Menu Zavřít

Proč se kryptoměny propadají? Může za to i válka o Bitcoin Cash

5. 12. 2018
Autor: Profimedia.cz

Ceny kryptoměn vůči dolaru v tomto roce výrazně oslabily. Jen během listopadu bitcoin oslabil o téměř 40 procent. Co je důvodem tak silného propadu v sektoru kryptoměn?

Nejznámější virtuální měna bitcoin zažívá těžké období. Za poslední rok oslabil vůči dolaru o 80 procent a nedaří se ani ostatním kryptoměnám. Až do 14. listopadu se bitcoin obchodoval okolo hranice 6 tisíc dolarů, následně se propadl až pod 4 tisíce dolarů (91 tisíc korun).

 Vývoj hodnoty bitcoinu v roce 2018

Zdroj: coinmarketcap.com

Zakladatelé německého portálu o kryptoměnách Coincierge Patrik a Andre Eberleovi tvrdí, že za masivním propadem ceny bitcoinu je zejména „kryptoválka“ mezi různými členy komunity okolo měny Bitcoin Cash. K roztržce došlo 15. listopadu, kdy jeden z táborů komunity nesouhlasil se změnami, které měly být součástí aktualizace měny. A digitální měna se rozdělila na dvě. Spor se týkal technických detailů měny.

Takzvaný tábor ABC podpořili lidé jako bitcoinový investor Roger Ver, zakladatel společnosti vyrábějící těžební rigy Bitmain Jihan Wu a programátor John McAfee. Ti zastávají stanovisko, že se má Bitcoin Cash měnit postupnými kroky, aby nedošlo k narušení bezpečnosti měny. Podporovali to, že velikost bloku v rámci měny zůstane zachován.

Více o Bitcoin Cash
Bitcoin Cash je kryptoměna, která vznikla 1. srpna 2017 odštěpením od kryptoměny bitcoinu. Důvodem vzniku byla nespokojenost menší, ale vlivné, části bitcoinové komunity s pomalým zpracováváním transakcí a s tím spojenými vysokými poplatky za tyto transakce.

Zrychlení transakcí umožnilo navýšení bloku z jednoho na osm megabajtů. Několik měsíců po vzniku této měny, v prosinci 2017, byl medián poplatků za transakce v bitcoinech 12 dolarů a 42 centů, u bitcoinu cash šlo pouze 1,8 centu. V důsledku rozdělení měny každý majitel bitcoinů získal stejný podíl bitcoinů cash, který vlastnil v bitcoinech.

Zdroj: wiki

Druhý tábor SV, který podporuje například Craig Wright, jenž se prohlašuje za zakladatele bitcoinu Satošiho Nakamota, chtěl, aby se velikost bloku zvýšila z 32 MB na 128 MB. Tím by Bitcoin Cash držel krok s trendem ostatních měn. Eberleové tvrdí, že stačilo, aby znesvářené týmy spolupracovaly na dalším směřování měny. K tomu ale nedošlo.

Spory se pak přenesly do celé komunity kryptoměn. Analytici varovali před investicemi do virtuálních měn a to způsobilo globální výprodeje digitálních měn, zejména propad kurzu měny Bitcoin Cash. Tábor SV se odštěpil a založil měnu Bitcoin SV. Předpokládá se také, že oba tábory prodaly větší množství bitcoinů, což vedlo také k oslabení kurzu vůči dolaru.


Čtěte: Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Bitcoin (ilustrační foto)


Hrozí nezájem o kryptoměny

Firma pro kybernetickou bezpečnost Kaspersky Lab pro rok 2019 odhaduje, že v příštím roce zájem o kryptoměny a také technologii blockchain opadne. „Mnohé firmy a průmyslová odvětví totiž došly k závěru, že blockchain má daleko užší rozsah aplikovatelnosti, než se původně zdálo. Rok 2019 se tak snadno může stát bodem zlomu, kdy se lidé přestanou dále snažit blockchain rozvíjet a přizpůsobovat,“ uvedla společnost.

Mnoho obchodníků přestane mít o platby v kryptoměnách zájem, protože musí platit vysoké poplatky. Cena kryptoměn podle analytiků Kaspersky Lab v roce 2019 příliš neporoste, protože i počet zájemců o digitální měny je omezený.

MM25_AI

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

Bitcoinový detektiv Aleš Janda: Banky ani státy nemohou mít vlastní kryptoměny

Blockchain jako záruka. Rwanda chce technologií hlídat těžbu vzácného tantalu

Maduro zamyká Venezuelu. Nový pas stojí čtyři mzdy, platit lze jen kryptoměnou

Investor NXMH posiluje v kryptoměnách, kupuje internetovou burzu Bitstamp

Norským těžařům kryptoměn vyhrožují bombovým útokem. Kvůli hluku

Dobývání bitcoinu spotřebuje dvakrát více energie než těžba zlata

 těžba kryptoměn, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?