Menu Zavřít

Připravené koště

1. 7. 2005
Autor: Euro.cz

Objevily se první vážnější spekulace o výměně ministrů

Čím více se cítí být nový premiér Jiří Paroubek uvnitř své strany silnější, tím méně se bude zřejmě ohlížet na zákulisní dohody, které předcházely jeho nástupu k moci. V politickém zákulisí se i z těchto důvodů v posledních týdnech rozběhla diskuse o možné obměně vlády. Pokud by se tyto dohady měly naplnit, šlo by o rozsáhlou rekonstrukci kabinetu, která by se dotkla i klíčových osob a mohla by vyvolat také nové konflikty ve straně. Ale také by mohla posilnit Paroubkovou pozici, pokud vybere jak odborně, tak mediálně schopnější nástupce. Některé spekulace říkají, že by mohlo k rekonstrukci dojít velmi rychle, snad ještě do konce července. Sám premiér však plánování změn na klíčových postech v rozhovoru s redaktorem týdeníku EURO rozhodně popřel.

Univerzální Pecina.

O změnách ve vládě však hovoří více zdrojů. Nejkratší má prý být kariéra ministra zemědělství Petra Zgarby. Jeho aféra s dotacemi není před volbami žádoucí a nástupce se hledá. Jako o jednom z možných kandidátů se některé spekulace překvapivě zmiňují o úřednickém univerzálovi, současném náměstku ministra průmyslu a obchodu Martinu Pecinovi.
Ten dosud figuroval jako kandidát ČSSD na místo předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Může však při vyjednávání s ostatními politickými partnery a prezidentem narazit a stát se neprůchodným. Pro tento případ má Paroubek údajně v záloze šéfa Fondu národního majetku (FNM) Jana Juchelku. Ten ale na dotaz týdeníku EURO řekl, že o tom nic neví. Nicméně mladý předseda výkonného výboru FNM, který ke konci tohoto roku končí a jeho činnost přebírá z rozhodující části ministerstvo financí, zřejmě na nějakém vysokém úřednickém postu zakotví a ÚOHS je docela prestižní pozice. Dostupné informace však hovoří o tom, že Juchelkovi se nechce stěhovat z Prahy do Brna.
Paroubek týdeníku EURO sdělil, že ve hře o funkci předsedy antimonopolního úřadu jsou dvě až tři jména, nicméně prý dosud neměl čas se tím podrobněji zabývat. Lidovci zatím vyčkávají a jsou si vědomi toho, že ČSSD má velkou chuť ovládnout ÚOHS, ale i velký problém s hledáním kvalitních kandidátů. Ve vládě mají socialisté sílu na tento post kohokoliv protlačit a některé zdroje tvrdí, že předseda lidovců Kalousek nebude za dosavadního šéfa Josefa Bednáře bojovat až do krve. Avšak není nikde psáno, že prezident Václav Klaus bude ochoten jmenování „kohokoliv“ podepsat. Juchelka by z tohoto pohledu mohl být kompromisní osobou.
Není vyloučeno, že Martin Pecina se může objevit i na místě svého současného šéfa Milana Urbana. Vůči jeho práci má Paroubek údajně značné množství výhrad. Vadí mu zejména, že ministr Urban se údajně ve svém úřadu příliš nevyskytuje a často úřaduje z klidného domova v Čáslavi.

MM25_AI

Jahn a projev na Žofíně.

Některé zdroje informují, že dalším jménem na údajném Paroubkově seznamu je vicepremiér Martin Jahn. Jeho návrh hospodářské strategie vyvolal v ČSSD, která ho do vlády nominovala, vyděšenou reakci a premiér Paroubek ve svém projevu minulou středu v Praze na Žofíně formuloval novou hospodářskou politiku vlády (v pojetí ČSSD), která je zcela protikladná tomu, co vzešlo od týmu vicepremiéra Jahna. Liberální ekonom, s vysokou reputací v podnikatelských kruzích a v zahraničí, by snad mohl být nahrazen Jiřím Havlem, bývalým předsedou výkonného výboru FNM z doby, kdy ministrem financí byl Pavel Mertlík. Možnou variantou je ale i to, že bude funkce vicepremiéra pro ekonomiku zcela zrušena.
Zatímco pro Jahna by v ČSSD asi nikdo neplakal, možná změna na postu ministra financí by mohla mít své dohry. Dobře informované zdroje tvrdí, že první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nemá s premiérem úplně nejlepší vztahy. I zde je jasný nesoulad mezi žofínským projevem a Sobotkovým, byť velmi mírně reformním kurzem. Navíc Paroubek prohlásil, že do voleb žádné státní úředníky propouštět nehodlá, zatímco Sobotka nechal udělat na svém ministerstvu personální audit a předběžné výsledky naznačují, že by výpověď mohlo dostat až čtyřicet procent úředníků, jejichž práce je zbytečná.
Začínají se také objevovat rozdílné názory obou sociálních demokratů na privatizace Vítkovic Steel a Severočeských dolů. Navíc je možné, že právě Sobotka by mohl být v případě neúspěchu ve volbách Paroubkovým soupeřem v očekávaném střetu o vedení ČSSD. Objevili se dva možní náhradníci. Vedle již věčného kandidáta Jana Mládka (poslance ČSSD) je to Paroubkův další ekonomický poradce Valtr Komárek. „Myslím, že Valtr ministrem financí nebude, ten bude nanejvýš pomáhat s psaním některých Paroubkových projevů,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký premiérovi. Na žofínském projevu je jeho rukopis více než zřetelný.

Nesmrtelná Emmerová.

Obvyklým kandidátem na výměnu je ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Paroubek však opakovaně ocenil její koncepci, přestože je terčem kritiky lékařů, zdravotních pojišťoven i odborných kruhů bez ohledu na politickou příslušnost. A také najít člověka, který bude ochoten usednout do tohoto křesla, asi nebude zcela jednoduché.

  • Našli jste v článku chybu?