Menu Zavřít

Připravujeme se na krizi

11. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Už letos vypadnou kvůli ekonomickému poklesu ze systému financování zdravotnictví desítky miliard, říká generální ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny Josef Diessl

* Dnešek měl být celkem významným milníkem ve scénáři uvolňování omezujících vládních opatření v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Myslíte si, že nejhorší máme za sebou?

Podle mého je nejobtížnější v této souvislosti definovat obsah a význam slova „nejhorší“. Víme toho příliš málo o samotném viru, jeho chování, možnostech, jak mu čelit, o společenských změnách a ekonomických škodách nemluvě. Jedinou jistotu představují právě významné ekonomické a společenské dopady, které tato krize způsobila. Odpovědět na otázku, jak budou veliké, je minimálně stejně obtížné jako na to, zda máme to nejhorší už za sebou.

* Jak se projevily minulé dva měsíce „vypnutí“ české společnosti v chodu českého zdravotnictví?

Zcela zásadně. Lékaři v první linii boje s koronavirem odvádějí heroickou práci a patří jim náš obrovský dík. Na druhé straně poskytování zdravotní péče mimo rámec opatření proti covidu-19 vedlo ke zcela zásadnímu poklesu objemu zdravotní péče. Plánované operace, preventivní vyšetření a další odkladná péče šly stranou. Pokles poskytnuté péče dosahuje u některých zdravotnických zařízení 60 i více procent. To bude problém hlavně pro budoucí vývoj. Stejně jako zásadní pokles příjmů z pojistného.

* Zastavme se u poklesu příjmů. Vláda schválila navýšení plateb za státní pojištěnce. To nebude stačit?

Ano, máte pravdu. Navýšení o 500 korun od června a dalších 200 korun navíc v příštím roce vnímáme jako klíčový krok ke stabilizaci finanční situace ve zdravotnictví. Nemusí to ale stačit. Už dnes sledujeme denní pokles příjmů z pojistného. Za duben činil u naší pojišťovny 10 procent oproti plánu a inkaso pojistného nedosáhne ani úrovně z dubna minulého roku. Obávám se, že jde pouze o počátek řady negativních důsledků významného ekonomického poklesu. V každém případě nepřeháníme, pokud už dnes hovoříme o výpadcích v řádech desítek miliard korun, které letos do systému zdravotního pojištění od plátců, vyjma státu, nedoputují.

* Pokud poklesl objem zdravotní péče, neměly by se peníze i ušetřit?

To není tak jisté. Probíhají o tom jednání na ministerstvu zdravotnictví. Jde o to, že podle uzavřených smluv vycházejících z platných předpisů bude problém hradit péči, která nebyla poskytnuta. Zdravotnická zařízení mají reálně malou šanci tento skluz dohnat a dostát tak smluvním závazkům, podle nichž jsou povinna provést určitý objem zdravotní péče, kterou jim zálohově platíme. Upřímně v tuto chvíli nemám úplně konzistentní názor na to, jak tuto situaci řešit. I v nouzovém stavu se snažíme zdravotníkům všemožně vyhovět.

* Jaká konkrétní vstřícná opatření pojišťovna přijala?

Z mnoha vyjmenuji aspoň některá. Nově proplácíme i tzv. výkony na dálku u poskytovatelů primární péče, ambulantních specialistů, například u logopedů. Hradíme výkony provedené i v nesmluvních laboratořích. Předběžné měsíční úhrady na žádost poskytovatelů hradíme na základě referenčního, tedy předcházejícího období, bez ohledu na vykázaný objem zdravotní péče. U nemocnic v oblasti akutní péče nesnižujeme zálohy.

* Vedle snahy zachránit pracovní místa a udržet pod kontrolou míru nezaměstnanosti se stále častěji hovoří o utahování opasků ve státní správě a hledání zdrojů pro případnou sanaci vzniklých škod. Uvažujete o něčem podobném?

Zatím nijak konkrétně, ale jsem přesvědčen, že se tomu nevyhneme. Jsme správci veřejných prostředků a musíme o ně pečovat s péčí řádného hospodáře. Bez ohledu na mimořádnost situace. V současnosti připravuje management pojišťovny scénář pro krizový model hospodaření pojišťovny. Ten bude reagovat na aktuální dopady opatření v souvislosti s nouzovým stavem, řekněme do srpna, případně září tohoto roku. Současně bude krizový model řešit opatření dlouhodobá, v tuto chvíli se soustředíme na období od podzimu tohoto roku až do roku 2022.

* Na co se krizový model hospodaření soustředí?

bitcoin_skoleni

Na eliminaci dopadů sníženého přísunu peněz. Nejenom na úhrady zdravotní péče, ale také na hledání rezerv v provozu zdravotní pojišťovny. Model bude koncipován v několika variantách, od optimistické až po krizovou. Dopad bude mít na chod celé pojišťovny. Budeme hledat zdroje úspor, abychom vyhověli nárokům na úhradu zdravotní péče v rámci možností, které nám poskytne především ekonomická situace v této zemi. Ta bude rozhodující pro přísun peněz do systému zdravotní péče a významně tak určí naše možnosti v oblasti úhrad zdravotníkům. Na modelu usilovně pracujeme. Odhaduji, že bychom mohli být připraveni v řádu několika týdnů. Nebude to však uzavřený dokument, podle situace bude průběžně aktualizován a modifikován.

  • Našli jste v článku chybu?