Menu Zavřít

Připravte se na rýč!

21. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Firmy budou muset dodržovat ustanovení nové chemické legislativy

Několik set firem, které vyrábějí nebo do České republiky dovážejí chemické látky (v množství vyšším než jedna tuna ročně), je musejí v příštím roce předregistrovat a začít dodržovat všechna ustanovení nové chemické legislativy. Jde o takzvané nařízení REACH. Svaz chemického průmyslu ČR (SCHP) pořádá pro velké a střední firmy - ale i pro drobné podnikatele - bezplatná školení, jak se na tuto zásadní reformu chemické legislativy adaptovat.
„Malí a střední podnikatelé často netuší, jaké povinnosti pro ně z nařízení REACH vlastně vyplývají. Tato direktiva vstoupila v platnost letos v červnu a již v roce 2008 je třeba provést předregistrace chemických látek. Na to mají firmy čas pouze od počátku června do konce listopadu 2008 a kdo to nezvládne, bude mít velké potíže,“ říká Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.
SCHP připravil pro dotčené společnosti bezplatný vzdělávací program s názvem Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu ČR, který by je měl na REACH připravit. Od května do října letošního roku proběhly již dva tucty školení, jichž se zúčastnilo 562 pracovníků z 221 společností. „Zatím se hlásí hlavně zástupci velkých průmyslových podniků a členové Svazu chemického průmyslu. Přitom ale nejzranitelnější skupinou jsou malí a střední podnikatelé, kteří často u nás nejsou organizováni a kteří dle některých průzkumů ponesou až osmdesát procent všech nákladů, které REACH chemickému průmyslu přinese,¨ dodává ředitel Novák. SCHP odhaduje, že tyto náklady se budou v České republice pohybovat v řádu miliard korun.
Každý výrobce či dovozce chemických látek má z nařízení REACH vyplývající povinnost prokázat, že všechny chemické látky (a to samostatné i obsažené v jiných přípravcích) uváděné na trh Evropské unie, byly zaregistrovány u Evropské chemické agentury v Helsinkách. Podle principu „žádné údaje, žádný trh“ mohou být na trhu jen takové látky, ke kterým budou předloženy dostatečné údaje o jejich vlastnostech. Zodpovědnost za zjištění vlastností chemických látek a za posouzení, zda jejich používání neohrožuje zdraví lidí či životní prostředí, mají jejich výrobci a dovozci. Projekt Adaptabilita je dle ředitele Nováka jedinou příležitostí v České republice, jak zdarma získat ucelené informace o problematice nové chemické legislativy REACH.

  • Našli jste v článku chybu?