Důsledky levné ropy se drasticky promítají do příjmů ropných producentů. Tržby z prodeje ropy a ropných produktů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý rok propadly meziročně téměř o polovinu na 518 miliard dolarů (12,3 bilionu korun), což je nejméně od roku 2005.
Objem exportu třináctky zemí sdružujících se pod modrobílou vlajkou přitom vzrostl o 1,7 procenta na 23,6 milionu barelů denně, uvádí OPEC ve výroční zprávě zveřejněné ve středu. Ani to ale nedokázalo zabránit důsledkům prudkého propadu cen.
Pro země ropného kartelu znamená propad příjmů z exportu problém patrný na schodku běžného účtu platební bilance. Ten se prohloubil na sto miliard dolarů, přitom v roce 2014 byla bilance v přebytku 238 miliard. Pouze čtyři země dokázaly účet udržet v přebytku – Katar, Kuvajt, Írán a Spojené arabské emiráty. Největší deficit, 41,3 miliardy dolarů, zaznamenala Saúdská Arábie.
Vývoj ceny ropy za poslední dva roky
Producenti ropy mají výpadky ve veřejných rozpočtech, což je nutí škrtat sociální programy i další vládní výdaje. Saúdská Arábie tak přijala ambiciózní plán, který má ekonomiku země zbavit závislosti na ropě.
OPEC výhled na letošní rok nezveřejnil, ale americký Úřad pro informace o energii (EIA) odhadl letošní příjmy organizace na 341 miliard dolarů, tedy o dalších 35 procent méně. OPEC kontroluje kolem 80 procent světových zásob ropy.
Jak si Saúdové poradí s levnou ropou? Čtěte: Saúdové se chtějí zbavit závislosti na ropě a investovat Čtěte dále: Ropa se vrátila nad psychologickou hranici 50 dolarů za barel Polská PKN Orlen začne odebírat saúdskou ropu OPEC se nedohodl na zmrazení těžby, ceny ropy spadly prudce dolů |