Menu Zavřít

Pro nelehkou dobu

23. 9. 2003
Autor: Euro.cz

Alternativní investice mají nyní šanci na větší úspěch než tradiční

Vydělat na světových finančních trzích nebylo snadné nikdy. V posledních letech se tento cíl stal pro mnoho investorů ještě obtížnější, a zdá se, že v dalších letech tomu nebude jinak. Úrokové sazby a výnosy z dluhopisů jsou nejníže za několik posledních desetiletí, dvouciferné výnosy na akciových trzích předpovídají jen ti největší optimisté a na trhu dluhopisů začala splaskávat spekulativní bublina. Seriózní investor hledá řešení, kam umístit své zdroje. Kromě tradičních finančních investic, jako jsou akcie, peněžní trh nebo dluhopisy a fondy z nich složené, existují i alternativní investice, jako jsou hedgové fondy nebo managed futures.

Velký býk, velký medvěd.

Domnívám se, že v současném investičním klimatu jsou alternativní investice předurčeny k většímu úspěchu než investice tradiční. V každém investičním prostředí se daří některým investicím lépe, jiné jsou v daném období nevhodné. Období hospodářské prosperity vyhovuje akciím, nízká inflace prospívá dluhopisům, při vysoké inflaci jsou naopak výhodné reálné investice, jako jsou nemovitosti nebo drahé kovy. Při úvahách o tom, kam dnes investovat, není rozhodující, jaké investiční prostředí je nyní nebo bylo v minulosti. Základem je odhadnout, jaké budou na trhu podmínky v nejbližších několika letech. Akciové trhy prožily od roku 2000 nejhorší pokles od velké hospodářské krize v roce 1929. Obrovské zadlužení firem, domácností i států a vysoká konkurence sráží zisky firem, a to bude omezovat růstový potenciál světových akciových trhů i v letech příštích. Proto obezřetní analytici předpovídají, že výnosy na akciových trzích se budou v následujících letech pohybovat v jednociferných číslech. Optimističtí akcioví investoři čekají růst větší, avšak návrat býčího trendu z devadesátých let odhaduje pouze málokdo. Pesimističtí analytici naopak tuší návrat akciových indexů na nová minima a pokračování dlouhodobého sestupného trendu, který musí zkorigovat excesy, které vznikaly po celá devadesátá léta 20. století. Známé pořekadlo „čím větší býk, tím větší medvěd“ se v historii vždy osvědčilo, a proto po největším býčím trendu na akciových trzích v historii je rozumné očekávat pokles podobného rozsahu.

Dluhopisy.

Dlouhodobý růstový trend na trzích světových dluhopisů trvá od osmdesátých let 20. století, kdy vysoká inflace vyhnala výnosy až k patnácti procentům. Od té doby se centrální banky zaměřily primárně na boj s inflací a výsledky se dostavily – téměř nulová inflace. Vedlejším produktem těchto politik je ale také zabrzdění ekonomického růstu, zejména v Evropě a Japonsku. Dlouhodobý pokles inflace prospíval dluhopisům, jejich kursy tak mnoho let rostly, výnosy tedy klesaly. V posledním roce tento trend akceleroval a v obavách z deflace investoři nakupovali bondy jako o závod. Důsledkem je pokles výnosů na nejnižší hodnoty za několik desetiletí a vytvoření neudržitelné situace, kterou někteří komentátoři nazývají spekulativní bublinou. Tato bublina začala splaskávat letos v červnu a červenci, kdy dluhopisoví investoři zaznamenali nejhorší ztráty od ruské krize v roce 1998. Nízké výnosy jsou doprovázeny vysokým rizikem dalšího poklesu kursů. Měnová expanze amerického Fedu a Bank of Japan vytváří prostředí podporující inflaci a to není to, co mají bondoví investoři rádi.

bitcoin_skoleni

Alternativy.

Kam v takovém prostředí investovat? Velký příliv kapitálu do světa alternativních investic naznačuje, že hedgové fondy a managed futures by mohly být řešením. Jelikož managed futures zatím není v České republice příliš známým pojmem, je vhodné si tento typ investice přiblížit. „Managed futures“ je správa („management“) vašich peněz na burzách finančních a komoditních derivátů („futures“). V praxi to znamená, že vybranému profesionálními správci svěříte prostředky a ten poté obchoduje na světových burzách s cílem dosáhnout zajímavého zhodnocení. Obchody probíhají s futures kontrakty nebo opcemi na akciové indexy, měny, dluhopisy, úrokové míry nebo komodity, jako jsou ropa, zlato nebo pšenice. Tradičně se tímto druhem investic zabývají američtí správci, takzvaní Commodity Trading Advisors, v posledních letech se však objevuje stále více kvalitních manažerů v Evropě. Manažeři mají různé investiční styly a strategie a na základě toho dosahují různých výnosů při různé míře rizika. Ti nejlepší dosahují výnosu ve výši trojnásobku rizika, takže pokud vám nevadí poklesy na účtu do tří procent, musíte se spokojit s výnosem do deseti procent. Jste-li ochotni riskovat více, například do 20 procent, můžete dosahovat výnosů kolem 50 až 60 procent ročně. Ačkoliv každý manažer při obchodování využívá své individuální strategie, všichni mají jedno společné: orientují se na absolutní výnos. Co to znamená? Dosažený výnos na trhu vždy závisí pouze na schopnostech konkrétního manažera, nikoliv na výnosu trhu. Kvalitní manažeři tak dosahují zisků, i když akcie nebo dluhopisy klesají. A právě tato vlastnost je největší výhodou managed futures v současné době.

Plusy i minusy.

Další výhodu managed futures ocení zejména institucionální investoři. Výnosy managed futures totiž nejsou spjaty (korelovány) s výnosy akcií či dluhopisů, a proto začlenění managed futures do portfolia cenných papírů snižuje celkové riziko portfolia, někdy i při zvýšení výnosu. Tato skutečnost je teoreticky dokázána mnoha studiemi renomovaných amerických profesorů, ale důležitější je fakt, že ji v praxi potvrzují banky, pojišťovny, fondy, a dokonce i penzijní fondy, které patří k investorům nejopatrnějším.
Managed futures mají ovšem i nevýhody. Pro mnoho investorů je překážkou příliš vysoký minimální vklad kolem jednoho milionu korun. Jiní investoři mají krátkodobý investiční horizont nebo nejsou schopni akceptovat riziko. Do managed futures by měl peníze vkládat pouze dobře finančně vybavený investor, který má investiční horizont rok a více let a je připraven tolerovat občasné výkyvy na svém účtu.

  • Našli jste v článku chybu?