Menu Zavřít

Primárky v New Yorku ovládli Trump a Clintonová

20. 4. 2016
Autor: čtk

Úterní stranické prezidentské primární volby ve státě New York jasně vyhráli favorizovaní kandidáti Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány. Vítězstvím v New Yorku po sérii porážek v řadě menších států oba učinili významný krok k získání nominací svých stran do listopadových prezidentských voleb.

Clintonová po sečtení takřka 99 procent odevzdaných hlasů získala 57,9 procenta, pro jejího jediného soupeře Bernieho Sanderse hlasovalo 42,1 procenta demokratických voličů. „Vítězství je na dosah,“ prohlásila Clintonová na shromáždění svých stoupenců. Z 291 demokratických delegátů a superdelegátů z New Yorku jich získala nejméně 169, Sanders může počítat s přinejmenším 104 delegáty.

Exministryně zahraničí, která stát New York dvakrát zastupovala v Senátu amerického Kongresu, se opírala o tradiční podporu své strany v největším americkém městě a o přízeň newyorské černošské komunity. Problémem pro Clintonovou je americká mládež, která bývalé první dámě nevěří a naděje vkládá do „demokratického socialisty“ Bernieho Sanderse.

Průzkumy dávaly Sandersovi šanci

Poslední průzkumy mínění ukazovaly, že rodák z Brooklynu Sanders se Clintonové v New Yorku nebezpečně blíží. Podle médií by porážka Clintonové v New Yorku byla pro političku katastrofou. Sanders po newyorských primárkách řekl, že „bude bojovat až do konce“.

Clintonová má podle propočtu AP po primárkách v New Yorku podporu celkem 1893 delegátů včetně takzvaných superdelegátů (kteří nejsou vázáni výsledky primárek), Sanders jich má 1180. K získání prezidentské nominace Demokratické strany musí mít kandidát 2383 delegátů a superdelegátů.

Trump po sečtení takřka všech hlasů získal v New Yorku z 95 možných delegátů nejméně 89, zatímco jeho hlavní rival Ted Cruz si nepřipsal žádného. Uspěl naopak John Kasich, zajistil si tři delegáty. Konečné výsledky podle neoficiální propočtu portálu The Green Papers přinesou Kasichovi ještě další dva delegáty a Trumpovi jednoho.

Cruz vzhlíží k Pensylvánii

Pokud by Trump získal ve státě nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů, mohl by dostat všech 95 tamních republikánských delegátů k dosud získaným 756 delegátům. Ani to ale nemusí realitnímu magnátovi stačit, aby do červencové republikánské konference získal 1237 delegátů potřebných k automatické nominaci do prezidentských voleb. Cruz má zatím slib podpory od 559 delegátů, Kasich jich má 144.

Ve státě New York se republikánští delegáti přidělují podle zásady, že vítěz bere většinu. Protože Trump získal 60,5 procenta hlasů, obdržel všech 14 delegátů, kteří jsou přerozdělováni podle výsledků z celého New Yorku. Stát je dále rozdělen na 27 kongresových okrsků, ke kterým se vážou vždy tři delegáti. Ve 23 okrscích obdržel Trump přes polovinu hlasů, čímž si zajistil všechny tamní delegáty, ve zbytku této hranice nedosáhl, proto se musí s Kasichem podělit.

Kasich, který si podle dosavadních výsledků ze všech třech zbývajících republikánských kandidátů vede nejhůře, v New Yorku získal 25,1 procenta hlasů. Pro Cruze hlasovalo 14,5 procenta voličů.

Cruz si již před hlasováním uvědomoval, že v New Yorku moc velké šance nemá. „Uvědomujeme si, že je to domovský stát Donalda Trumpa, povede si v New Yorku dobře,“ uvedla Cruzova kampaň před začátkem primárek. Noc na dnešek se tak senátor za Texas rozhodl strávit v Pensylvánii, kde budou primárky za týden a kde podle posledních průzkumů jeho obliba začala po dosavadním růstu klesat.

Trump soupeře odepsal

Ani jasné vítězství v New Yorku nemusí realitnímu magnátovi Trumpovi stačit, aby do červencové republikánské konference získal 1237 delegátů potřebných k automatické nominaci Republikánské strany do prezidentských voleb. Po úterních primárkách má 845 delegátů, Cruz 559 a Kasich 147.

Trump po volbách v New Yorku řekl, že pro Cruze už je matematicky nemožné získat republikánskou nominaci ziskem většiny delegátů. „Už to v podstatě žádný souboj není,“ prohlásil Trump na vítězném shromáždění ve svém mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu.

V případě, že nikdo z republikánských kandidátů nedosáhne většiny, jsou počty delegátů směrodatné jen pro první kolo sjezdových voleb; v dalších kolech se závazek delegátů hlasovat podle výsledků stranických voleb bude postupně uvolňovat. Většina republikánských vůdců a aktivistů Trumpa jako prezidentského kandidáta nechce a sázejí na to, že na konferenci se bude poprvé po zhruba 40 letech o prezidentském kandidátovi hlasovat.


Čtěte dále:

MM25_AI

Reportáž: Clintonová se mezi chicagskými instalatéry razantně posunula doleva

Kočičí charita nebo větší prsa. 4 způsoby, jak se vyhýbají daním v USA

  • Našli jste v článku chybu?