Podniky v českých rukou většinou neměly takové zdroje na investice, musely si najít své místo v mezinárodní dělbě práce a vstřebat nové metody řízení. Musely si najít své místo na trhu, kdy mnoho trhů bylo obsazeno podniky pod zahraniční kontrolou. Řada podniků nepřežila a velká část balancovala na hraně zániku. Vzniklo ale také mnoho perspektivních podniků v českých rukou.
Během času se vyčlenily vysoce efektivní podniky v českých rukou, z nichž některé také začaly svá sídla přesunovat do zahraničí. Tisíce úspěšných firem původně v českých rukou se změnily na zahraniční. Podniky s předpoklady, aby se v efektivnosti vyrovnaly firmám pod zahraniční kontrolou, „utekly“ do zahraničí.
o lepší efektivnosti, měřené pomocí ukazatele ekonomického zisku, rozhoduje zapojení do mezinárodní dělby práce (především do globálních hodnotových řetězců) a kapitálová síla.
Rozdíly v řízení podniků pro efektivnost nejsou tak důležité.
Podniky pod zahraniční kontrolou mají většinou výhodu plynoucí ze svého začlenění do větších nadnárodních celků. Což se odráží ve finanční oblasti a má vliv na výši rizika, to je alternativního nákladu na vlastní kapitál - další důvod lepších hodnot zahraničních firem. #
O autorovi| Martin Hronza, ředitel odboru ekonomických analýz MPO