Proti prodeji elektrárny se vyrojila „široká fronta odporu“ zahrnující ekologické a občanské aktivisty, příznivce bezemisní energetiky a část politické scény. Tito odpůrci požadují co možná nejrychlejší odstavení uhelných bloků. Závazné rozhodnutí o prodeji elektrárny na základě opce z roku 2013 přitom musí padnout do konce tohoto roku. Brzy zjistíme, zda vedení ČEZ tlaku odolá a elektrárnu prodá.
Zatímco případ Počerad zůstává otevřený, další aktiva již finanční dravec Tykač uchvátil. Svou energetickou skupinu Severní energetická (Sev.en) v září rozšířil nákupem tepláren v Kladně a Zlíně. Švýcarskému holdingu Alpiq za ně zaplatil 280 milionů eur (7,2 miliardy korun), a výrazně tak přeplatil další zájemce – včetně skupin ČEZ a EPH. Zaplacená částka vyvolala v energetických kruzích jistý údiv, protože ziskovost dvou tepláren v majetku Alpiqu byla v posledních letech velmi slabá, někdy i se záporným znaménkem.
Skupina Sev.en, v níž zastávají vysoké posty bývalí manažeři ČEZ včetně exředitele obchodu Alana Svobody, rozjela akviziční tažení i za hranicemi republiky. V únoru koupila poloviční podíl v energetické skupině Intergen, jež vlastní elektrárenské zdroje v Británii a Austrálii. O půl roku později Intergen oznámil, že by chtěl u britského Spaldingu postavit největší bateriové úložiště světa o výkonu 175 megawattů.
9. Pavel Tykač (55) *Majetek: 29,5 mld. Kč *Zdroj: skupina Sev.en (energetika, těžební průmysl)