Menu Zavřít

Problematické Španělsko srazilo pražskou burzu, ztratila 2,5 procenta

23. 7. 2012
Autor: profit

Pražská burza se propadla o 2,5 procenta, když nejvíce ztrácela Erste Bank a to 6,3 procenta. Důvodem jsou pokračující potíže ve Španělsku, kde krachují už jednotlivé regiony.

Foto: Jiri Benak / iDNES.cz / Profimedia

Od pátku se na prvních stránkách novin objevuje Evropa, problémy Španělska a Řecka,“ uvádí k současné náladě na burzách Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus. Panují ovšem obavy rovněž ze zpomalení čínské ekonomiky a potíží amerického hospodářství. Čínská ekonomická expanze může zpomalit už sedmé čtvrtletí po sobě na růst ve výši 7,4 procenta ve čtvrtletí, které končí v září, varoval člen měnového výboru čínské centrální banky Sung Kuo-čching.

Investory navíc vyděsila opatření italských a španělských úřadů, které zakázali spekulace na pokles cen akcií - takzvaný short selling. “Investoři to vnímají jako zvýšené riziko,“ upozorňuje Hatlapatka. Itálie zavedla zákaz na týden, přičemž se týká cenných papírů bank a pojišťoven. Ve Španělsku se pak nesmí spekulovat na pokles u všech akcií po dobu tří měsíců.

Evropské akcie tak v průměru ztratily podle indexu Stoxx Europe 600 téměř tři procenta ze své hodnoty. Špatná nálada se přelila i do USA, kde se klíčový index Dow Jones propadl o více než 200 bodů. Část ztrát později umazal, když nyní ztrácí zhruba jedno procento.

Zejména Španělsko se nyní dostalo do hledáčku investorů, když výnosy španělských dluhopisů vyletěly na 7,55 procenta, což dlouhodobě nemůže země ufinancovat. “Rozbuškou byla zpráva, že už dva španělské regiony požádaly centrální vládu o finanční záchranu. Španělská média přitom odhadují, že dalších šest regionů bude následovat,“ dodává hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Španělsko ale není schopné dlouhodobě regionům podle Pikory pomáhat kvůli vlastním problémům. „Sázky proti euru a eurozóně proto nabírají na obrátkách,“ zdůrazňuje Pikora.

bitcoin_skoleni

Nejvíc odnesly dnešní výprodeje bankovní domy. Kromě rakouské Erste Bank, která vlastní Českou spořitelnu, dramaticky klesaly francouzská BNP Paribas a britská HSBC. Nedařilo se však ani těžebním společnostem jako je BHP Billiton, jehož hodnota klesla o 3,7 procenta.

Ani přes razantní propady v posledních dvou dnech neradí odborníci akcie k nákupu dlouhodobým investorům.

  • Našli jste v článku chybu?