Menu Zavřít

Proč je důležitý pitný režim + 7 tipů, jak pít víc!

1. 6. 2010
Autor: profit

To, že se lidské tělo ze 70 % skládá z vody, se učí už děti na základní škole. Ve stejném věku by si měly také vybudovat základy pitného režimu. Nedávali jste jako malí pozor? Pojďme si zopakovat, kolik vlastně má člověk denně vypít vody. A co dělat, když víte, že pijete málo, ale potřebujete radu, co s tím.

Autor: Pixmac.cz

Pitný režim je pojem, kterým označujeme nezbytné pravidelné doplňování tekutin, které tělo ztrácí např. pocením nebo dýcháním. Mezi příjmem a výdejem tekutin musíme udržovat rovnováhu v zájmu zachování svého zdraví. Proto je praktické navyknout si pít pravidelně. Na rozdíl od malých dětí totiž dospělí nepociťují tak často žízeň a ve chvíli, kdy přijde, už může být člověk mírně dehydrovaný.

„Mírná dehydratace, pokud je dlouhodobá, může způsobit řadu zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy či ztráta koncentrace. Málokdo si uvědomuje, že příčinou těchto obtěžujících příznaků může být právě zanedbaný pitný režim,“ vysvětluje MUDr. Josef Jarkovský. Důsledky dehydratace mohou být ale také závažnější. A nemusí se jednat jen o známé ledvinové kameny, špatný pitný režim může vést k mnoha zdravotním problémům. „Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je špatný pitný režim příčinou až 6 % všech nemocí lidstva, a to nejen z důvodu špatné kvality tekutin, ale také jejich nedostatečného příjmu,“ dodává MUDr. Jarkovský.

FIN25

Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin, Tento údaj je ale velmi obecný, potřebné množství tekutin se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíme vypít více, pokud se pohybujeme v horku, těžce fyzicky pracujeme nebo sportujeme. „Indikátorem dostatečného zavodnění organismu může být barva moči. Správně by měla být světle žlutá, pokud je její barva tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami,“ radí MUDr. Jarkovský.

Více na Ladyzone.cz.

  • Našli jste v článku chybu?