Menu Zavřít

Příspěvek EU k bezpečnosti

9. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Mezinárodní obchod

V reakci na teroristické útoky v New Yorku, Madridu, Londýně i na dalších místech světa byla zpřísněna bezpečnostní opatření zaměřená na kontrolu osob přestupujících hranice států. Zároveň s těmito opatřeními byla také pozornost upřena na pohyb zboží přes hranice, tedy na mezinárodní obchod. Evropská unie odpovídá na tuto situaci bezpečnostní novelou celních předpisů, jejímž cílem je zpřísnit dohled na dovážené a vyvážené zboží a zachovat přitom plynulost mezinárodní přepravy a obchodu. Jde o nový koncept oprávněného hospodářského subjektu - Authorised Economic Operator (AEO).

Důsledky.

Novela celních předpisů chce zpřísnit kontrolu zboží a přesunout její těžiště na vnější hranici EU. Má-li být zboží přestupujícímu hranice EU věnována větší pozornost a přitom zachována jejich propustnost, je zřejmé, že nelze kontrolovat veškeré zásilky. Kontroly by se proto měly být více než dosud zaměřovat na transakce považované za rizikové na základě analýzy. Aby bylo možné včas vyhodnotit rizikovost zásilky, zavádí novela povinnost předkládat celní prohlášení před dovozem a vývozem zboží. Obchodníkům tak přibude nová povinnost opatřit si v předstihu potřebné údaje o plánované zásilce a poskytnout je celním orgánům. Ty vyhodnotí riziko a rozhodnou o kontrole zboží ještě před jeho vstupem do EU nebo výstupem z EU.

Výhody.

Účastníci mezinárodního obchodu se budou moci stát „nerizikovým“ partnerem pro celníky získáním certifikátu AEO. Ten svému držiteli zajistí rychlejší přestup zboží přes hranice EU. Zboží předkládané oprávněnými hospodářskými subjekty bude podrobeno namátkovým kontrolám, ale v menší míře než to ostatních osob. AEO bude navíc o plánované kontrole předem informován a kontrolní úkony budou provedeny přednostně.
Kromě výhod v oblasti bezpečnosti mezinárodního obchodu budou mít AEO snazší přístup k povolení takzvaných zjednodušených postupů při celním řízení. Nelze však opomenout ani vedlejší efekty certifikace AEO. Při jednání s celními orgány i obchodními partnery bude synonymem spolehlivosti a kvality.
Držitelé certifikátu AEO budou proto zřejmě upřednostňovat spolupráci s jinými těmito subjekty, čímž se posílí jejich konkurenceschopnost. Společnosti, které úspěšně projdou certifikací AEO, navíc získají motivaci k tomu, aby si „udělaly pořádek“ nejen v organizaci, kontrole a zabezpečení toků peněz a zboží, ale i ve smluvních vztazích se svými partnery.

Bezpečnost.

Z hlediska bezpečnosti mezinárodního obchodu je zřejmé, že bezrizikový je jen obchodní řetězec, který má prověřené všechny články. Certifikace AEO se proto týká všech článků řetězce, od výrobce nebo vývozce, přes dopravce, provozovatele skladů a zástupce v celním řízení až po dovozce či příjemce zboží. Prověřování obchodního řetězce od dodavatele po zákazníka je vytyčeným cílem, jehož nelze dosáhnout okamžitě. Do doby, než bude vytvořen potřebný smluvní rámec, bude pozornost celních orgánů EU zaměřena na společnosti z EU. Po uzavření smluv s dalšími zeměmi však budou uznávány i obdobné bezpečnostní certifikáty vydané v zemi určení či odeslání zboží.

Kritéria.

Mohlo by se zdát, že certifikát AEO mohou získat všichni, kdo podnikají v zahraničním obchodu. To je ale jen jedna strana věci, protože člověk žádající o certifikát AEO musí splnit podmínky stanovené celními předpisy. Splnění a doložení těchto mnoha podmínek bude náročné na čas a kapacity nejen žadatelů o certifikát AEO, ale také celních správ členských zemí EU. Kritéria pro získání certifikátu AEO byla rozdělena do čtyř oblastí: dodržování celních předpisů, platební schopnosti, uspokojivého a transparentního účetního a logistického systému a bezpečnosti a zabezpečení. Součástí uvedených oblastí jsou desítky požadavků. Jde o proces nesrovnatelný s jakýmkoli dosud známým „celním povolením“.

MM25_AI

Žádost.

Certifikace AEO spadá do kompetence celních orgánů. Vzhledem ke komplexnosti prověřovaných kritérií vznikají ve většině zemí EU specializované útvary, jejichž úkolem bude koordinovat proces certifikace. V ČR se tento útvar vytváří na Celním ředitelství v Českých Budějovicích.
Žádost o AEO je formalizovaná, obsahuje však jen nejzákladnější údaje. Její podstatnou součástí budou přílohy, které by měly prokázat, že žadatel splňuje všechna uvedená kritéria. Přílohami žádosti mohou být například certifikáty vydané kompetentními orgány, zprávy z auditů nezávislými osobami, interní směrnice, popisy postupů a organizace společnosti, dokumentace k informačnímu systému a mnoho dalších. Je však třeba zdůraznit, že žádný z certifikátů není shodný s požadavky kladenými na AEO.

Začít hned.

Žádosti o AEO budou přijímány od ledna 2008. Na certifikaci byla stanovena lhůta 300 dnů od přijetí žádosti, během níž ji a její přílohy budou celní orgány analyzovat a provádět u žadatele kontroly, které budou pokládat za účelné. Okolnost, že žádosti o AEO budou přijímány až od příštího roku, by však neměla vést k odkládání příprav. Naopak při pohledu na rozsah podmínek pro získání AEO certifikátu je zřejmé, že nastal nejvyšší čas začít s přípravami okamžitě. První zájemci procházejí v současné době pilotním projektem, který by měl napovědět více o připravenosti český firem i celních orgánů přispět k bezpečnosti mezinárodního obchodu.

  • Našli jste v článku chybu?