Menu Zavřít

Přijetí zákonů bude předcházet vyhodnocení dopadů na malé podniky

29. 5. 2009
Autor: Euro.cz

Rada ministrů pro konkurenceschopnost se včera v Bruselu pod vedením ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského shodla na tom, že by žádná nová právní úprava neměla komplikovat život malým a středním podnikům.

Ministři se dohodli na tom, že by všechny členské země měly u každého svého návrhu bez ohledu na to zda se jedná o právně závazný dokument či nikoliv posoudit, zda je efektivní z hlediska nákladů a zda pro podniky neznamená zbytečnou zátěž.

Malé a střední podniky ministři označili za „páteř evropské ekonomiky“. Zákonodárci podle nich tyto podniky musí respektovat a brát na ně ohled při přípravě jakéhokoliv nového návrhu, který se jich týká.

Rada pro konkurenceschopnost se také shodla na tom, že ještě než nové zákony vstoupí v platnost, musí mít podniky dostatek času na to, aby se novým požadavkům přizpůsobily. Tento závěr ostatně vychází také z Aktu pro malé a střední podniky, který Evropská unie schválila vloni v červnu a který představuje soubor opatření zaměřených na podporu malého a středního podnikání.

Ministři také Evropskou komisi vyzvali, aby s přihlédnutím k nynější hospodářské krizi posoudila, jaký vliv má „zejména na malé a střední podniky“ evropské nařízení o chemikáliích známé pod názvem REACH. Nařízení, které vstoupilo v platnost právě před dvěma roky, patří k nejkontroverznějším evropským normám, které v posledních letech vznikly. Legislativa požaduje, aby velké množství chemických látek používaných jak v průmyslu tak v domácnostech prošlo do roku 2018 registračním procesem, při němž se bude zkoumat zdravotní nezávadnost dané látky a její bezpečnost.

Ministři se dále zabývali dostupností úvěrů pro malé a střední podniky. Shodli se na tom, že je třeba banky přimět k tomu, aby znovu začaly poskytovat úvěry. Poskytnutí státní pomoci bankám proto podmiňují návratem k „normálním úvěrovým aktivitám“.

Irská vicepremiérka Mary Coughlan EurActivu sdělila, že vlády musí dohlédnout na to, aby regulace „podnikům vyhovovaly“. Irská vláda podle jejích slov již začala zkoumat, zda nová legislativa nepřispívá k nárůstu chudoby nebo neprohlubuje nerovnosti mezi muži a ženami. „Teď řešíme, jestli návrhy vyhovují podnikům, zejména malým a středním,“ dodala.

Coughlan, která je zodpovědná za podnikání, obchod a zaměstnanost dodala, že se ministři dále shodli na tom, že požádají Evropskou investiční banku aby znovu navýšila objem prostředků pro malé a střední podniky.

MM25_AI

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský na tiskové konferenci uvedl, že se včerejší ministerská diskuse točila hlavně kolem Aktu pro malé a střední podniky a problematiky „lepší regulace“. „Členské státy se shodly na tom, že je třeba pečlivě vyhodnotit dopady všech nařízení, které budou schvalovány na národní úrovni,“ uvedl.

Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen, který je odpovědný za oblast průmyslu, uvedl, že členské státy podpořily snahy Bruselu o podporu malých a středních podniků. Vlády podle něj „tyto projekty chápou jako dlouhodobou iniciativu, ale také jako součást krátkodobé reakce na současnou krizi“.

  • Našli jste v článku chybu?