O leteckou společnost je větší zájem než o telekomunikace.
Privatizace dvou významných společností, které mají strategický význam pro polskou ekonomiku a jsou také lákadlem pro zahraniční investory, nabrala na rychlosti. Letecká společnost Polskie Linie Lotnicze (LOT), která byla nabídnuta k částečnému prodeji letos v dubnu, má získat strategického partnera už koncem letošního roku a privatizace dalšího strategického podniku Telekomunikacja Polska (TPSA), která dostala „zelenou teprve minulý týden, má být dokončena ve stejném termínu.
Místo Iljušinů Boeingy.
Holdingová společnost Polskie Linie Lotnicze (LOT) se během posledních několika let modernizovala a stala se dobře prosperující firmou. Byla první leteckou společností ve střední a východní Evropě, která už kompletně vyměnila svůj letecký park. Původní ruské letouny typu Iljušin a Tupolev byly nahrazeny moderními Boeingy, které si pořídila na leasing.
Rok 1998 ukončily polské aerolinie - po dvou ztrátových letech - se ziskem 1,9 milionu zlotých (17 milionů Kč). V roce 1997 vykazovaly ještě ztrátu 40,6 milionu a v roce 1996 dokonce l37 milionů zlotých. Příjmy společnosti vzrostly o 16 procent na 2,14 miliardy zlotých. Loni LOT přepravila téměř 2,59 milionu pasažérů a letos očekává ještě lepší výsledek, neboť evropský letecký trh se podle odborníků rozvíjí mimořádně dynamicky. Firma je dobře připravena na privatizaci a budoucí strategičtí investoři považují polské aerolinie za lákavé sousto.
Polská vláda vyhlásila, že vybraný zahraniční strategický investor může letos získat až 38 procent polského leteckého přepravce, dalších deset procent přejde na zaměstnance a 52procentní kontrolní balík zůstane zatím státu. O vstup do polských aerolinií se zajímají evropské firmy Swissair, British Airways, Lufthansa a americké United Airlines a American Airlines. Všechny v těchto dnech zkoumají finanční situaci polských aerolinií a chystají se předložit vládě své nabídky.
Odborníci spekulují také o tom, které z pěti světových leteckých aliancí se LOT v budoucnu stane členem. Bude to podle nich záviset na výběru strategického partnera. Dosavadní zájemci o vstup do polských aerolinek se rekrutují pouze ze dvou - One World a Star. Z toho tedy vyplývá, že LOT bude s největší pravděpodobností členem jedné z nich.
Telekomunikace po francouzsku.
Do odvětví telekomunikací se v Polsku úspěšně tlačí Francouzi. V jedné z nejvýznamnějších telekomunikačních společností - v Elektrimu - už pevně zakotvil francouzský obr Vivendi a horkým kandidátem na vstup do nejvýznamnější polské telekomunikační společnosti Telekomunikacja Polska je v současné době France Telecom, který už má v Polsku také své aktivity.
Francouzská společnost Vivendi, která v řadě evropských sítí operuje spolu s německou firmou Mannesmann, učinila letos v červnu významný krok ke své budoucí expanzi na polském trhu. Založila s polským elektrotechnickým a telekomunikačním konglomerátem Elektrim společný podnik Elektrim Communications (Poláci mají 70 a Francouzi třicet procent). Ten koncem srpna - díky investicím firmy Vivendi - navýšil svůj podíl ve společnosti Polska Telefonica Cyfrowa (používá nyní obchodní jméno Era GSM), jež je předním provozovatelem sítě GSM v Polsku. Poskytuje služby více než 1,3 milionu zákazníků a má čtyřicetiprocentní podíl na trhu. Polsko-francouzský podnik tedy má nyní v této společnosti 51procentní podíl, a stal se tak jejím majoritním vlastníkem.
Na polském telekomunikačním trhu si Elektrim za podpory firmy Vivendi zajistil velmi dobrou pozici. Odborníci naznačují, že může být do budoucna nejvýznamnějším operátorem mobilní sítě v Polsku.
Jen dva nápadníci.
Přestože polská vláda očekávala, že privatizace telekomunikačního operátora, státní společnosti Telekomunikacja Polska (TPSA), která má doposud monopol na provozování mezinárodních hovorů, přiláká záplavu nabídek, nestalo se tak. Minulý týden musela potvrdit, že má k dispozici prakticky jen dvě vážné nabídky - od France Telecom a od americké SBC Communications.
Obě tyto společnosti mají značné mezinárodní zkušenosti a podle zástupců společnosti ING Barings, která je konzultantem vlády při prodeji polské telekomunikační jedničky, budou obě s to ji přeměnit v konkurenceschopného operátora. Nicméně experti naznačují, že větší šance má možná France Telecom, který se už v Polsku angažuje prostřednictvím prvního polského operátora mobilní sítě firmy Centertel (má v ní 34procentní podíl) a navíc se od něj očekává, že nebude tak drasticky snižovat počet zaměstnanců, jako by to pravděpodobně učinil druhý zájemce. Po vstupu investora bude podle vyjádření analytiků nutné pro zefektivnění činnosti polského operátora propustit dvanáct až třicet tisíc zaměstnanců z nynějších asi 70 tisíc.
Znalci považují slabý zájem o tohoto nejvýznamnějšího hráče mezi telekomunikačními operátory ve střední Evropě za určité překvapení. Částečnou příčinu vidí v příliš velkých investicích, které bude třeba vynaložit na zefektivnění činnosti polského operátora, čehož se možná zalekly i velké telekomunikační společnosti, jako je Deutsche Telekom nebo TeleDanmark, které se běžně ucházejí o přízeň telekomunikačních partnerů v řadě středoevropských zemí.
Podíl ve společnosti Telekomunikacja Polska chtěla vláda prodat strategickému investorovi už do poloviny letošního roku, ale dlouho si vybírala privatizačního poradce (stala se jím nizozemská ING Bank NV). Tendr na prodej jedné třetiny telefonního obra zahraničnímu investorovi tedy vyhlásila teprve začátkem srpna. Partner pro něj má být vybrán v nejbližších dnech a jeho vstup realizován do konce letošního roku.
Telekomunikacja Polska má devět milionů zákazníků, drží doposud monopol na provozování mezinárodních hovorů a dobrou pozici má jako operátor mobilní sítě, i když v tomto případě musí čelit ostré konkurenci expandující soukromé společnosti Elektrim. Má dobré hospodářské výsledky za letošní první pololetí - její čistý zisk vzrostl na 346 milionů zlotých.