Menu Zavřít

Přítel příteli Vlčkem

29. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Ministerstvo financí bylo údajně o změnách informováno

Ministr Sobotka rád využije každou příležitost ke kritice vedení České konsolidační agentury (ČKA). Minulý týden se dobře rozpřáhl kvůli vývoji ve firmě ABA, rána ale dopadla docela vedle. Na hřbet stranického přítele poslance Miloslava Vlčka.

Charouzův duch.

Ministr financí reagoval velmi podrážděně na výměnu vedení ve společnosti Autoklub Bohemia Assitance (ABA). Dozorčí rada ovládaná ČKA odvolala 20. ledna z představenstva společnosti dosavadního ředitele Ivo Videnku a jmenovala nové členy představenstva: zaměstnance ČKA Martina Drinku a finančního ředitele ABA Stanislava Trykara. Ten se stal o tři dny později generálním ředitelem. Ministr považuje Trykara za blízkého spolupracovníka Antonína Charouze, který byl původním vlastníkem ABA a za jehož dalším podnikáním zůstaly státu dluhy převyšující pět miliard korun. „V ABA došlo k personálním změnám, které neodpovídají tomu, že ji vlastní stát, a za to nese plnou odpovědnost ČKA,“ prohlásil po těchto rozhodnutích ministr financí Bohuslav Sobotka. V tisku se objevily spekulace, že vývoj směřuje k tomu, že se ABA vrací pod kontrolu svého původního vlastníka.

bitcoin_skoleni

Nepostradatelný Březina.

Zdá se však, že situace je mnohem zábavnější. ČKA totiž ovládla největší českou asistenční službu pro motoristy loni v září, když získala 69 procent akcií z kajmanských fondů po zkrachovalé IPB. Těsně před předáním akcií odvolala dozorčí rada, která byla tehdy pod plnou kontrolou ČSOB, mnohaletého šéfa firmy Petra Bolda a nahradila ho právě Ivo Videnkou. ČKA poté, co převzala akcie, ovládla tříčlennou dozorčí radu. Měli v ní zasednout zaměstnanci agentury, ale nakonec se tam ocitli dva poslanci z dozorčí rady ČKA – Miloslav Vlček (ČSSD) a Vladimír Doležal (ODS). Představenstvo bylo celou dobu bez zástupce státu, což Sobotkovi zřejmě nevadilo. Zato v představenstvu zasedal socialistický exministr Karel Březina, který již delší čas pracuje pro ČSOB, která nemá v ABA ani jednu jedinou akcii. Agentuře se nelíbilo, že v představenstvu jsou vlastně dva lidé spojení s ČSOB a jedno místo přitom bylo neobsazené. Proto logicky chtěli dovolit svého zástupce. V tom okamžiku se ale ozvala společnost ACT Investment, která se jako nový vlastník Charouzových dluhů stala minoritním akcionářem s 21procentním podílem. Navrhla odvolat Videnku a jmenovat Trykara. Návrh byl projednán v ČKA. Nejprve představenstvo schválilo Drinku, návrh na Trykara ale pouze projednalo a nechalo na rozhodnutí dozorčí radě agentury složené s poslanců. V podkladovém materiálu je uvedeno, že představenstvo by považovalo za vhodnější, aby místo Trykara byl zvolen někdo z ČKA. Dozorčí rada se seznámila se situací a vyslechla informaci Miloslava Vlčka, že šéf ABA Videnka je členem statutárních orgánů společnosti TEGEMA, s níž ABA uzavřela nevýhodnou smlouvu o zapůjčení automobilu Passat. Videnka podle Vlčka antidatoval smlouvu s personální agenturou na výběr ekonomického ředitele a došlo i k dalším pochybením. Na základě toho byl vynesen ortel nad Videnkou, ale návrh na zvolení Trykara byl také jen projednán a vše bylo na odpovědnosti Vlčka s Doležalem.
Kromě toho existovala povinnost projednat celou záležitost s ministerstvem financí, jehož zástupce se jednání dozorčí rady ČKA pravidelně účastní. Právě v tomto případě však nedorazil.

Někdo tady lhal.

Proto odpovědná členka představenstva ČKA Zlata Gröningerová upozornila mailem oba poslance na nutnost projednat personální změny v ABA s ministrem financí. Co bylo dál, je však ve hvězdách. Dozorčí rada ABA se v plném počtu sešla 20. ledna a rozhodla o odvolání Videnky a jmenování Trykara i Drinky. V zápise z jednání je výslovně uvedeno, že zúčastnění vzali na vědomí upozornění Zlaty Gröningerové a zároveň informaci předsedy rady Miloslava Vlčka, že celou záležitost projednal na ministerstvu financí 16. ledna 2004 v 16.30. A tak nezbývá, než podle libosti věřit buď poslanci Vlčkovi, nebo ministru Sobotkovi, který trvá na tom, že nebyl informován. Nakonec jsou to oba sociální demokraté, a tak se snad nějak dohodnou.
Co však bude se společností ABA? Předseda dozorčí rady ČKA Vlastimil Tlustý říká, že poslední události jsou jen důsledkem otálení s prodejem firmy a to vyvolává střety mezi zájmovými skupinami, které se již pustily do boje. Postoj Vlčka, který tvrdí, že jednal na základě doporučení představenstva a dozorčí rady, označil za nemístný alibismus.
Tlustý má nejspíše pravdu. ABA se bez jakéhokoli důvodu ocitla na stole investiční rady vlády jako kandidát na zařazení do programu EXIT, který je určen pro problémové společnosti a umožňuje prodat firmu předem vybranému zájemci. Dozorčí rada ČKA však doporučila standardní prodej v tendru. Asistenční služba ABA je zisková a bezproblémová firma. Podobné tahanice ji však mohou ublížit. Je totiž závislá na smlouvách s partnery a ti je mohou vypovědět, pokud by podivné přetahování a bezvládí pokračovalo.

  • Našli jste v článku chybu?