Vrtulník dosedl na chrudimské letiště už před několika minutami, desítky výsadkářů v plné výbavě zatím nehnutě vyčkávají. Do helikoptéry můžou až poté, co si je prohlédne vzácný host. Elitní jednotku právě navštívila britská velvyslankyně Jan Thompsonová.
I když seřazení vojáci v rukou drží moderní útočné pušky, na první pohled zaujmou jejich omšelé a očividně zastaralé přilby. Jak dlouho je ještě budou používat? „Dokud je nerozbijeme,“ odpovídá na novinářský dotaz jeden z výsadkářů s hořkým smíchem. Poměrně velká hmotnost přilby dokazuje, že to není nijak kvalitní doplněk.
Právě helmy jsou jednou z největších bolestí české armády. Že jde o nedostatkové zboží a navíc většině v nejbližší době končí životnost, se ví několik let. Ministerstvo obrany zakázku za 95 milionů korun vypsalo až loni na jaře. I když přišly dvě nabídky, v září úředníci tendr zrušili.
Přečtěte si, o co všechno by čeští vojáci měli zájem:
Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat
S odkazem na urgentní potřebu pak zaúkolovali spojeneckou agenturu NSPA. Do jejího lucemburského sídla odešel z Prahy poměrně jasný dopis - pro českou armádu má zařídit nákup 1100 přileb AFH americké firmy Crye Precision. „Tento typ mají ve své výbavě již například skupiny předsunutých leteckých návodčí. Je tedy logické, že pořídíme přilbu, která je již zavedená, se kterou jsou vojáci spokojeni“ obhajuje výběr Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Jako nejvýhodnějšího dodavatele vybrala agentura NSPA českou společnost Pramacom-HT. Obrana za obchod zaplatí 35 milionů korun. A i když vojáci prvních 200 životně důležitých přileb AFH čekali už v letos v červnu, termín se nyní odsunul až na konec září.
Dvojí metr
Ovšem úředníci ministerstva obrany si nevypomáhají jen NSPA. Když se do mrtvého bodu dostalo vyjednávání s Českou zbrojovkou a ukázalo se, že nákup jejích 2291 neprůstřelných vest se bude muset zrušit, obrátila se Praha na americkou vládu.
Bez soutěže - a opět s upozorněním na urgentní potřebu - si přes fond zahraniční pomoci Foreign Military Sales (FMS) objednala tisícovku jednodušších nosičů neprůstřelných plátů SPCS Magnum TAC-1 v přepočtu za 48 milionů korun.
Čtěte o nákupu vozidla z Přelouče:
Stropnický koupil auto na obrázku. Za 94 milionů
„Urgentní potřebu bylo možné časově vyřešit pouze oslovením americké vlády, která vesty dodá z vlastních zásob“ tvrdí Jiří Caletka z ministerstva obrany. „Jsou dlouhodobě používány americkými jednotkami v různých zahraničních misích s velmi dobrými referencemi,“ doplňuje.
Armáda má na americký produkt měkčí metr než na české firmy. SPCS Magnum nebude muset projít vojskovými zkouškami a nevadí ani to, že má jiné maskování, než ministerstvo obrany běžně vyžaduje.
Nákupy přes NSPA v miliardách korun:
„To je legitimní otázka. Jak je možné, že co platí pro české výrobce, neplatí pro zahraniční?“ zlobí se Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny a stranický expert na obranu.
„Nosiče Magnum jsou na rozdíl od vest, které byly doposud pořizovány od českých společností, zavedeny a ověřeny vpraxi ve výzbroji členských zemí NATO,“ argumentuje Caletka.
Přečtěte si o vlivu generála Šedivého:
Eminence v pozadí: kam až sahá vliv generála Šedivého
Nesrovnalosti panují i v cenách. Zatímco třeba původně objednané vesty z České zbrojovky vycházely v průměru na 29 700 korun za kus, americké magnumy stojí 48 tisíc. Navíc nemají ochranu krku ani přední suspenzor, který obvykle čeští velitelé u balistických vest pro své vojáky vyžadují.
Půlmiliarda navíc
A úsporu nepředstavují ani obchody přes agenturu NSPA. Alespoň jak ukazuje chystaný nákup přileb. Ministerstvo obrany chce ještě letos rozjet další tendr, v němž si za 360 milionů nakoupí 14 500 helem. Ty tak v průměru vyjdou o sedm tisíc korun levněji než aktuálně pořizovaný model AFH.
Fond FMS |
---|
Americká vláda využívá program FMS pro podporu svých spojenců. Česká republika by si přes něj mohla pořídit i 12 víceúčelových vrtulníků od firmy Bell Helicopter za 12 miliard korun, jak napovídá současný vývoj zakázky. Slovensko si tak kupuje devět strojů Black Hawk v přepočtu za 6,5 miliardy korun. |
Jak zjistil týdeník Euro, Česko navíc musí NSPA za každý kontrakt platit zprostředkovatelský poplatek. Ten činí 1,5 procenta z celkové hodnoty zakázky.
I přesto je alianční agentura pro ministra Martina Stropnického (ANO) poměrně důležitá. Když resort nevěděl, jak utratit peníze, dával je do NSPA jako zálohu. A tak došlo k tomu, že mezi roky 2014 a 2016 tam Praha vložila 3,3 miliardy korun, přičemž nakoupila jen za 2,8 miliardy.
Zřejmě i proto ministerstvo před několika týdny oznámilo, že odesílané zálohy omezí. Obrat vysvětluje častým zpožděním dodávek. To si ostatně vojsko ověřilo u kulometů Minimi. Čtyřiasedmdesát moderních zbraní za 34 milionů korun měla armáda získat na začátku roku 2013, dorazily však až předloni v lednu.
Pokud by se taková situace opakovala i u nákupu přileb, generálům by nezbylo nic jiného než s vojáky vyrazit do armyshopů.
Z české armády dále čtěte: