Menu Zavřít

Příštím guvernérem ECB bude podle ekonomů Liikanen, preferovali by ale Coeurého

28. 12. 2018
Autor: Profimedia.cz

Nejpravděpodobnějším kandidátem na příštího šéfa Evropské centrální banky (ECB) je bývalý guvernér finské centrální banky Erkki Liikanen. Vyplývá to z průzkumu listu Financial Times mezi ekonomy. Anketa nicméně ukázala, že ekonomové by jako nástupce nynějšího šéfa ECB Maria Draghiho preferovali spíše Benoita Coeurého, který je v současnosti členem Výkonné rady ECB.

Draghi by měl po osmi letech strávených ve funkci odejít z čela ECB na konci října příštího roku. Podle Financial Times je Draghi všeobecně oceňován za to, že zabránil kolapsu eurozóny. Jeho nástupce bude muset rozhodnout o tom, jak rychle eurozóna opustí mimořádně uvolněnou měnovou politiku.

Liikanena za nejpravděpodobnějšího kandidáta na nejvyšší post v ECB označilo osm z 24 dotazovaných ekonomů. Pouze tři respondenti ho však považují za preferovaného kandidáta. Coeurého preferuje sedm respondentů, jeho jmenování však očekává pouze jeden, píše Financial Times.


Shoda centrálních bankéřů: Weidmann s Rusnokem nabádají k reformám a snížení zadlužení

 Jiří Rusnok a Jens Weidmann


Druhým nejpravděpodobnějším kandidátem na příštího šéfa ECB je podle průzkumu guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau, jehož jmenování očekává šest respondentů.

bitcoin_skoleni

ECB tento měsíc ohlásila ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Zopakovala však, že její úrokové sazby by měly přinejmenším do léta příštího roku zůstat na nynějších rekordních minimech. Základní úroková sazba ECB v současnosti činí nula procent.¨

Dále čtěte:

Komentář: Praskající bublina a zlatá investiční příležitost

Skóre obchodní války: Čína doplácí na Trumpova cla, Spojené státy bohatnou

Evropská centrální banka očekává zpomalení globální ekonomiky a stabilizaci hospodářství

ECB oznámila konec programu nákupu dluhopisů. Úrokové sazby ponechala na minimech

  • Našli jste v článku chybu?