Menu Zavřít

Privatizace - příliš mnoho emocí

23. 5. 2005
Autor: Euro.cz

OBECNÍ BYTY Petice, demonstrace, trestní oznámení, dramatická hlasování městských zastupitelstev. Na první pohled se zdá, že právě tyto události provázejí současnou vlnu privatizace obecního bytového fondu. Proč privatizace, která v průběhu minulé dekády probíhala víceméně hladce, najednou vyvolává tolik sporů a vášní?

OBECNÍ BYTY

Petice, demonstrace, trestní oznámení, dramatická hlasování městských zastupitelstev. Na první pohled se zdá, že právě tyto události provázejí současnou vlnu privatizace obecního bytového fondu.

Proč privatizace, která v průběhu minulé dekády probíhala víceméně hladce, najednou vyvolává tolik sporů a vášní? Především jsou prodávané byty dražší. Tak například na pražském Jižním městě byl při poslední vlně prodejů metr čtvereční plochy k mání za 3000 korun, podle nových pravidel to bude ale už 4500 korun a zkrátí se i splátkový kalendář z deseti na pět let.

Podobně je tomu také jinde. Nájemníci privatizovaných bytů, kteří by je rádi koupili co nejvýhodněji, protestují. Odvolávají se právě na předchozí levnější prodeje a celkovou zchátralost bytového fondu (tu nakonec radnice ani nepopírají -s odkazem na nedostatečnou úroveň regulovaných nájmů).

Prodejci, tedy obce, často argumentují tím, že nelze jednu skupinu občanů zvýhodnit možností nákupu bytu za nízkou cenu, zatímco druzí nakupují za ceny tržní. A ve hře je pochopitelně i celkový růst cen realit.

PODEZŘENÍ JSOU NEJEN V ÚSTÍ

Spory a vášně se objevují také kvůli rostoucímu počtu podezření z nekalých praktik. To platí především tam, kde prodávají ne byty, ale celé domy - těchto soutěží se totiž mohou zúčastnit i jiní zájemci než nájemníci, zatímco privatizace samotných bytů nikoli.

Ústecké kauze je například velmi podobná aféra v Praze 5, jejíž starosta Milan Jančík byl loni v únoru obviněn z pletich při veřejné soutěži při prodeji bytového domu v ulici Zubatého. Také zde přebil nabídku nájemníků soukromý investor. Policie věc vyšetřovala devět měsíců a pak odložila s tím, že k trestnému činu nedošlo.

Podobná nařčení nedávno padala i v Českém Těšíně. Tamní radní chtěli obálkovou metodou - tedy ve veřejné soutěži, kde si nájemníci konkurují se soukromými firmami - prodávat několik domů v centru města.

SKRYTÁ KORUPCE

Velké otazníky také vyvolává už samotná organizace prodeje. Radnice si často - prostřednictvím výběrových řízení - najímají specializované firmy, které privatizaci připraví a pak i provedou. Kritici ovšem poukazují na personální spojení mezi radními a právě těmito firmami. Nezřídka je kritika oprávněná. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už několikrát zrušil výsledky takových výběrových řízení, obvykle pro mizivou transparentnost, mimo jiné v Praze 1, Olomouci či v moravských Hranicích.

Na ministerstvu pro místní rozvoj, které má byty v kompetenci, krčí rameny. Zákony totiž při privatizaci obecních bytů zajišťují pouze předkupní právo nájemníků, a to ještě jenom tehdy, prodávají-li se jednotlivé byty. „Obce si mohou samy stanovit podmínky včetně cen. Odpovědnost za cenový vývoj plně nese konkrétní obec a zastupitelé, které si občané zvolili. Zasahovat do jejich práv není možné,“ říká Ivan Přikryl, náměstek ministra pro bytové záležitosti.

O BYTY JE ZÁJEM

Privatizační dramata tedy nejspíš hned tak neskončí. O byty je zájem, stále se prodávají za ceny nižší než tržní. Ve hře jsou nejen zájmy stávajících nájemníků a potenciálních investorů, ale také obvykle napjaté obecní rozpočty - a především miliardy korun.

Na převod do soukromého vlastnictví čeká nemálo bytů. Na bytovém fondu Česka se obce a města stále ještě podílejí zhruba 15 procenty, což představuje asi 450 tisíc bytů. Například radnice městské části Prahy 1 dosud prodala přibližně polovinu bytů určených k privatizaci a získala tak 1,14 miliardy korun. Privatizace ovšem vynáší i v méně atraktivních lokalitách. Třeba v Ústí nad Labem, ležícím na nepříliš prosperujícím severu Čech, získala městská pokladna prodejem obecních bytů a dalších nemovitostí 1,5 miliardy korun.

bitcoin_skoleni

Foto popis| Radnice se zbavují domů i kvůli nedostatečným ziskům z regulovaného nájemného.

Foto autor| foto: ProfitMartin Siebert

  • Našli jste v článku chybu?