Další z letošních regionálních podnikatelských setkání týdeníku Profit jsme uspořádali v brněnském hotelu Avanti. Hlavní „hvězdou“ mezi hosty byl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). „Rád s nadsázkou říkám, že Brno je největším městem České republiky.
Praha totiž nemá postavení města, ale kraje,“ potěšil místní patrioty hned v úvodu svého vystoupení.
Jedním z hlavních témat setkání byla příprava nových dotačních programů z fondů Evropské unie a hlavně pokračující nejistota ohledně jejich definitivní podoby. „Zpoždění dotací je pro nás obrovský problém. Město Brno už má připraveno sedm až osm projektů jen v oblasti dopravy a urbanizace, tedy brownfields. Jakékoliv odsunutí nám dělá problémy, protože musíme hledat jiné varianty financování. A postiženy jsou i firmy, které jsou na městských projektech nejrůznějším způsobem závislé,“ postěžoval si primátor.
Z konkrétních chystaných projektů zmínil například revitalizaci Slatinských kasáren a pozemků nad nimi či území Jaselských kasáren. „Další z takzvaných brownfields leží hned tady naproti hotelu - jde o území Ponavy,“ uvedl Onderka. Mezi investiční záměry magistrátu patří i rozšíření technologického parku. „Podnikatelům chceme také pomoci budováním infrastruktury ve městě, hlavně zlepšováním dopravního spojení,“ slíbil.
A jak je brněnský primátor spokojen s podnikatelskou sférou? „Tak napůl. Mám rád podnikatele, kteří vědí, co chtějí. A nemám rád ty, kteří to nevědí, respektive vědí jen to, že chtějí vydělat. Často za každou cenu. Vadí mi také nevhodné způsoby podnikání, třeba vzhledem k dané lokalitě. Typickým příkladem jsou stánky se spodním prádlem v centru města, vedle historických památek. Ale s tím si musíme umět poradit my jako město,“ uznal Onderka.
Čeští podnikatelé se podle něj také málo informují. „Když jsem byl nedávno ve Francii, přišli za mnou tamní podnikatelé. A měli už podrobně přečtený web města Brna. Tam lze totiž nalézt všechny plány, strategie na dalších přinejmenším pět let dopředu. Naši podnikatelé si takové informace často ani předem neopatří,“ posteskl si.
Podle dalšího přítomného zástupce samosprávy, starosty Vyškova Petra Hájka, je pro rozvoj regionu důležitá vzájemná informovanost města a podnikatelů. „Zajímá nás, co firmy ve městě chystají, co chtějí, co jim vadí. V tomto smyslu je pro nás nevýhodou, že neexistuje povinná účast podnikatelů v Hospodářské komoře. Jinak by ta jejich informovanost asi byla větší, a hlavně my bychom měli jednoho silného partnera,“ domnívá se Hájek.
Vyškovská radnice nyní připravuje už čtvrtou průmyslovou zónu. „A i ta je už téměř obsazena. Zájem podnikatelů je poměrně značný i díky dobré dopravní dosažitelnosti Vyškova. Město - a zejména zóny - leží blízko dálnice,“ zdůraznil starosta. První zónu začal Vyškov připravovat v roce 1994.
Právě na nedostupnost zón pro menší a střední firmy si stěžoval jeden z účastníků setkání, podnikatel v textilní výrobě. Brněnský primátor ho však ujistil, že teď má šanci jakýkoliv spolehlivý investor.
S informacemi, jak efektivně financovat rozvoj firmy, vystoupili na setkání Profitu zástupci skupiny UniCredit Group: Živnostenské banky, HVB Bank, CAC Leasing a Pioneer Investments. Možnost osobního kontaktu s představiteli bank se mimo jiné vyplatila zmíněnému podnikateli v textilní výrobě: sotva si postěžoval, že před pěti lety od tuzemských bank nedostal pro svůj obor úvěr a uspěl až u rakouské banky, hned si s ním domluvila schůzku prezentantka Živnostenské banky. „Ve financování textilní výroby nevidíme problém,“ přislíbila.
Do prázdnin chystáme ještě tři regionální setkání: 25. dubna se na vás těšíme v Liberci, 16. května v Karlových Varech a 6. června ve Zlíně. Podrobnosti najdete na webu www.podnikatelskesetkani. cz.