Menu Zavřít

Příliš drahá ekologie

28. 7. 2005
Autor: Euro.cz

Eurokomisař pro životní prostředí získal spojence ve Špidlovi

Průmyslníci porážejí ekology, tedy alespoň na úrovni Evropské komise. Na postu eurokomisaře pro životní prostředí vystřídal nekompromisní Švédku Margot Wallströmovou přístupnější Řek Stavros Dimas a průmysloví bossové mají důvod k oslavám. Dimasova slabost se naplno projevila při projednávání jeho návrhu s názvem „Příští generace politiky ochrany životního prostředí“ na poslední předprázdninové schůzi komise. Zdroje z evropských institucí hovoří o „vítězství průmyslové lobby“.

Zdržovací strategie.

Není to ani měsíc, co oslabená Evropská komise odložila projednávání materiálu o snižování emisí v leteckém průmyslu. Po poslední předprázdninové schůzi ve středu 20. července mohli představitelé průmyslu slavit další úspěch. Projednávání nových – a pro průmysl nepříjemných - ekologických návrhů komisaře pro ochranu životního prostředí Dimase se minimálně o několik týdnů odkládá.
Komisaři se usnesli na tom, že debata o ekologických návrzích komisaře Dimase by měla začít letos na podzim. Původní požadavek Evropské rady a Evropského parlamentu ale zněl tak, že nová ekologická legislativa má být dokončena nejpozději v červenci. Ve stanoveném termínu ale „ekologický“ komisař dokázal prosadit pouze úvodní obecný dokument, který popisuje, jaké další konkrétní návrhy později předloží.
Průmysloví bossové zřejmě uspěli se zdržovací strategií a dosáhli toho, že evropští úředníci budou muset u každého návrhu, který by se mohl dotknout výrobců, provést i analýzu možných finančních nákladů. Aby se prý například nestávalo, že evropská auta sice budou „superekologická“, ale příliš drahá a zákazníci o ně ztratí zájem.

bitcoin školení listopad 24

Průmysl přehání.

Dimas je ale přesto klidný. Alespoň to tvrdí jeho mluvčí Lone Mikkelsen. „Sice se objevily pochybnosti, zda strategie nebude příliš nákladná nebo zda nepřiškrtí ekonomický růst a zaměstnanost. Ale panu Dimasovi se podařilo ostatní komisaře přesvědčit o tom, že strategie ukazuje, že je možné současně zlepšovat životní prostředí i zvyšovat růst ekonomiky,“ řekl Mikkeslen týdeníku EURO.
Řecký komisař ve svém návrhu, který má týdeník EURO k dispozici, přišel s opatřeními a regulací, které by průmyslovým podnikům jednoznačně znepříjemnily život. Třeba v oblasti ochrany ovzduší chtěl nechat zpracovat studii, která by Evropanům jasně ukázala, jak špinavý by byl vzduch v roce 2020, kdyby se nic nezměnilo. A na základě výsledků této analýzy hodlal navrhnout zpřísnění evropské legislativy. Chtěl přitvrdit i v oblasti ochrany evropských moří, přírodních zdrojů a evropské půdy. Stejně tak by zpřísnil normy upravující nakládání s odpady a jejich recyklaci a používání pesticidů v zemědělství.
Dimas pravděpodobně dobře věděl, s jakými argumenty na něj jeho odpůrci vyrukují. Na kritiku „příliš vysokých nákladů“, která opravdu přišla, proto reagoval už předem. Ve svém vystoupení před komisí řekl: „Zkušenosti ukazují, že průmysl má vždy tendenci odhady nákladů na tvrdší ochranu životního prostředí nadhodnocovat… například odhady na regulaci ochrany ovzduší ve Velké Británii se původně pohybovaly kolem šestnácti miliard liber. Teď se ukazuje, že to bude stát jen něco kolem tří miliard,“ řekl komisař.

Radikální Špidla

Ekologický eurokomisař se pokoušel kritiku utlumit protiargumenty o růstu „ekologického“ průmyslu. „Sektor technologie pro ochranu životního prostředí v Evropské unii generuje miliony pracovních míst. Například v Německu už teď zaměstnává více lidí než automobilový nebo potravinářský průmysl,“ řekl řecký komisař při obhajobě tvrdší ekologické politiky.
Dimas má v komisi tři nejsilnější odpůrce v komisi, kteří jsou k výzvám průmyslové lobby zjevně přístupnější než on. Ira Charlie McCreevyho, který má na starosti vnitřní trh, Brita Petera Mandelsona (obchod) a Němce Güntera Verheugena (podniky a průmysl) ale dle následných komentářů nepřesvědčil.
Našel však jiného spojence: český expremiér a současný eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla na posledním jednání komise sám od sebe promluvil na Dimasovu podporu. „Vystoupil jsem obecně ekologicky, ale současně jsem zdůraznil, že ekologická technologie je obrovským zdrojem zaměstnanosti a obrovským zdrojem budoucí expanze Evropy,“ řekl Špidla týdeníku EURO. „Když si vezmete, že Číňané si teď naprosto zřetelně uvědomují problematiku životního prostředí, je jasné, že se před námi otevírají takřka nekonečné trhy,“ dodal český eurokomisař. Navíc soudí, že tvrdší ekologické normy průmyslu ruce nesvazují: „Ještě jsem opravdu neviděl žádnou dobrou studii, která by dokázala, že ekologie je skutečnou brzdou ekonomického rozvoje,“ tvrdí.
Právě Špidlovy poměrně radikální ekologické názory děsí zástupce průmyslu už nyní. „Hodně se nám ulevilo, když komisařku Wallströmovou vystřídal loni na životním prostředí mnohem slabší Dimas. Teď si ale představte, že by tam v příští komisi přešel Špidla! To by pro nás byla katastrofa,“ řekl týdeníku EURO zástupce vlivné bruselské Unie průmyslových a zaměstnaneckých konfederací v Evropě UNICE, který si nepřál být jmenován.

  • Našli jste v článku chybu?