Víno
Vkus vinařského konzumenta se neustále mění. Po době, kdy jsme lačni všeho, čeho se nám dříve nedostávalo, vítali téměř všechna zahraniční vína, přišel čas velkých etiket z velkých zemí. Poznali jsme většinu apelací francouzských a italských, pochutnali si na vínech velkých châteaux i sklepů veleslavných jmen z Toskánska, Riojy, Paarlu nebo Central Valley.
Konzumace špičkových vín je úžasným dobrodružstvím, pro většinu konzumentské obce ovšem nikoli každodenním. Produkce těch největších co do kvality tvoří malé procento celkového objemu všeho připraveného vína. Když ji odečteme a zároveň odstraníme její protipól, obrovské množství vín základní kategorie a kvalit jen prostředních, zbude stále ještě nepřeberná řada takových, která stojí za zaznamenání a jichž jsme si doposud všímali jen zřídka. Dobrá a lepší, svěží, nenáročná na koncentraci, báječně ladící se spoustou pokrmů, veselá a lahodná.
Jako jedna z prvních upozornila na tato vína společnost La Fattoria. Při nedávné degustaci italských vinařů předvedla svůj nový objev, společnost, v jejímž sortimentu se právě vína s výše jmenovanými vlastnostmi nacházejí v relativně širokém záběru. Okusme jedno z nich a poznejme, do jaké míry se vyplatí věnovat jim pozornost.
V.Q.P.R.D. Falerio Vendemia 2005, DOC, Tenuta De Angelis & C je víno z málo známé oblasti Marche. Zlatavá barva se zelenkavým jiskřením a brilantní čistota, takové jsou první signály, jež tato zajímavá kupáž vysílá. Scelena ze tří autochtonních odrůd - Trebbiano, Passerino a Pecorino - skýtá v nose opulentní spektrum ovocných vůní. Mísí se v něm hrozen se světlými peckovinami, v závěru dokreslený lehýnkým nádechem citrusů. V chuti dominuje lehká, vznosná svěžest nepříliš mocného, elegantního ovocitého těla. Pokud se vínu nedostává v tělnatosti, nahrazuje to dokonale velepříjemnou živostí ovocitého charakteru, korunovanou v závěru atakem hořčinek. Jen však do té míry, aby tyto oživily paletu chutí a nebyly nepříjemné. Lehýnká perlička pozvedá závěr, prodlužuje doběh a akcentuje pocit svěžesti.