Menu Zavřít

Problémy pro Mayovou: konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání hlasování o vládě

16. 11. 2018
Autor: čtk

Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Theresy Mayové. Tvrdí to portál BrexitCentral, který se odvolává na nejmenovaný zdroj. Stejnou informaci získala také televize SkyNews. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat příští týden v úterý.

Mayová není předsedkyní Konzervativní strany, tím je Brandon Lewis, poslanci strany jí ale mohou vyjádřit nedůvěru jako lídrovi. To by znamenalo, že by Mayová musela odejít z křesla předsedkyně vlády. Hlasování o nedůvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48, což se podle BrexitCentral stalo.

Za snahou vyvolat hlasování o nedůvěře stojí vlivný člen Konzervativní strany a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg. Nespokojenci s Mayovou musejí pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců.


Brexit dotáhnu do konce, hlásí Mayová. Sjednaná dohoda je podle ní v národním zájmu

 Britská premiérka Theresa Mayová


K napsání výše zmíněného dopisu se dosud veřejně přihlásilo 20 konzervativních poslanců včetně Reese-Mogga. Poslanci ale svůj požadavek hlasovat o nedůvěře nemusí oznamovat veřejně, poznamenal The Guardian.

Pokud Mayová případné hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

FIN25

The Daily Telegraph uvedl jako možné datum hlasování 20. listopad. O tom, že se rozhodování o osudu Mayové skutečně blíží, svědčí i informace televize SkyNews. Ta sdělila, že všichni vládní předáci, kteří mají v parlamentu na starosti dodržování stranické disciplíny, byli vyzváni, aby svůj dnešní program zrušili a vrátili se do Londýna.

Dále čtěte:

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

Obchodní válka i brexit aneb Proč musí mít Česko nachystány ekonomické záložní scénáře

Špatný brexit připraví automobilový průmysl o desetitisíce míst, varuje šéf Jaguaru

Zemětřesení v britské vládě. Ministr pro brexit Raab a ministryně práce McVeyová rezignovali

Většina Britů si nepřeje brexit, chtěla by nové referendum

  • Našli jste v článku chybu?