Menu Zavřít

Přítel Spyra

17. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Poský lobbista spolupracoval s českými politickými špičkami

Klíčová postava aféry Orlengate Jacek Spyra v posledních pěti letech spolupracoval nejen s poslanci, ale i s některými ministry sociální demokracie. Přestože byl a je, jak tvrdí premiér Jiří Paroubek, v Česku stíhán pro pokus o podvod v rozsahu 240 milionů korun, měl nadstandardní vztahy se špičkami ČSSD. Jen za poslední tři roky navštívil Poslaneckou sněmovnu více než třicetkrát. Například červnu 2002 do budovy vstoupil po osmé večer a odešel v sedm ráno: se Zdeňkem Doleželem, pravou rukou Stanislava Grosse, a s dalšími prominenty oslavovali jednu z úspěšných akcí strany.

Mejdan ve sněmovně.

Jiří Paroubek po propuknutí kolem privatizace Unipetrolu aféry řekl: „Doležel zblbnul, když se Spyrou seděl déle než minutu nebo dvě“. Polský lobbista ale poseděl nejen minuty, ale celé hodiny s mnohem důležitějšími osobami, než byl Doležel. Ty však premiér nemůže na hodinu vyhodit, jako to udělal se šéfem svého kabinetu. Spyra se stal hybatelem kauzy, jejíž vyšetřování míří do nejvyšších politických i podnikatelských míst. Proč se snažil skamarádit s některými poslanci a ministry? Jiří Paroubek ve shodě s předsedou ČSSD Stanislavem Grossem a sešikovanými ministry sociální demokracie označili Spyru za nedůvěryhodnou osobu. Ten se však dále ostentativně chlubí svými kontakty. „Dělal jsem mu volební kampaň (Grossovi), nikdy jsem po něm nic nechtěl, on mi ale ještě před dvěma lety blahopřál k narozeninám a děkoval za spolupráci.“ Spyra v kampani v červnu 2002 zařídil předání vozíku invalidnímu frýdlantskému policistovi za přítomnosti minista vnitra Grosse. Akce byla úspěšně medializovaná a Spyru ten večer doprovodil Doležel do sněmovny na večírek. „Byli jsme s vozíkem i v České televizi,“ vzpomíná Spyra. Ovšem to, který poslanec ho na vrátnici vyzvedl, si už nepamatuje, stejně jako poslanec ČSSD Ladislav Skopal. „S tím člověkem jsem naštěstí neměl nikdy nic společného,“ řekl týdeníku EURO. Nicméně v evidenci návštěv stojí, že Spyru a Doležela na vrátnici v pátek 4. června vyzvednul Skopal. V kontaktu s Jackem Spyrou byl také předseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Zdeněk Škromach. Na vrátnici si Spyru vyzvedla jeho tehdejší asistentka a dnes ředitelka úřadu Hana Vejmělková. Sociální sponzoring byl v jeho zorném poli alespoň podle Spyry velmi často. „Škromach byl u všech našich akcí a byl hlavní osobou, které jsme představovali projekty,“ popisuje Spyra spolupráci. „Projekt projednal na výboru, pak řekl, pro které instituce by se hodil,“ dodává. Škromach byl rovněž častým hostem Spyrových akcí. „Potkával jsem se s ním i na různých seminářích, protože jsme se znali, vždycky jsme pokecali,“ uvádí Spyra a dodává, že ho současný vicepremiér pozval i na oslavu svých narozenin.
Místopředsedkýní výboru byla v té době Milada Emmerová. „Emmerová současně pracovala v plzeňské nemocnici a měli jsme od parlamentního výboru doporučenou jednu instituci z Plzně, která by potřebovala auto, proto jsme s ní jednali,“ popisuje Spyra své zážitky z vrcholné politiky. Někdejší poslankyně si Spyru na vrátnici sněmovny vyzvedla sama.
Sociální sponzoring aneb věnování aut léčebným ústavům či domovům důchodců za pomoci sponzorů bylo lákadlo, kterému neodolal ani někdejší ministr dopravy Jaromír Schling. „Ty děti s tím autem dodnes jezdí a moje asistentky zajišťovaly sponzory, aby se to zaplatilo,“ potvrzuje Schling. Spyra údajně vyjednával i s asistentem poslance Lubomíra Zaorálka. Výsledkem plodné spolupráce byla dvě auta, do Ostravy a do Frýdku-Místku.

Druhá matka.

Nejintenzivnější vztahy měl ale Spyra s místopředsedou výboru pro obranu a bezpečnost Milošem Titzem, pardubickým poslancem ČSSD. Spyra měl blízko především k Titzově asistentce Darje Pinkavové, která pracovala jako asistentka pro Schlinga. „Doktorka Pinkavová by mohla být mojí maminkou,“ říká Spyra. „Já jsem v Čechách cizinec a ona mě brala jako syna, takže jsem jí chodil normálně navštěvovat do Parlamentu,“ dodává. Návštěvy měly údajně přátelskou dimenzi. „S doktorkou Pinkavovou jsme se potkali během roku 2001, pak jsme společně dělali dvě auta, která měla být pro léčebnu v Košumberku a jedno šlo do Pardubic,“ popisuje Spyra začátky. „Dělali jsme pro pana poslance Miloše Titze. Paní Pinkavová nám pomáhala s kontakty na firmy v pardubickém okrese a v Jihlavě, odkud pochází Schling.“ Sociální sponzoring Spyru údajně velmi dobře uživil. „Pronajímal jsem reklamní plochy na autech,“ vysvětluje Spyra a zasvěcuje do tajů sociálního podnikání: „Auto je pohybující se billboard. Měl na každém voze 24 reklam, za danou částku. Leasing není až tak vysoký a můj zisk z těch aut se pohyboval v řádu čtyř a pěti nul měsíčně.“ Jak je to možné? „Udělal jsem sedm aut, šest invalidních vozíků, jednoho koně a tělocvičnu ve Stromovce pro ministerstvo vnitra. Když to děláte profesionálně, z aut máte měsíčně slušné peníze,“ odhaluje Spyra zákulisí svého podnikání.

Sponzorem je Setuza.

Díky sociálnímu sponzoringu došel Spyra až k firmě Setuza. „Zhruba v roce 2002 jsem s nimi jednal a oni se mnou spojili na začátku roku 2004,“ uvádí. Spyra tvrdí, že se na něj Setuza obrátila, aby jim pomohl navázat kontakt s PKN Orlen. Oslovil ho údajně Michal Zouhar, šéf firmy Český olej. Až poté se seznámil s klíčovou osobou Setuzy, Tomášem Pitrem. „Od března 2004 jsem byl oficiálně zplnomocněn zastupováním společnosti Seta Invest v takzvaných očuchávacích jednáních s PKN Orlen,“ uvádí. Co je očuchávání? „Potkáme se, představím společnost Seta a zeptám se, zda mají o její spolupráci zájem,“ uvádí. „Jednali jsme s prvním místopředsedou PKN Orlen a také jsme hovořili s předsedou představenstva firmy,“ doplňuje. Kontakty ze sociálního sponzoringu se hodily. Spyra ale prý zjistil, že šéf Agrofertu Andrej Babiš již podepsal smlouvu s PKN Orlen o privatizaci Unipetrolu, a jednání proto dále nepokračovalo.

MM25_AI

Strana v ohrožení.

Letos v červnu Spyra opět navštívil sněmovnu. Vedl s sebou někdejšího náměstka ministerstva státního pokladu a bývalého člena dozorčí rady PKN Orlen Józefa Marka Wozniakowskiho na návštěvu člena výboru pro obranu a bezpečnost Karla Šplíchala z ČSSD. „Spolupracujeme, děláme společně nějaké obchody, navíc jsme oba Poláci,“ popisuje Spyra svůj vztah k Wozniakowskému, o kterém ještě minulý rok pro polský časopis Parkiet prohlásil, že ho vůbec nezná. „Za Šplíchalem jsme šli proto, že jsme věděli, že se zná s premiérem Paroubkem,“ vykládá Spyra. Wozniakowski Spyru doprovázel jako garant, potvrzující jeho sdělení. „Byli jsme mu říci, co se děje v Polsku. Přišli jsme ho upozornit na to, co se může stát,“ strachuje se Spyra o osud ČSSD. „Fandím sociální demokracii a udělal jsem pro ni hodně věcí, chtěl jsem je proto upozornit,“ dodává.

  • *Rozhovor s poslancem Janem Vidímem (ODS) Klasická zpravodajština EURO: Premiér Paroubek a ministr financí Sobotka označili Jacka Spyru za nedůvěryhodnou osobu. On se přitom pravidelně stýká s některými poslanci ČSSD z výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny. Co tomu jako předseda tohoto výboru říkáte? VIDÍM: Já se potkávám také s obrovským množstvím lidí, kteří za mnou přijdou během jednání sněmovny. Vyjdu do kuloárů a tam stojí i lobbisti, pokoušejí se mně cpát rozumy do hlavy. Nemohu je ignorovat. Jsem zástupce voličů, a pokud se se mnou chce někdo sejít, tak má možnost. Je ale na každém z nás, s kým se sejdeme. Kdyby se s ním někdo sešel jednou, ale i vícekrát, nezazlíval bych mu to. Spyru neznám, ale vždy si vybírám lidi, se kterými se setkávám opakovaně. EURO: Přicházejí poslanci z vašeho výboru, s nimiž se Spyra často scházel, do kontaktu s utajovanými materiály? VIDÍM: Nemyslím si, že by měli utajované informace, ale jako kterýkoli poslanec ve sněmovně mají informace exkluzivní. Protože se pohybují na půdě výboru pro obranu a bezpečnost, jsou ty informace z oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti. Nejsou tajné, když vám je dám, neporuším zákon. EURO: Spyra údajně chodil do sněmovny s nabídkou sociálního sponzoringu: vozíky, auta pro děti. Ve sněmovně řeší prý několik let jen sociální sponzoring, a pak najednou sedí s šéfem Paroubkova kabinetu a povídají si o úplně jiných záležitostech. VIDÍM: Sociální sponzoring je způsob, jak se dostat poslanci do kanceláře. Kdyby za mnou kdokoli přišel, že pomůže v mém volebním obvodu zajistit zdravotnické pomůcky, přijmu ho, protože je to pro mě dar z nebes. Pro otevření dveří je to geniální finta. EURO: Co může poslanec pro lobbistu udělat? VIDÍM: Poslanec má na kratší vzdálenost ministra či ředitele významného úřadu. Může se ho operativně ptát. V tom je pozice poslance jako ústavního činitele směrem k exekutivě blízká. Poslanec má možnost zvednout telefon, zavolat a požadovanou informaci rychle dostane. Jestliže Spyrův vztah k nějakému poslanci přerostl až do fáze přátelství, tak mohl získávat informace, aniž v tom někdo viděl cokoli špatného. Já bych to neodsuzoval, až do chvíle, kdybych se dozvěděl, co tady ten Spyra opravdu dělal. EURO: Spyra, ale není jen tak někdo. Obvinění z korupce v kauze Unipetrolu je založeno na jeho tvrzeních. On ale říká, že vše přečetl v polském tisku, ale sám je nejspíše původním zdrojem těch článků. VIDÍM: To je velmi šikovná konstrukce. Zřejmě poskytl různými cestami informace médiím v Polsku, a poté se na ně odvolává. To je ale klasická zpravodajština. Čím více nad tím člověk přemýšlí, tím více mu z toho vystrkuje hlavu nějaká zvláštní zpravodajská hra, kterou prostřednictvím Spyry tahal někdo za fusekli celou polskou a českou vládu. Není to žádná sláva, jestli máme vládu, která se nechá tak lehce obalamutit. EURO: Jak vidíte Spyrovy návštěvy ve sněmovně v současnosti?**

VIDÍM: Z informací, které o něm máme, respektive o tom, co rozpoutal, víme, že se s těmi lidmi nepotkával proto, že by je měl rád, ale potkával se s nimi, aby z nich něco vytáhl, aniž by to oni tušili. Dnes si říkám, že mohli být opatrnější. Ale možná, že kdyby přišel tehdy za mnou se sociálním sponzoringem, tak na tom seznamu jsem taky. Možná by na mě měl stejný vliv a možná, že i já bych se s ním spřátelil. Spyra má silné a vrozené charisma. Současně může být ale také dobře naučené. A to se obvykle učí v dobrých zpravodajských kurzech.

  • Našli jste v článku chybu?