Menu Zavřít

Proč bychom se netěšili

7. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Večeře na vsi uprostřed reje velkoměsta

Ten kout za Ženskými domovy nepatří k nejfrekventovanějším. Stoupáte-li vzhůru od rušného Anděla přes místa zvláštních názvů - Zatlanka, Santoška, Nikolajka, Šmukýřka - dostanete se až tam, kde se kopec rovná, odkud za malou terénní vlnou už můžete spatřit budovu Waltrovky. A právě v těch místech stanete na jakémsi malém náměstíčku s dalším neobvyklým jménem - Farkáň. V jednom z domů s veselou fasádou a malůvkami nad vchodem tam narazíte na stejnojmennou restauraci.
Neznám už důvody, které mne do těch končin zavedly, vím jen, že jsem byl hladov a nenadšen, když jsem objevil onen dům, před kterým poutač hlásal, že uvnitř se nachází „…víc než lepší kuchyně!“ Aniž by mi o restauraci Na Farkáně bylo cokoliv známo, vstupuji, neočekávaje mimořádný zážitek a s trochou skepse k onomu neskromnému avízu na tabuli. Ovšem zdání bývá klamavé. Hned za dveřmi se mne ujímá navýsost elegantně v černé a bílé oděný číšník s noblesní kravatou a jako v podniku vysokého kalibru mi odnímá svrchník a uvádí mne ke stolu. Sotva přestupuji práh lokálu, zůstávám v oněmění stát. Ocitám se totiž na návsi typické jihočeské vesnice: šindelové přístřešky nad spoře založenými stoly, na jedné stěně obraz kostelíka, na jiné řada gruntů s barokními průčelími, v rohu za maketou kamenné zdi fragment mlýnského kola a rozměrná pec, ovšem jen kašírovaná. A koruna všeho - uprostřed „návsi“ ztepilý kmen lípy s rozsochatou korunou, jejíž větve se rozpínají nade vším děním.
Pravda, můžeme mluvit o předimenzované výzdobě, hlavou proběhne i slovo kýčovitost, jedno je ale jisté. Zdejší atmosféra vás uchopí, zajme a dá zapomenout na chaotický kvas metropole jen pár metrů za dveřmi. Zejména když se venku setmí a vlády v místnosti se ujmou hřejivé tóny světla žárovek v proutěných stínidlech.
Vrchní stejně profesionálně zdatný jako elegantní - spíš by sem pasoval ušmudlaný filuta z hospody v pohádce Obušku, z pytle ven - mi s doporučujícím komentářem předkládá jídelní lístek. Vlastně je to kniha, solidní, tlustá, v níž jsou všechny nabízené pokrmy doprovázeny fotografiemi. Zajímavé řešení, jen lístek byl častým používáním již trochu „jetý“. Vmžiku mám vybráno a stále ještě nevyrovnán s nečekaným atakem zdejšího interiéru pozoruji práci personálu. Je přesná, svižná a espritní, připomínající spíše slavné prvorepublikové podniky než vesnický lokál v Pošumaví. Číšníci znalí své profese proplouvají mezi stoly a během obsluhy stačí pronést větu či dvě o předkládané krmi a činí tak s přesnou dávkou sympatické vstřícnosti. Takto mi jeden z nich předkládá předkrm - plněné žampiony ve slanině - a s komentářem o dobré volbě přeje dobré chuti. Pokrm vyhlíží vábivě, čtyři hnízda z hlaviček žampionů, obalených opečenými plátky ještě se škvířící slaniny, srovnaná kol středu a už vlastně nic. Jen skromná a trochu jakoby z méně šťastných dob gastronomie přežívající garnitura vzhled jídla lehce degraduje. Ovšem co do chuti je sousto na výši. Zemité projevy vlhké louky, které obstaraly houby, se báječně proplétají se sytým, masitým a šťávou překypujícím vstupem slaniny. Plátky jsou upravené tak, aby se nelámaly v přepečenou drť - jsou ve stadiu, kdy se počínají rozpouštět a tát, kdy se přilnou k hlavičce pečárky a přesně okopírují její tvar. Bravurně vykroužená struktura chuti je tím, co vzbudí laskominy a natěší na další podobné a snad i lepší prožitky. Je příznačné a časté, že pouhé dvě součásti jídla - a samozřejmě koření - dokážou nabídnout přeširokou a velezajímavou škálu.
Stále ještě si v mysli pohrávaje s oblažující chutí „starteru“ nedočkavě pohlížím ke dveřím kuchyně. Candát na bylinkách pečený v alobalu s bazalkou a máslem jistě potěší. Sympatické - alespoň pro mne - je to, že jak ryba, tak příloha jsou podávány sólo. Při přeložení na talíř se dá toto učinit tak, aby zbylo dost prostoru pro manipulaci. Když otevírám kapsu alufólie, zasáhne mne zplna oblak intenzivní, téměř hmatatelné vůně. Pod kolečky citronu se bělají filátka rybího masa, jednoho z nejchutnějších. Lehce připečená kůrčička tvořená zčásti vrstvou koření jen zvyšuje mou chtivost. Překládám první porci na talíř z matového skla podobný listu, na němž opět trochu zlobí nenápaditá a lehce unavená garnitura. Omrněný list hlávkového salátu, díky teplotě pokrmu navíc ovadlý, spíše škodí než zdobí. Ovšem maso, dělící se už jen pod mírným tlakem vidličky, je báječné. Nepřetažené, plné šťav, vláčné a přitom pevné, jak už to u rybích dravců bývá. Teprve u druhého či třetího sousta si uvědomuji lehkou disharmonii. Nevím proč, ale kuchař zřejmě pozapomněl na známé úsloví „… nepřeokořenit!“. Dávka bazalky a hlavně citronu způsobila, že některé části porce, jimž se dostalo většího přídělu, byly kořením obdařeny až moc. Jemná, decentní chuť masa se pod nimi úplně ztratila a kvůli natěžkanosti takové dávky bazalky a množství citronové kůry působil celek unyle a smutně jako drdol staré panny. Místy v ústech až hořkl. Provensálské brambory, hladké a mazlivé, nestačily při vší své snaze ten tolik silný dojem utlumit, ač samy o sobě byly báječného ladění.
Když jsem po candátovi, který i přes zmíněnou disonanci vyzněl vcelku dobře, pročítal nabídku dezertů, zlákal mne zřejmě pod vlivem trochu až orientálně důrazného kořenění ryby - skořicový krém s horkými višněmi. Nevysoká „bábovička“ barvy méně výrazné antuky, lehce se při dotyku chvějící, obklopená hladinou temných nachových jezírek, v nichž se leskly hřbety vypeckovaných višní. Zřídkavá variace sladce ostré, v konci až dravé a lehce svíravé skořice se kupodivu dobře snesla s panovačnou kyselostí višní, umocněnou jejich úpravou „na teplo“. Požil-li jsem každou komponentu zvlášť, vždy se projevila její dominantní vlastnost, kterou ovšem zdárně eliminovala složka druhá. Příjemně konzistentní krém měl přece jen jednu vadu - byl sytý. Tak sytý, že jsem při vší své žravosti zdolal sotva půlku porce, i když mi to bylo moc líto.
Konečný účet, který zněl na Kč 429,80, jsem zapravil bez mrknutí oka. Spojení uklidňující nálady, profesionálního servisu, kvality předložených pokrmů i zvláštní, kulisám z „prodanky“ podobné výzdoby dalo dohromady potěšující, požadované ceně zcela adekvátní zážitek. Díky drobnému „zakufrování“ v neznámých mi končinách jsem byl obdařen nečekaným prožitkem večeře na vsi. Pouhé tři čtyři stanice od hlučného reje velkoměsta.

Value for Money 8/10
+ všeovládající podmanivá atmosféra
- necitlivě volená, až dryáčnická hudební kulisa

Restaurace Na Farkáně
Na Farkáně III/32, 150 00 Praha 5
tel.: +420 257 220 253, fax: +420 257 218 462
e-mail: KoubekV@seznam.cz, www.restauranty.cz

  • Otevírací doba: Po-Ne 11.30–24.00
  • Počet míst: restaurace 40, salonek 25
  • Druh kuchyně: mezinárodní s výběrem českých specialit
  • Přijímané platební karty: všechny běžné
  • Jídelní lístek: čeština, angličtina
  • Jazyková vybavenost personálu: angličtina
  • Země původu nabízených vín: Austrálie, Česko, Francie, Chile

Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 8 bodů z 10
Prostírání 9 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 9 bodů z 10
Chování personálu 10 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 17 bodů z 20

Celkem 53 bodů ze 60

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

Výběr z jídelního lístku:
75 g Sýrové noky s medem a ořechy 49,90 Kč
Drůbeží játra s provensálským kořením 59,90 Kč
Gulášová s rozmarýnem 39,90 Kč
250 g Úhoř se smetanovou omáčkou 149,90 Kč
150 g Krůtí soté „Venezia“ s olivami a žampiony 140 Kč
200 g Vídeňská roštěná 140 Kč
200 g Vepřový steak „Bonne femme“ se slaninou a žampiony 140 Kč
200 g Kachní prsa - plněná jablky a ořechy 290 Kč
Halušky s brynzou 69,90 Kč
200 g Vepřový steak po staročesku (zelí, slanina, cibule) 150 Kč
250 g Kardinálova jehla, vepřové, hovězí maso, slanina, zelenina - flambované 225 Kč
200 g Zeleninový salát s chřestem 79,90 Kč
Smažená jablka se skořicovým cukrem 70 Kč

bitcoin_skoleni

Výběr z vinného lístku:
Chateau Radyně brut 0,75 l 499 Kč
Mumm Cordon Rouge brut 0,75 l 2500 Kč
Müller Thurgau 0,75 l suché Modrý Sklep Nový Šaldorf 210 Kč
Sauvignon pozdní sběr r. 97 0,75 l Vinné sklepy Valtice 1200 Kč
Müller Thurgau r. 82 0,75 l polosuché Modrý Sklep Nový Šaldorf 1990 Kč
Chardonnay r. 03 0,75 l suché Jacob‘s Creek 770 Kč
Modrý Portugal 0,75 l suché Patria Kobylí 245 Kč
Rulandské modré pozdní sběr r. 99 0,75 l České vinařství Chrámce 720 Kč
Cabernet Sauvignon r. 94 0,75 l suché Patria Kobylí 1200 Kč
Beaujolais AOC r. 01 0,75 l suché Pierre Ferraud & Fils 690 Kč
Merlot Gran Reserva r. 03 0,75 l suché Viña Tarapacá 1100 Kč Kč

  • Našli jste v článku chybu?