Andrej Babiš minulý týden přesvědčoval manažery zahraničních firem v Česku, že by měli nechat ve vlastním zájmu v zemi větší díl svých zisků jako investice a neměli by je vyvážet do zahraničí. Trochu to vypadá jako hra na hodného a zlého policajta, když tím zlým mají být zřejmě sociální demokraté prosazující vytrvale pomýlený systém sektorových daní.
Odliv dividend ve výši kolem tří set miliard korun ročně je sice jistě dost pádný důvod zkusit s tím něco dělat, ale zvolená cesta vypadá poněkud legračně. Jednak Babiš mluvil k manažerům tuzemských firem a šéf Škody Auto nebo České spořitelny, na rozdíl od zahraničních akcionářů, mají na vyplácení dividend pramalý vliv.
Za druhé, důvodem vysokého odlivu peněz do zahraničí není neochota investovat, ale systémové problémy na straně domácích institucí.
Kromě jiného je součástí těch odtékajících miliard i zisk společností, které vlastní tuzemské fyzické osoby prostřednictvím různých vehiklů v daňově přívětivějších zemích, jako jsou Kypr, Nizozemsko či Lucembursko. Jakou roli to hraje v odlivu kapitálu ze země, poznalo Slovensko v době, kdy nedanilo dividendy. I Česko mělo ke zrušení daně z dividend v době pravicových vlád našlápnuto, ale pak šla tato myšlenka přes palubu. A je nesporné, že Andrej Babiš je ten poslední, kdo vzhledem k fatálnímu konfliktu zájmů může kredibilně prosazovat tuto racionální myšlenku. Nehledě na to, že je závislý na komunistech, pro něž je takový nápad horší než sodomie.
Přečtěte si základní informace k blížícím se volbám:
Senátní volby 2018. Jak, kdy a kde se letos volí
Komunální volby se blíží. Vše, co potřebujete vědět
Kde si zvolíte své zastupitele: volební místnosti pro komunální volby
Dalším důvodem odlivu peněz je to, že český bankovní sektor je prakticky kompletně v zahraničních rukou. A zahraniční matky našich bank pocuchala nejprve finanční krize, a z ní pak vzešlé požadavky na navýšení vlastního kapitálu musí také někdo zaplatit. A kdo jiný, než zdravé dcery ve zdravých zemích.
Zde je ten tlak na odliv dividend veliký a jinak to nebude.
A ti ostatní? Ti investují jako diví. Tvorba fixního kapitálu vzrostla ve druhém kvartále o skoro osm procent a může za to hlavně privátní sektor. Až se ty investice zkolaudují a vstoupí do účetnictví jako daňově uznaný náklad, nebude se to Babišovi pranic líbit, protože logicky poklesne dosud famózní tempo růstu výnosů korporátní daně.
Čtěte další komentáře Pavla Párala
To, že od nás teče tolik peněz, je prostě výsledek nějaké dlouhodobé politiky právě současných parťáků Andreje Babiše. U zrodu podpory privatizace do zahraničních rukou miliardovými úlevami a pobídkami byl Miloš Zeman a všechny vlády ČSSD v tom pokračovaly. To, že nyní pláčou společně na svém vlastním hrobě, je z toho pohledu poněkud komické.
Změnit se na tom dá pramálo. Ledaže by se změnila politika a třeba dotační podporu, která byla od malých a středních firem přesměrována k těm největším typu Agrofert, by se podařilo zase otočit zpátky k malým a středním. Tenhle sektor totiž zisky do zahraničí nevyváží. Pravděpodobnost, že by se tak opravdu mohlo stát, se evidentně limitně blíží nule. Ale jinak jsou besídky šéfů velkých firem s premiérem bezesporu fajn.
Přečtěte si také: