Menu Zavřít

Připravují půdu

3. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Lockheed Martin

MM25_AI

PRAHA (flp) - Vedení jedné z největších světových zbrojovek – firmy Lockheed Martin - nebude prosazovat pouze nabídku americké vlády na prodej či pronájem použitých letounů F-16 české armádě. Koncern chce podpořit očekávané podobné návrhy Belgičanů, Holanďanů a případně i Turků. Pro týdeník EURO to uvedl viceprezident marylandské společnosti Doug Miller. „Všechny nabídky na F-16, které jsme měli možnost v předstihu posoudit, jsou vynikající a chápu, že pro českou vládu nebude snadné jednu z nich zvolit,“ domnívá se Miller. Zatímco mateřská firma hodlá podporovat všechny návrhy na prodej jejích letadel, z kuloárů zaznívá, že největším favoritem je nabídka americké strany, jež zatím jako jediná leží na stole.
Přesto se očekává, že do výběrového řízení, ze kterého by měl vzejít nástupce zastaralých Migů 21, se přihlásí ještě Kanaďané se strojem CF-18, Francouzi s letounem Mirage 2000, Švédové s Gripenem a Němci s veteránem z vietnamské války – stíhacím bombardérem F-4 Phantom. Poslední jmenovaný, byť s novou avionikou, však může zastaralé Migy 21 nahradit jen stěží: v přímém souboji mu byl letoun ruské provenience důstojným soupeřem již před téměř čtyřiceti lety nad jihovýchodní Asií.
O dodávce čtrnácti použitých letadel by měl kabinet rozhodnout do konce roku. Vláda také chce připravit tendr, jehož prostřednictvím by koncem první dekády nového tisíciletí Česká republika získala stroje nové. Doug Miller přiznává, že právě chystané výběrové řízení na nový letoun je důvodem, proč chce firma protlačit F-16 už nyní „v předkole“. „Pronájmem či prodejem levných starších letadel si chceme připravit půdu pro nástupce „ef šestnáctky“ – letoun Joint Strike Fighter (JSF),“ vysvětluje viceprezident. Podle jeho mínění hovoří pro F-16, která létá od počátku sedmdesátých let, nízké operační náklady a kompatabilita zbraňových systémů.

  • Našli jste v článku chybu?