Menu Zavřít

Prijemne znějící konzervatismus

20. 1. 2020
Autor: Euro.cz

Jak české elity vděčí Rogeru Scrutonovi „Konzervatismus, který zastával, nespočíval na nějakých ideologických principech, ale na určitém postoji a smyslu pro realitu. Nešlo o žádné staromilství, které nechápe moderní svět. Byl sice úzce spojený s britskými poměry a tradicemi, a proto také bez dalšího nepřenosný do jiných podmínek, ale právě proto chápal, že jinde to musí vypadat jinak.“ Tak na Rogera Scrutona (27. února 1944 až 12. ledna 2020) vzpomíná Daniel Kroupa, bývalý politik, filozof a pedagog.

Scruton, britský spisovatel a politolog, byl velmi důležitý pro rozvoj svobodného myšlení v šedé realitě normalizačního Československa. Poté co vystudoval Cambridge, začal v roce 1971 přednášet na Birkbeck College of London. O osm let později se poprvé podíval do Prahy. Zdejší filozofové, kteří neuznávali marxisticko-leninské učení a museli se klidit z univerzit, začali v sedmdesátých letech pořádat bytové semináře jako součást takzvaných podzemních univerzit, kam zvali i západní myslitele. A tak se s Rogerem Scrutonem seznámil Daniel Kroupa, jak se nedávno svěřil ve vysílání Českého rozhlasu. „Přijel jako jeden z prvních již v roce 1979 a někdy v té době jsem jej i já přivítal doma na svém bytovém semináři.

Filozofové, které jsem vyslechl před ním, byli spíše levicového zaměření, které mi nebylo moc blízké. (…) Když jsem se dozvěděl, že nás konečně navštíví myslitel pravicového zaměření, velmi jsem se těšil a vzkázal jsem, že si přeji přednášku o základních pojmech konzervativního myšlení. Přišel Roger Scruton, a když se usadil do křesla, ohlásil téma, kterým nás poněkud zaskočil: charity and privilege,“popisuje Kroupa tehdejší překvapení.

Posluchači se divili, že to přece nemá nic společného s konzervatismem.

Charita tehdy totiž byla oblíbeným terčem kritiky levicových myslitelů, kteří ji vnímali jako pokrytectví kapitalismu. „Právě na obhajobě charity proti těmto námitkám Roger postavil svůj výklad konzervatismu. Ukázal, že v charitě jde o pomoc konkrétnímu člověku v konkrétní situaci a v souladu s jeho skutečnými potřebami a že to je mnohem hodnotnější činnost než rozvíjet utopické vize idealizované společnosti,“ vybavuje si Kroupa.

Scruton se naučil mluvit česky, a přestože svými cestami ze Západu za železnou oponu riskoval, vycházelo mu to až do roku 1985. Tehdy se s ním totalitní režim vypořádal rázně - zatčení, eskortování na hranice a zapsání na seznam nežádoucích. Po roce 1989 se pak do svobodné republiky často vracel, prezident Václav Havel mu udělil medaili Za zásluhy. Loni v létě Roger Scruton oznámil, že se léčí s rakovinou, jíž minulý týden v 75 letech podlehl. '

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondrej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?