Přestože bylo královské letectvo jedním z největších provozovatelů strojů L-39 Albatros, Thajsko stále není pro Aero Vodochody jistým zákazníkem.
Během uplynulého víkendu se toho příliš nedělo, a tak když Andrej Babiš prohlásil, že Thajsko má zájem o „naši nejnovější stíhačku“, byly toho rázem plné weby. Mluvil o stroji L-39NG, novém českém podzvukovém bitevníku či tréninkovém letounu (nejde tedy o stíhačku, to jen pro pořádek).
Premiér vlastně zopakoval to, s čím se týdeník Euro vrátil před rokem z přehlídky Dubai Airshow. Už tam se řešilo, že Bangkok a s ním i Pákistán vedou se společností Aero Vodochody poměrně seriózní jednání o nákupu nových letounů.
Thajské královské letectvo používalo pro výcvik svých pilotů čtyřicítku československých strojů L-39ZA/ART Albatros. Ale vzhledem k tomu, že už jde o skutečně zastaralou techniku a nevhodný mezistupeň před stíhačkami F-16 a Jas-39 Gripen, které Bangkok nyní provozuje, kupuje Thajsko v Jižní Koreji letouny T-50TH Golden Eagle. Prvních dvanáct už je podepsáno, v příštích letech by mělo dorazit ještě dalších šest.
Letoun L-39 Albatros thajské armády
Pokud se tak Thajsko pro několik kusů českých strojů rozhodne, s největší pravděpodobností nepůjde o nejmodernější L-39NG. Mnohem reálnější je pořízení verze L-39CW, kdy si nechá své stávající albatrosy v halách Aera Vodochody vybavit nejmodernější avionikou i motorem.
I to nicméně potvrzuje, že středočeská fabrika chce novými letouny dobývat především ty armády, kam už kdysi s velkým úspěchem dodávala své albatrosy. A Thajsko navíc může být tím místem, kde se ukáže, jestli a jak nová produkce Aera Vodochody obstojí ve srovnání s klíčovou světovou konkurencí, konkrétně tedy s letadly T-50 z Korea Aerospace Industries.
A stejně tak se ukáže, jakou mezinárodní sílu mají čeští politici a diplomacie. Nyní záleží, stejně jako v případě vyjednávání s Rakouskem, hlavně na jejich schopnostech. Počkejme si tedy, s čím se v lednu vrátí česká delegace z Thajska. Zatím jde ze strany Andreje Babiše pouze o laciné a nijak přelomové řeči.
Přečtěte si další komentáře autora: