Menu Zavřít

Proč krachuje Erasmus právě teď?

8. 10. 2012
Autor: Euro.cz

Euroglosa

Z hlediska reklamy patří k nejúspěšnějším unijním programům. Přesto je Erasmus, umožňující studentům výměnné pobyty na evropských univerzitách, na pokraji bankrotu. Podle Evropské komise chybějí peníze na vypisování nových grantů a v příštích týdnech bude třeba přihodit něco do jeho rozpočtu.

Jak je možné, že se Erasmus dostal do takových potíží? A není až příliš velká náhoda, že se hrozba krachu provalí v době, kdy se mezi členskými státy a institucemi rozhořel boj o výši příštího mnohaletého rozpočtu EU?

Náhoda to není. O tom, že v letošním rozpočtu chybí deset miliard eur (proto potíže Erasmu), informoval předseda rozpočtového výboru europarlamentu Alain Lamassoure. A právě europarlament bude za tři týdny schvalovat svoji pozici k výši rozpočtu pro roky 2014 až 2020. Europoslanci přitom namísto snížení budou chtít peníze navýšit, aby k podobné situaci nedocházelo.

O vyšší rozpočet usiluje také Evropská komise. Janusz Lewandowski, eurokomisař pro finanční plánování a rozpočet, minulý týden prohlásil, že „EU nebude schopna zajistit udržitelnou politiku zaměstnanosti a konkurencechopnosti bez strukturálních fondů a rozvoje venkova“. Naopak členské státy se zvyšování rozpočtu brání. Je pro ně krajně nepříjemné sdělit voličům, že zatímco doma se škrtá, v Bruselu se bude utrácet víc.

MM25_AI

V této atmosféře se hra na city hodí. A Erasmus je vhodným nástrojem pro tu stranu, která chce peněz víc, tedy unijní instituce. Na 2,2 milionu studentů rádo vzpomíná na semestr v Barceloně nebo Stockholmu. A EU může na zážitcích mladých lidí demonstrovat svůj přínos. Pokud europoslanci prosadí svou, v příštím roce zbude na granty.

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

  • Našli jste v článku chybu?