedna taková totiž, obrazně řečeno, právě vznikla ve městě Ahmadábád poté, co se místní autority rozhodly postavit okolo zdejší slumové čtvrti zhruba půl kilometru dlouhou zeď. Na celé skutečnosti je pak zajímavé především to, že sem shodou okolnosti zrovna příští týden má přijet americký prezident Donald Trump.

V inkriminované oblasti žijí přibližně dva tisíce
obyvatel, a ti o pravém smyslu nově vystavěné stěny nemají sebemenší
pochybnosti.

„Když už utrácejí tolik peněz na tuhle zeď, proč je raději nevyužijí na to, aby naše slumy vylepšili a poskytli nám lepší vybavení? Proč se nás chudé snaží skrýt?“ cituje jednu z obyvatelek dotčené čtvrti Keši Saranijaovou zpravodajský server ABC News.

Původně měla být zeď vyšší

Server dále připomíná, že podle prvotních plánů měla stěna, kolem níž kolona šéfa Bílého domu v rámci jeho dvoudenní návštěvy Indie projede, měřit v některých místech i více než dva metry. Ale poté, co se její výstavbě dostalo tak velké mediální publicity, se stavaři rozhodli svůj záměr přehodnotit a vystavět ji do výšky "pouhého" 1,2 metru.

Místní vládní činitelé se pochopitelně proti těmto nařčením ohradili. Podle Bidžal Patelové byla cihlová stěna vybudována především „z bezpečnostních důvodů“, a nikoliv proto, aby zakrývala nevzhledné slumy. „Kromě bezpečnostních důvodů je zeď také součástí kampaně na zkrášlení (zdejší oblasti),“ řekla.

V souvislosti s očekávanou návštěvou americké hlavy státu se v médiích rovněž objevily informace, podle kterých úřady v Ahmadábádu vyzvaly na 45 rodin žijících v inkriminované čtvrti k tomu, aby se odsud vystěhovaly.

„Žijeme tu posledních dvacet let a najednou nám bylo řečeno, abychom to tu opustili, protože město na jeden den navštíví nějaký důležitý světový lídr. To je nespravedlnost,“ zlobí se místní rezident Sandžaj Patani.

Pozemky jsou města, vystěhování je v souladu se zákonem

Vedení města nicméně zdůrazňuje, že mezi výzvou k vystěhování a chystanou návštěvou žádná souvislost není. Podle Kišoreho Varny navíc tyto pozemky patří městu, a proto je takové jednání naprosto v souladu se zákonem. Proč byly lidem výzvy poslány jen několik málo dní před Trumpovým příjezdem, ovšem neuvedl.

Americký prezident dorazí do Indie na svoji dvoudenní návštěvu v pondělí 24. února. Primárním účelem této jeho zahraniční cesty má být snaha o napravení pošramocených obchodních vztahů, k jejichž zhoršení došlo poté, co Trump v lednu 2017 nastoupil do úřadu a obě země na sebe uvalily cla. Spekuluje se však, že tím chce získat i desítky tisíc potenciálních indo-amerických voličů pro nadcházející prezidentskou kampaň.

Čtěte také:

Další vyostření vztahů. Trump může odstřihnout Huawei od čipů z Tchaj-wanu

Trump se opřel do Ruska. Ukončete podporu zvěrstev Asadova režimu, vyzývá

Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda

MM25_AI

  • Našli jste v článku chybu?