Menu Zavřít

Privatizace, nebo bankrot

30. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Pokud vláda v červenci nerozjede výběrové řízení, Aeru hrozí konkurz

Na zdlouhavé vyjednávání o nové vládě může nejvíce doplatit podnik Aero Vodochody. Pokud vláda, ať bude jakákoliv, nerozhodne o velmi rychlé privatizaci ještě v červenci, tato významná česká zbrojovka nejspíše skončí v konkurzu. Mnohamiliardové důsledky případného bankrotu dopadnou na stát a zároveň může být vážně ohroženo zajišťování potřeb Armády České republiky. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Akcie i pohledávky.

Loni v červenci, kdy vláda rozhodla o tom, že nejvhodnějším postupem při řešení situace Aera je prodej veškerých aktiv státu v podniku (majetkové účasti a pohledávek) v rámci veřejného výběrového řízení, přitom vypadalo vše slibně. Dvoukolový tendr řídila Česká konsolidační agentura (ČKA), která Aero vlastní.
Na ČKA byly koncem roku 2005 převedeny jak akcie v držení společnosti Letka, tak i dvě pohledávky ministerstva financí za společností Aero ve výši zhruba 10,3 miliardy korun vzniklé plněním resortu Bohuslava Sobotky z titulu jeho ručení za závazky zbrojovky. Obě pohledávky včetně příslušenství mají být na základě dohod uzavřených v prosinci 2005 mezi ministerstvem financí a Aerem uhrazeny v pěti dvoumiliardových splátkách v letech 2007 až 2011.
Termín první splátky byl stanoven na 31. ledna 2007. Problém však je, že podle původního harmonogramu výběrového řízení se předpokládalo, že do tohoto data již pohledávky získá nový vlastník a následně je vypořádá vůči Aeru v souladu se svým podnikatelským záměrem. Tendr na společný prodej aktiv státu byl vyhlášen koncem roku 2005 a na základě původního harmonogramu měla vláda přijmout rozhodnutí o vítězi výběrového řízení na svém letošním zasedání 17. května. Předpokládalo se rovněž, že ještě před vlastním vypořádáním transakce bude probíhat schvalování českým antimonopolním úřadem a poté se vyžádá stanovisko Evropská komise ohledně problematiky státní podpory, což může trvat až půl roku.

Chybí hotovost.

V polovině března letošního roku však vláda nečekaně rozhodla o přerušení privatizace do 19. července 2006. Za této situace je další postup ve výběrovém řízení zcela závislý na tom, zda vláda v tomto termínu skutečně rozhodne o výběru účastníků do druhého kola tendru (užší výběr účastníků pro provedení hloubkové kontroly). V tom případě by bylo možné předpokládat, že o výběru vítězné nabídky by vláda rozhodovala až koncem října. Po tomto termínu by nicméně musely následovat výše zmíněné kroky vůči antimonopolnímu úřadu a Evropské komisi.
Rozhodnutí vlády o přerušení privatizace a posun časového harmonogramu však představuje vážné ohrožení společnosti Aero. Podnik je povinen do konce ledna 2007 splatnou část pohledávek ve výši dvou miliard korun uhradit. Podle aktuální ekonomické situace však zbrojovka tak vysokými volnými penězi nedisponuje a společnost by se mohla dostat do konkurzní situace v době, kdy ještě nebude zcela dokončen proces prodeje.
Fungování podniku je však ohroženo nejenom v souvislosti se splatností jeho pohledávek. Velmi napjatý je i výhled potřebného cash flow (do doby změny vlastníka), který byl navíc donedávna ještě zkomplikován výpadkem zdrojů kvůli opožděným inkasům od společnosti Sikorsky Aircraft Corporation (SAC) z USA. Ta spolupracuje s českou zbrojovkou na výrobě vrtulníků typu S-76. Důvodem zpožděných plateb byla stávka ve firmě SAC. Vzhledem k tomuto výpadku cash flow bylo Aero podle informací týdeníku EURO již nuceno omezit nákupy materiálu pro výrobu a v některých případech údajně zastavilo nákupy úplně. „Nedávná stávka u společnosti Sikorsky Aircraft Corporation měla dočasný dopad na zavedený systém úhrady faktur a po určité období bylo proplácení faktur za dodané vrtulníky přerušeno. Tento platební systém je v současné době obnoven. Aero Vodochody jedná s SAC o kompenzaci za vzniklé potíže,“ řekl týdeníku EURO mluvčí Aera Vítězslav Kulich. O jaké částky šlo, však s ohledem na kontrakt mezi Aerem a SAC odmítl Kulich sdělit.

bitcoin_skoleni

Hledá se produkt.

Aero, vedeno snahou omezit tuto v současné době dominantní orientaci na jeden nosný produkt (vrtulníky pro Američany), intenzivně hledá nové doplňkové projekty. Jejich uskutečnění však s sebou téměř vždy nese zvýšení výdajů společnosti, jde zejména o financování nákupu materiálu a rozpracované výroby.
Týdeník EURO má informace, že odložení splatnosti dvoumiliardového závazku společnosti Aero již začala ČKA na žádost firmy řešit a v tomto smyslu připravuje urychlené předložení materiálu pro jednání vlády. Kvůli tomu, aby nebyl prodej ohrožen, navrhuje, aby vláda udělila souhlas s odložením splatnosti o jeden rok, tedy do konce ledna roku 2008. Odložení splátky však bude muset posvětit nejen vláda, ale také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská komise, protože se bude zkoumat, zda se nejedná o státní podporu. Urychlené řešení však bude vyžadovat i zajištění provozního financování. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že v blízké budoucnosti se Aero zřejmě obrátí na ČKA se žádostmi na udělení souhlasu s uzavřením nové úvěrové smlouvy, respektive s uzavřením smluv o zastavení majetku zbrojovky, protože se nepochybně jedná o operaci, která není běžná a konsolidační agentura je v současné době nejen majoritním akcionářem, ale i největším věřitelem zbrojovky. Z těchto důvodů bude zřejmě do budoucna nezbytné, aby vláda řešila otázku udělení souhlasu k použití majetku Aera k zajištění úvěrů.

Nezájem.

Z výše uvedeného vyplývá, že k zachování existence Aera jako fungující společnosti je nutné, aby se vláda urychleně zabývala nejen aktuální finanční situací podniku, ale zejména co nejdříve rozhodla o pokračování prodeje. Protože pouze nový soukromý vlastník pohledávek a zároveň majoritní akcionář Aera bude mít možnost řešit problematiku nynějších pohledávek a celkovou finanční situaci více a jinými způsoby než Česká konsolidační agentura.
České politiky však kritická situace ve Vodochodech zřejmě vůbec nepálí. Jsou zahlceni volbou předsedy Poslanecké sněmovny, sestavováním nové vlády a jednáními o personálních změnách na postech náměstků ministrů či ředitelů státem kontrolovaných podniků. V polovině července, tedy za dva týdny, však vláda musí pozastavenou privatizaci znovu rozjet. Když to nebude vláda nová, měli by o tom rozhodnout ministři Jiřího Paroubka. Ať se to bude Mirkovi Topolánkovi a jeho koaličním partnerům líbit, nebo ne.

  • Našli jste v článku chybu?