Menu Zavřít

Přiškrcený veksl

10. 2. 2020
Autor: Euro.cz

Centrální banka začala tvrdě postihovat neférové praktiky směnáren Takhle mě ještě nikdo neokradl. Je to tři roky, co se takto rozčilovala turistka v pražské Kaprově ulici před směnárnou Chequepoint, která při směně eurových bankovek klientce vyplatila koruny v mimořádně nevýhodném kurzu, pouhých patnáct korun za jedno euro.

0 pár kroků dále u konkurence mohla dotyčná dostat slušných 24,90 koruny.

1 Chequepoint tehdy nabízel podobný kurz, jenže až pro směny přesahující sto eur. A to cizinka, která potřebovala vyměnit jen patnáct eur, přehlédla.

Směnárně Chequepoint sebrala Česká národní banka (ČNB) v roce 2018 po sérii obřích pokut licenci. Dvojí kurzovní lístek, který počítal nepozorným turistům ten méně výhodný, patří k oblíbeným fintám nepoctivých směnárníků. Loni začal platit nový zákon o směnárenské činnosti a legislativa tento trik zakázala. Jenže u některých směnáren lze ne zcela přehledný ceník stále najít. Třeba na pražském hlavním nádraží. Při směně 15 eur vám místní směnárna vyplatí dvacet korun a deset haléřů za jedno euro. Zatímco když si vyměníte stoeurovou bankovku, kurz poskočí ke čtyřiadvaceti korunám za euro.

Nekompromisní ČNB

Okamžitě poté, co začal platit nový zákon, začala centrální banka obchodníky kontrolovat. Neváhala použít velmi tvrdé tresty. Společnostem Chivas Invest, Pemex Change a Exclusive Change minulý týden odebrala licenci a udělila jim tučné pokuty. Chivas Invest, která provozuje směnárny například v pražských ulicích Dlouhá nebo 28. října, dostala pokutu 2,5 milionu korun, Pemex si vysloužil třímilionovou sankci a Exclusive Change musí zaplatit dva miliony korun.

Rozhodnutí centrální banky je první podle nového zákona o směnárenské činnosti. „Kurzovní lístky neobsahovaly informace o právu zákazníka odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu, nebyly dostatečně odděleny a odlišeny od informace o možnosti úpravy kurzů po dohodě se zájemcem o směnu, v případě směny české koruny neuváděly směnné kurzy, jimiž společnost provádí přepočet při nabytí cizí měny, před směnnými kurzy, jimiž provádí přepočet při zcizení cizí měny,“ píše ČNB ve svém pravomocném rozhodnutí týkajícím se firmy Pemex, která provozuje směnárnu například ve vestibulu metra C na stanici Florenc.

Od loňského dubna mají klienti směnáren rovněž díky nové legislativě možnost odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu do tří hodin od jeho provedení. Díky tomu ubylo stížností, tvrdí regulátor.

„Zatímco v roce 2018 obdržela centrální banka celkem 338 podání veřejnosti, v roce 2019 to bylo 174 podání. V porovnání s rokem 2018 tak došlo k poklesu téměř o padesát procent“ říká mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. Výrazný pokles počtu podání loni nastal právě po nabytí účinnosti novely zákona o směnárenské činnosti od prvního dubna, upřesňuje mluvčí.

V loňském roce centrální banka rozdala pokuty celkem za 3,7 milionu korun.

Historicky šlo o druhé nejvyšší číslo od roku 2016, kdy ČNB rozdala sankce za 4,014 milionu korun. Letošek je už nyní rekordní. Samotné tři aktuální pokuty mají souhrnnou výši 7,5 milionu, před nimi centrální banka stihla udělit ještě jedné směnárně trest 30 tisíc korun. Dosud nejvyšší pokuta jedné směnárně, a to 1,2 milionu korun, byla udělena Chequepointu. Nyní jej na první příčce vystřídala společnost Pemex Change.

Aktuálně postižené směnárny Chivas Invest a Exclusive Change sankcionovala ČNB už loni, obě dostaly pokutu půl milionu korun. Jejich hlavním prohřeškem byl dvojí kurzovní lístek.

Kromě dvojího ceníku směnárny využívaly i další fígle. Někteří obchodníci si účtovali poplatek i třicet procent ze směňované částky. Jiné směnárny porušovaly zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, když byly ochotné směnit částku vyšší, než je hodnota tisíc eur.

Hotovostní transakce nad tuto hranici zákon zakazuje.

Nová právní úprava ale nijak nereguluje samotný kurz. Směnárny tak stále mohou nakupovat euro za sedmnáct korun.

A pokud to jasně uvedou ve svém kurzovním lístku, smějí legálně podnikat.

Přestože se nejvíc prohřešků týká turisticky exponovaných míst hlavního města, Brno nezůstává pozadu. Už loni centrální banka po sérii pokut odebrala povolení ke směnárenské činnosti brněnské firmě Kirkuk Company, která ve městě provozovala šest míst. Kirkuk prý dlouhodobě porušoval nejen zákon o směnárenské činnosti a devizový zákon, po této firmě s vyhlášenou směnárnou v brněnském obchodním centru Galerie Vaňkovka šel i Finanční a analytický útvar ministerstva financí kvůli podezření z porušování zákona o legalizaci výnosu z trestné činnosti.

Probuzení na radnici

Proti nepoctivcům začalo výrazněji bojovat i hlavní město. Loni Praha vypověděla smlouvy o nájmu všem směnárnám, které provozovaly svou činnost v městských objektech. Magistrát si nechtěl dělat ostudu u zahraničních turistů. Celkem takto vedení Prahy nechalo zavřít jedenáct směnáren. „Nebráním se tomu, aby i v městských objektech byla směnárna.

Problém je v tom, že spousta z nich byla nepoctivá“ uvádí k tomu tehdy radní pro majetek Jan Chabr.

Minulé vedení Prahy se přitom směnárnami nezabývalo téměř vůbec s tím, že mu nepřísluší řešit oblast, na kterou má dohlížet ČNB. Už v té době přibývaly reportáže o tom, co provádějí některé pražské směnárny. Na mapách Google se přitom už před lety u některých směnáren začala objevovat důrazná varování od samotných turistů.

Městská organizace Prague City Tourism (PCT) dokonce nechala loni vytvořit nový leták s názvem Praha: Money FAQs, v němž popisuje, kde si může turista vyměnit peníze, na co si dát pozor a co dělat, když dostane špatný kurz. „Stížností evidujeme stále stejně, nedá se říci, že by jich nějak výrazně ubylo“ říká mluvčí PCT Barbora Hrubá.

Zlaté časy směnáren jsou zjevně definitivně pryč. Z údajů Asociace směnáren ČR vyplývá, že zatímco před několik lety měnily směnárny v průměru tři sta eur ročně na osobu, v současné době tato suma klesá k padesáti eurům. „Lidé platí mnohem víc než v minulosti platebními kartami, v taxíku i restauracích, takže nepotřebují tolik hotovosti“ vysvětluje situaci šéf asociace Václav Vlasák.

Asociace byla proti přijetí nového zákona, zejména jí vadila možnost stornovat uzavřenou transakci. Taky nechodím vracet zboží, když zjistím, že ho mají někde levnější, namítala tehdy asociace.

Předloni si nechala udělat průzkum, ze kterého plyne, že směnárníci v Praze mají provizi 20 až 40 procent, což je prý podobné jako v Madridu, Paříži nebo Římě. V současné době funguje na českém trhu 2077 směnárenských provozoven. Za poslední dva roky jich ubylo zhruba devět stovek. #

Celková výše pokut,

které ČNB uložila směnárnám

(v tis. Kč)

7530

PRAMEN: ČNB

počet veškerých směnárenských

provozoven

PRAMEN: ČNB

WT100

O autorovi| Petra Jaroměřská, jaromerska@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?