Miloslavem Keřkovským
Přidat si za jméno značku MBA bývalo cestou k lukrativní práci. Avšak v roce 2010 už to tak jasné není, zvláště ne v Česku. Otázka, zda jsou absolventi kurzů Master of Business Administration skutečnými odborníky nebo jen rychle upečenými vysokoškoláky, se vždy váže ke konkrétní škole. Největším dodavatelem „embíej“ v Česku je Brno International Business School (BIBS), jež ve spolupráci s britskou Nottingham Trent University vzdělala stovky manažerů. Škola má 150 externích pedagogů a kromě MBA nabízí i další „britské“ tituly jako M.Sc. nebo právnické LLM. Koncem března zahájil institut dokonce výuku manažerského Ph.D. programu, na němž se podílí univerzita ve finské Jyväskylä. „Je to jedna z cest, jimiž chceme rozvíjet naši mezinárodní výuku a manažerský výzkum zaměřený na praxi,“ říká docent Miloslav Keřkovský, rektor BIBS.
EURO: Lidé jsou ke kvalitě studia na soukromých vysokých školách dosti skeptičtí. Jste závislí na studentských poplatcích a jen tak někoho asi „nevyhodíte“, že? KEŘKOVSKÝ: To nesouhlasím. I mnohé soukromé vysoké školy dbají na potřebnou kvalitu studia. Například v našem studiu B.A. (Hons) činí postupovost z prvního do druhého ročníku sotva padesát procent. Studenti musejí během studia absolvovat 35 zkoušek a zpracovat stejný počet „assignments“. Absolventi tuto náročnost oceňují.
EURO: Nicméně v ČR nejsou poskytovatelé MBA prakticky pod kontrolou, existují zde franšízy světového jména vedle lokálních variant vyučujících v češtině… KEŘKOVSKÝ: My jsme byli od založení roku 1998 již čtyřikrát akreditováni britskou Nottingham Trent University (NTU), jedenkrát jsme byli zahrnuti do akreditace NTU samé a čtyřikrát ročně máme kontrolní návštěvu. Každý rok reportujeme, a ujišťuji vás, že reporty jsou tam brány vážně. Jeden rok jsme měli k jednomu programu asi 30 kritických výtek! Hodnotitelé NTU a externí examinátoři mají přístup do naší databáze studijních výsledků: ke všem dokumentům i hodnocením. Studenti mají zase příležitost on-line hlásit jakoukoli nespokojenost.
EURO: I vám ale Česká asociace MBA škol vytkla, že nadměrně přijímáte lidi, kteří nemají předchozí vysokoškolské vzdělání. KEŘKOVSKÝ: MBA by mělo být spojeno s praxí. A je pravda, že v jistých případech – například když jde o úspěšného podnikatele nebo manažera s praxí třeba deseti let a více – může být předchozí studium dle našich přijímacích podmínek prominuto. Ale vždy posuzujeme jednotlivé případy podle životopisu a při splnění podmínek uvedených v akreditačním spise.
EURO: Titul MBA v Česku vlastně neexistuje. Ministerstvo školství jej vede v kolonce „profesního vzdělávání“. Co tomu říkáte? KEŘKOVSKÝ: V Británii je MBA dle zákona součástí kategorie Master, což je na úrovni českého magistra. Naši studenti se po přijetí stávají řádnými studenty Nottinghamu, proto studují vlastně na úrovni magisterských programů. Přesto, že v ČR získalo MBA příznak „profesní kvalifikace“, se k nám hlásí minimálně polovina absolventů ekonomicko-manažerských programů magisterské, někdy i doktorské úrovně z veřejných škol, tentokrát za studium platí a bývají spokojeni. Praktický charakter studia je dán tím, že studenty motivujeme k tomu, aby „přinesli svoje firmy do našeho studia“, čili aby řešili ve svých písemných projektech problémy z prostředí podniků.
EURO: Obor MBA u vás vystudoval senátor Tomáš Julínek, ředitelé firem, ale i kontroverzní politik Milan Jančík. Můžu například vidět jeho dizertaci? KEŘKOVSKÝ: S tím nemá naše škola problém. Diplomní práce našeho českého Bc. programu jsou ze zákona veřejně přístupné. V případě britských programů respektujeme britský úzus, kdy student může požádat o utajení své dizertační práce – jedná se asi o čtvrtinu dizertací na BIBS – což je pochopitelné za situace, kdy studenti ve svých pracích řeší praktické problémy svých pracovišť. A pan Jančík si utajení vyžádal. Musím to respektovat.