Menu Zavřít

Přišli o dva a půl trhu, a přesto vůbec poprvé hlásí miliardové tržby. Litoměřická strojírenská firma Hennlich má za sebou rekordní rok

15. 8. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Hennlich
  • Tržby české společnosti Hennlich zabývající se výrobou nejrůznějších průmyslových produktů – od čerpací techniky až po solární elektrárny – vloni dosáhly hranice 1,031 miliardy korun
  • Významný miliardový milník firma překonala vůbec poprvé od chvíle, co se před více než 30 lety přesídlila z Rakouska zpět na sever republiky
  • Stalo se tak navzdory ztrátě ruského a běloruského trhu i omezení aktivit na válkou zmítané Ukrajině

Dělají tu téměř vše, nač si člověk vzpomene. Čerpací technikou počínaje přes hydraulické akumulátory, chladiče, pružiny, fotovoltaiku, nakládací hubice až po mlžná děla. A dělají to dobře, neboť je o jejich produkty poptávka vesměs po celé Evropě.

Řeč je o litoměřické strojírenské firmě Hennlich, pojmenované po svém zakladateli Hermannu Augustovi Hennlichovi, který ji na severu Čech založil již v první polovině dvacátých let minulého století. Ta se v loňském roce dočkala jednoho významného milníku – vůbec poprvé překonala z pohledu tržeb hranici jedné miliardy korun.

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě
Přečtěte si také:

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě

„Oproti roku 2021 jsme loni zvýšili obrat o téměř 30 procent, a to i přesto, že jsme v průběhu roku kompletně ztratili trhy v Rusku a Bělorusku a z poloviny trh ukrajinský. Na druhé straně nám významně pomohl nárůst v dodávkách v oblasti energetiky nebo robotiky,“ nechal se slyšet jednatel společnosti Pavel Šumera.

Všechno zlé je pro něco dobré

Ztrátu zmíněných trhů se vedení Hennlichu povedlo vcelku rychle kompenzovat větším důrazem na export firemních výrobků směrem na západ i sever Evropy. „Dařilo se nám prosadit se ve Španělsku, Portugalsku, Francii nebo Německu. Mlžná děla jsme vyváželi i do Chile. První exporty jsme realizovali ve Velké Británii a Skandinávii, kde nyní již hledáme distributory,“ doplnil Šumera s tím, že konkrétně se loňské tržby dostaly na úroveň 1,031 miliardy korun.

Ke slibným výsledkům pak pomohla i nedávná energetická krize, během níž se ukázalo, že uhlí, potažmo další fosilní zdroje energie ještě nemusejí být odepsány natolik, jak se o těchto surovinách v souvislosti s politikou takzvaného Green Dealu v uplynulých letech mluvilo: „I proto se nám v polských černouhelných dolech podařilo získat několik zakázek na dodávky hydrauliky pro důlní výztuže.“

 

Seriál Od píky sleduje, jak se daří začínajícím podnikatelům se zajímavým byznysovým příběhem či nápadem na nový produkt nebo službu.

Máte-li pro nás nějaký námět či víte o někom z vašeho okolí, kdo některou z těchto podmínek splňuje, budeme moc rádi, pokud se nám ozvete. Vaše náměty prosím posílejte na email redakce@euro.cz.

Na druhou stranu je ovšem potřeba zdůraznit fakt, že energetická drahota zvýšila u řady domácností i podniků poptávku po solárních elektrárnách či tepelných čerpadlech, takže i tento segment značně posílil. Velkou zásluhu na tom měla firemní divize G-TERM zabývající se instalacemi fotovoltaiky nejen na střechy rodinných domů. Mimoto si v Hennlichu na své konto připsali realizování zakázky montáže zmíněných tepelných čerpadel na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Pravděpodobně nejrychleji rostoucí produktovou řadou byly vloni nicméně podle Šumery pneumatické prvky využívané ve strojírenství. „Zde nemůžeme příliš sázet na výrazné inovace, protože jde o standardní průmyslové komponenty. Těžíme ale z rozsáhlého skladu přímo v Litoměřicích a také zajímavých cen. I proto jsme v těchto produktech rostli o 112 procent,“ doplnil.

bitcoin školení listopad 24

Nový závod

Na rekordní výsledky – tedy minimálně z pohledu tržeb – hodlá vedení firmy, která se po rakouské anabázi v druhé půlce dvacátého století vrátila chvíli po sametové revoluci zpět do Česka, navázat dalším rozvojem. Z Podkrušnohoří se nově vydá i na bezmála dvě stě kilometrů vzdálenou Vysočinu.

„Letos plánujeme zahájit výstavbu areálu ve Žďáru nad Sázavou, kde sídlí náš odštěpný závod CEMA-TECH zaměřený na dodávky systémů centrálního mazání a mazací techniky. Na stavbu již máme vydané stavební povolení a nyní vybíráme dodavatele,“ uzavřel Pavel Šumera.

  • Našli jste v článku chybu?