Menu Zavřít

Přítel na telefonu

8. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Římanův kandidát na člena Rady ČTÚ, chce skoncovat s lobbingem

Martin Říman už není jen ministrem pro průmysl a obchod. Po zániku resortu informatiky převzal i kompetence, které se týkají poštovních služeb a elektronických komunikací. Dle novelizovaného zákona má mimo jiné v pravomoci navrhovat vládě jmenování či odvolání členů Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). A právě jedno takové místo je zrovna volné (po člence rady Marcele Gürlichové, jejíž mandát vypršel už na konci dubna). Říman navrhuje kabinetu, aby křeslo obsadil jeho stranický kolega ze severní Moravy Zdeněk Švrček (51), někdejší poslanec. Jelikož to není ani zdaleka poprvé, kdy nejsilnější vládní strana do satelitních úřadů a státem vlastněných firem dosazuje své členy, přirozeně se nabízí otázka, zda křeslo pro Švrčka není jen další politická trafika pro přítele z regionu.

MM25_AI

Nemám souhlas klientů.

Sám Švrček, nyní podnikatel a oblastní manažer ODS v Bruntále, to odmítá. „Abych řekl pravdu, nejsem s Martinem Římanem kdovíjak velký kamarád. Určitě to není tak, že bychom spolu chodili někam na večeře a špitali si do ucha každou blbost. On ví, že se této problematice dlouhodobě věnuji, proto mě asi oslovil,“ myslí si Švrček, který byl kdysi i členem dozorčí rady Českého Telecomu. Soudí, že může být platným členem Rady ČTÚ zejména proto, že současní členové (Pavel Dvořák, Michal Frankl, Jana Fürstová a Petr Štěpánek) jsou podle jeho slov především odborníci zaměření na mediální oblast. „Doufám, že se mi podaří přispět k řešení některých věcí - například problémů se skrytým podvodným přesměrováním telefonních hovorů na drahé linky.“
Aby mohl Švrček v Radě působit, bude však muset složit všechny funkce v ODS, ukončit své členství v zastupitelstvu obce Karlovice a přestat též podnikat. V tuto chvíli je především majitelem lobbistické firmy Efor se sídlem ve Vrbně pod Pradědem. Tato společnost se na svých internetových stránkách mimo jiné chlubí tím, že v roce 2003 pomohla v zákoně o elektronických komunikacích pro nejmenovaného klienta vylobbovat některé úpravy, které se týkají zpřístupnění takzvané místní smyčky. Švrček nechce říct, pro jaké telekomunikační firmy pracoval. Říká, že by k tomu musel mít souhlas klientů. S lobbistickým byznysem prý každopádně končí. Jak to chce udělat, zda firmu Efor prodá, zlikviduje, či pouze převede na nějakou blízkou osobu, zatím neví. „Předpokládám, že ji prodám. V každém případě v ní nebudu figurovat. Ještě to chci konzultovat a definitivně to budu řešit, až jmenování skutečně nastane,“ řekl týdeníku EURO.

Místo Stádníka Duben.

Ministr Říman převzal z resortu informatiky 21 lidí, kteří působili v sekci elektronických komunikací a poštovních služeb. Přešli k němu všichni kromě šéfa sekce Davida Stádníka (někdejšího dlouholetého předsedy ČTÚ), kterému bylo údajně nabídnuto pouze referentské místo. Stádník tuto pozici odmítl a v tuto chvíli zůstává zaměstnancem ministerstva vnitra. Ministr průmyslu a obchodu si vybral jiného ředitele sekce - padesátiletého Jana Dubna, rodáka z Chotěboře, který dosud řídil odbor informatiky na úřadu vlády. Duben byl kromě zmíněné sekce pověřen i řízením a koordinací činnosti příspěvkové organizace Testcom (Technický a zkušební ústav telekomunikací a pošt).

  • Našli jste v článku chybu?