Menu Zavřít

Příliš atraktivní místo

29. 12. 2003
Autor: Euro.cz

Proč byl odvolán ředitel Martin Holcát?

Listopadové odvolání ředitele Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Holcáta pravděpodobně vyvolal tlak stavební lobby a ředitelův spor s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou.
Na protestním shromáždění pracovníků 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN, které se odehrálo krátce poté, Součková v tísni vysvětlování možná nahlas řekla více, než chtěla: Prohlásila, že Holcátův nástupce se bude muset především vypořádat s dluhy nemocnice. A to by mohl učinit i odprodejem nepotřebných budov a pozemků.
„Není to od paní ministryně myšlenka původní,“ říká Holcát. „Sám jsem tento způsob navrhoval nejdříve jejím předchůdcům, posléze i jí.“ Jednalo se o objekty v pražské Klimentské ulici, dále v areálu VFN na Karlově náměstí, strahovskou interní kliniku či další sestěhování do ucelených center.

Kam půjdou peníze.

Holcát soudí, že prodejem zbytných budov, pozemků a věcí ve správě VFN by se nyní dalo získat přes 100 milionů korun. Kdyby však transakce byla takto jednoduchá, předchůdci Součkové by souhlasili již dříve. Jenže VFN je pouze správcem majetku, a tudíž příjmy z prodejů by putovaly do státního rozpočtu. „Paní ministryně přislíbila, že se zasadí o to, aby peníze skončily v kapitole zdravotnictví,“ tvrdí Holcát. Týdeník EURO má informaci, že za tímto příslibem stojí pouze ústní dohoda mezi ministryní Součkovou a ministrem financí Sobotkou. Transakci by ale museli v rámci rozpočtových pravidel schválit poslanci. I Holcát říká: „Zda by se peníze dostaly až do VFN a připsaly se k jejím aktivům, tam jsem cítil velkou nejistotu.“
Tu potvrzuje i pražská investiční firma, která se zajímala o objekt polikliniky v Klimentské ulici. „Při jednání s ředitelem Holcátem jsme nabídli kupní cenu 900 milionů až jednu miliardu korun. Plánovali jsme rekonstrukci na soukromé sanatorium. Záměr ztroskotal na tom, že objekt musel být předem nabídnut státu, a nebylo jasné, zda by peníze za prodej šly do příjmu VFN,“ potvrdil týdeníku EURO zástupce firmy.

FIN25

Dokonce kasino?

Další kapitolou případu je otázka budoucího využití prodaných nemovitostí a pozemků. V lékařských kruzích se už dlouho před Holcátovým odchodem hovořilo o záměrech vytvořit z areálu VFN obchodní centra nebo kasina, přičemž veřejným tajemstvím byla odhadovaná cena pozemků až čtrnáct tisíc korun za metr čtvereční.
Zda za jeho odvoláním mohly stát tlaky stavitelské lobby, k tomu se bývalý ředitel VFN vyjadřovat nechce. Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednosta III. interní kliniky VFN Štěpán Svačina ovšem argumentuje: „Vzhledem k událostem kolem zamýšleného přesunu Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty z Karlova do areálu Thomayerovy nemocnice je patrné, že jde o zájem stavební lobby. Proč by se měla klinika stěhovat ze zrekonstruovaného areálu do nevyhovujících prostor jiné nemocnice? Je snadné si představit, že stavět například v Thomayerově nemocnici by pro stavební firmy bylo lukrativní.“ Také druhý důvod zájmu stavebníků je podle Svačiny prokazatelný. „Z neoficiálních zdrojů vím, že projekty o záměru vybudovat z budov VFN na Karlově náměstí komerční centrum existují. Na ředitele Holcáta byl vyvíjen velký tlak, aby souhlasil s odprodejem, kterému se snažil odolávat a dokazoval jedinečnost pracovišť VFN na veřejnosti i v odborných kruzích,“ potvrzuje Svačina. Architekt Martin Kotík z firmy Omicron–K týdeníku EURO řekl: „Přímo na shoping centrum areál VFN na Karlově náměstí vhodný není. Doprava a místní podmínky by masivní návštěvnost tisícovek lidí neustály. Mohlo by zde ale vyrůst komerční nebo administrativní centrum, hotely, byty, garáže či soukromá poliklinika. Kotík dále míní, že nynější objekty VFN se pro uvedené záměry rekonstruovat nedají a bylo by je třeba zcela demolovat a zahájit výstavbu novou. Špičkovou kalkulační cenu pozemků i nad čtrnáct tisíc korun za metr čtvereční architekt potvrdil, při pětipatrovém využití zástavby. Návratnost investice by pak činila nanejvýš deset let.

Hotový přesun.

Holcát se zastával „své“ Kliniky dětského a dorostového lékařství tak vehementně, že šéfce resortu došla trpělivost. „Jde o dva ústavy dobudované s komplexními náklady přes tři čtvrtě miliardy korun,“ vysvětluje exředitel. „Ústav dědičných metabolických poruch je unikátní v České republice a špičkou ve světě. Technicky je možné je zrušit a přenést. Nelze to však udělat z hlediska personálního a vědeckého obsazení a právě dokončeného moderního zázemí. Materiál o zrušení Karlova a přesunu pouhých 20 lůžek ze 78 do Fakultní Thomayerovy nemocnice byl ministerstvem zdravotnictví připraven do vlády. Až na protestním shromáždění proti mému odvolání ministryně Součková záležitost zlehčila s tím, že se jednalo pouze o materiál k diskusi a nic se rušit nebude,“ uvádí Martin Holcát. Chystaný materiál však podle svých slov viděl na vlastní oči. Ministerstvo zdravotnictví ani Marie Součková na opakované dotazy týdeníku EURO nereagovaly.

  • Našli jste v článku chybu?