Menu Zavřít

Proboha, ne!

2. 8. 2006
Autor: Euro.cz

Dvě třetiny dotázaných si myslí, že Paroubek by neměl sestavovat vládu

Měl by Jiří Paroubek dostat šanci sestavit vládu?

• Ano 35,4 % • Ne 62,6 % • Nevím 2,0 %

bitcoin_skoleni

Od letošních parlamentních voleb už uplynuly dva měsíce. Česko ale stále nemá novou vládu. Naskýtá se tedy otázka, zda by neměl dostat příležitost k jejímu sestavení předák druhé nejsilnější strany, když lídr té vítězné dosud nebyl úspěšný. Jak na představu, že by místo občanského demokrata Mirka Topolánka dostal šanci sociální demokrat Jiří Paroubek, reagovali respondenti Manažerského barometru? Téměř dvoutřetinová většina je rozhodně proti. Třetina by naopak dosluhujícímu premiérovi šanci dala.
„Pokud neuspěje vítězná strana z parlamentních voleb při pokusu sestavit vládu, pak zcela dle ústavy musí dostat šanci sestavit vládu druhá nejsilnější strana!“ argumentuje se v jedné z odpovědí. V podobném duchu zněla většina z těch, které byly pro Paroubka. „Pokud vítěz voleb není schopen sestavit většinovou vládu nebo pro menšinovou získat podporu, pak ať se o to pokusí někdo jiný. Pověření někoho jiného z ODS sestavením vlády považuji za stav, kdy fakticky bude lídr vítězné strany ,odsunut na vedlejší kolej‘. Myslím, že pověřit lídra druhé strany z hlediska výsledku voleb je lepší variantou. Pokud by ten neuspěl, pak je asi čas hovořit o předčasných volbách. Nejhorší by byla slabá vláda a stávající situace naznačuje, že projekt trojkoalice by nebyl ničím jiným.“ Skutečnost, že se předáci nejsilnějších stran nedokázali během dvou měsíců stále domluvit, ale především mnoho manažerů otrávila: „Už mne to úplně přestalo bavit. Nejlepší by bylo, kdyby v obou stranách museli vypadnout ze hry lidé na prvních pěti místech hierarchie a začalo by se znovu vyjednávat. Je to více o osobních ambicích a nechutenstvích než o podstatě věci.“ Někteří z respondentů jsou přesvědčeni, že by voliči měli jít znovu k urnám (a nikoli dávat Paroubkovi šanci). „Tento pokus by pouze dále prodloužil agonii nevládnutí v naší republice,“ tvrdí jeden z nich a pokračuje, „když jste při šachách v patové situaci, tak nemůže ve hře pokračovat ani jeden hráč a je to remíza. Hráči se mohou dohodnout na nové hře nebo se mohou dohodnout, že pár tahů vrátí až do pozice, se kterou oba budou souhlasit a budou pokračovat v rozehrané partii. Nejsou-li oba hlavní aktéři schopni se dohodnout, nevidím jiné řešení, než předčasné volby.“ Další manažeři – a je jich většina - ale o předčasných volbách slyšet nechtějí. Jsou přesvědčeni, že sestavovat vládu by měli stůj co stůj občanští demokraté: „Ať se to líbí nebo nelíbí, volby vyhrála ODS. Paroubek pouze darebácky zneužívá patu způsobeného volebním systémem. Místo primitivního vydírání by měl v takto vzniklé situaci zodpovědně jednat o míře svého vlivu na program vítěze. Sestavovat vládu přísluší Topolánkovi.“
Většina z těch, kteří se vyjádřili proti Paroubkovi, staví nicméně své odpovědi především na obavách z jeho vlády. „Nemohu se zbavit pocitu, že Jiří Paroubek v čele státu znamená pro Českou republiku jít cestou Běloruska,“ píše jeden z respondentů a pokračuje, „on je totiž ,všeznalý‘ a jediný ví, co je pro jednotlivce i celý národ dobré, zkrátka správný otec vlasti - stejně jako současný běloruský prezident.“ Další navíc straší představa, že lídr ČSSD jde na ruku komunistům: „Představa, že bude vládnout další čtyři roky s podporou komunistů (a ta nebude zadarmo) je děsivá. A jsem přesvědčen, že on by ten stoprvý hlas sehnal. Tady se dá koupit všechno.“ Jiný manažer tvrdí: „Jiří Paroubek by měl vystoupit z ČSSD, kam nepatří, a vstoupit do KSČ nebo k Sládkovým republikánům, kam názorově a používanými metodami patří. Jiří Paroubek není demokrat a lidé, kteří uvažují jako on, by neměli dostávat šanci při řízení naší země.“
Někteří odpůrci šance pro Paroubka připomněli jeho arogantní vystoupení během sčítání volebních hlasů, kdy situace vypadala lépe pro ODS a premiér odmítl uznat výsledky voleb. Přirovnal tehdy dokonce situaci v zemi k únoru 1948. „Politik, který pronese takový projev, jaký jsme bezprostředně po skončení voleb slyšeli od pana Paroubka, by měl odejít z politiky, nikoliv sestavovat vládu,“ napsal jeden manažer. Další ho doplnil: „Opravdu bych nechtěl vidět, jak autor povolebního projevu vládne.“
Obavy dvoutřetinové většiny respondentů nakonec pregnantně a lakonicky vyjádřila odpověď, která na otázku, zda má dostat Paroubek šanci, reagovala jedinou větou: „Probůh, jednou to stačilo, a pokud ano, tak na Kubě.“

Celkem odpovídalo 99 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?