Přijetí eura v České republice v letech 2014 nebo 2015 není podle ministra financí Eduarda Janoty kvůli nepříznivému vývoji státního rozpočtu reálný. Po evropské měně volá řada tuzemských podnikatelů, protože jim usnadní obchodování.
Autor: ČTK
Česko oficiální termín připojení k eurozóně sice dosud nezveřejnilo, podle volebního programu by ale chtěla zavést euro v roce 2014 nebo 2015 ČSSD. Přijetí eura je podmíněno dodržením tříprocentní hranice deficitu státního rozpočtu vůči hrubému domácímu produktu.
Pro vstup do eurozóny je navíc nutný dvouletý pobyt v systému směnných kurzů, takže Česko by muselo již před rokem 2012 dosáhnout deficitu rozpočtu pod třemi procenty. „Kdyby byla přijata ta opatření, o kterých jsem dnes hovořil, tak se dostaneme v roce 2012 s deficitem někde na čtyři procenta. A to by musela být tato opatření přijata beze zbytku jak na straně příjmové, tak na straně výdajů, což asi nebude reálné,“ řekl Janota.
Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok 230 miliard korun. Janota navrhuje například zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent či snížit výdaje rozpočtu o zhruba 40 miliard korun. Janotův plán také počítá se zvýšením spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr. Pokud se podaří změny prosadit, bude navrhovaný deficit v příštím roce asi 160 miliard korun, tedy pět procent HDP.