PRAHA – Prosazení kvalitní legislativy, dokončení procesu otvírání fondů a hlavně tvrdý boj proti finanční kriminalitě jsou prioritní úkoly Komise pro cenné papíry na příští období. V této souvislosti podala komise 66 trestních oznámení vůči subjektům kapitálového trhu, z toho padesát se týkalo odlivu peněz akcionářů z jejich fondů. Pět osob bylo obžalováno, 21 je sděleno obvinění, za mřížemi skončil zatím pouze jediný člověk – Alim Karmov, a to za zpronevěru peněz podílníků fondu Futurum.
Komise se při potírání kriminality bílých límečků hodlá zaměřit především na takzvané pokoutné odkupy akcií hlavně otevíraných investičních fondů. Při nich různé firmy či jednotlivci odkupují od neznalých občanů jejich akcie z kuponové privatizace třeba za poloviční ceny, než které by dostali při prodeji na burze. Tyto akcie pak podomní obchodníci prodají za daleko vyšší ceny. „Od ledna loňského roku si takto přivydělali 450 milionů korun, za letošní rok pak 100 milionů korun, říká šéf Komise pro cenné papíry František Jakub.
Komise upozornila, že tyto obchody organizují především firmy Mayer & Schvarz a Fio brokerská. Na společnost Mayer (s FIO je vedeno správní řízení) a na dealery podala komise 57 trestních oznámení. Obviněné firmy nařčení komise odmítají.
Lidé, kteří takto přišli o své peníze, svůj majetek už asi neuvidí. „Je to smluvní vztah mezi dvěma subjekty a poškození by museli podat žalobu a dokázat, že byli uvedeni v omyl, což je velmi složité, uvedl Jakub.