Sjednocení pravidel pro všechny firemní vlastníky má přinést nová směrnice Evropské unie. Dlužno dodat, že skutečné majitele firem jsme mohli znát už rok či dva. Jenže to by nesměl Andrej Babiš porušit slib, který dal protikorupčním aktivistům. Vzorem nám může být sousední Slovensko, jehož registr majitelů firem se povedl a poskytuje užitečné informace zadavatelům veřejných zakázek, obchodním partnerům i širší veřejnosti.
Kdybychom podobný registr měli již dříve, mohli jsme se vyhnout nejednomu překvapení. Třeba bychom včas věděli, kdo stojí za investiční firmou Charles Capital, která v listopadu 2004 překvapivě koupila důlní podnik OKD. I když jak se později ukázalo, Zdeněk Bakala podepsal kupní smlouvu s uhlobarony Koláčkem a Otavou v květnu a reálně jim za jejich podíl vyplatil jen 3,4 miliardy korun. Nejen stát dostal za své akcie mizernou cenu.
Bakala později uvedl akcie svého těžebního holdingu na burzy, ale dopadlo to velmi špatně. Zájemci o akcie českých společností nemají z čeho vybírat, protože firmy z burzy spíše odcházejí, než přicházejí - viz Unipetrol. Proto držme palce loterijní společnosti Sazka Group, aby jim to vyšlo. Primární emise se má odehrát v Londýně nebo Amsterdamu, tak doufejme, že se Sazka na pražské burze objeví aspoň na volném trhu jako Avast.
Některé starosti jsou příjemné i nepříjemné současně. Navzdory suchému létu se letos mimořádně vydařila úroda ovoce, hlavně meruněk, hrušek, třešní a švestek. Jenže jak potvrzuje reportáž v tomto čísle týdeníku Euro, pálenice jsou vytížené na více než sto procent kapacity. Někteří odvážlivci se proto vracejí k nelegálnímu a rizikovému domácímu pálení. Pokud máte podobné sklony, buďte opatrní. Byla by škoda přijít o zrak, a tím (mimo jiné) o čtenářský zážitek z dalších vydání našeho týdeníku. O
O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz