Menu Zavřít

Pročpak pláče Kryštůfek Robin?

10. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Disney vytáhl do boje o hrnek medu Medvídka Pú

Stokorcový les teď Michaelu D. Eisnerovi musí připadat jako temné a hrůzu nahánějící místo. Žije tam totiž Medvídek Pú, Prasátko a Ijáček a tyhle kreslené postavičky, které Eisnerem řízené společnosti Walt Disney vynášejí ročně minimálně miliardu dolarů, se začaly bouřit. Na světlo se totiž dostal dvanáct let starý soudní spor, který až do ledna ležel na soudu v Los Angeles, a mediálního giganta začínají strašit soudní rozhodnutí o stovkách milionech dolarů za opožděné licenční poplatky a možná i ztráta jednoho z nejvýnosnějších aktiv.
Z jak velké rány se Disney bude muset vzpamatovávat, ještě není jisté. Odvolává se proti dvěma rozhodnutím včetně tvrzení, že vedení společnosti vědomě zničilo důležité dokumenty týkající se licenčních dohod. Aféra Pú možná v době, kdy se Eisner dostal pod palbu kvůli chronicky nízké ceně akcií společnosti Disney a zoufale slabé sledovanosti televize ABC, vypadá jako malichernost, ale generální ředitel firmy momentálně takové postrkování od hloupoučkého medvěda rozhodně nepotřebuje. Navíc by to mohlo mít dramatické následky. Když 9. srpna společnost oznámila americké Komisi pro cenné papíry, že „náhrada škod může dosáhnout až několika stovek milionů dolarů“ nebo může dojít i k ukončení licenční smlouvy, podali na ni žalobu další akcionáři.
Disney se o medvěda ani jeho med nechce nechat připravit. „Pú je největším majetkem společnosti,“ tvrdí Martin Brockstein, vedoucí redaktor odborného časopisu The Licensing Letter. Jeffrey Logsdon, analytik firmy Gerard Klauer Mattison & Co, odhaduje, že jen provozní zisky z licenčních poplatků za trička, batohy a další zboží s motivy z Medvídka Pú dosahují výše sta milionů dolarů. Loni společnost Disney zaplatila 352 milionů dvojici dědiců tvůrce Medvídka Pú A. A. Milna. Ale příbuzní Stephena A. Slesingera, newyorského literárního agenta, který americká práva koupil v roce 1930, tvrdí, že jim Disney dluží 200 milionů dolarů za licence na trička a další produkty a že z lukrativní oblasti videokazet a DVD je společnost odstavila úplně. Rodina v čele s osmdesátiletou vdovou Shirley Slesingerovou Lasswellovou, která bez Medvídka Pú neudělá ani krok, podle svých právníků tvrdí, že jí společnost dluží téměř miliardu dolarů. Disney se hájí, že rodině Slesingerů ročně vyplácí dvanáct milionů dolarů, a trvá na tom, že miliardovou částkou na sebe Slesingerovi chtějí jen upoutat pozornost veřejnosti. „Ve smlouvě z roku 1930 se uvádí, že se poplatky vztahují jen na určité produkty, a ne na všechny oblasti využití,“ prohlašuje právní zástupce společnosti Disney Daniel J. Petrocelli.
Slesingerovi dále Disneyho obviňují z toho, že ztratil dokumenty týkající se prodeje zboží a zničil další doklady, které platnost smlouvy rozšiřují i na DVD a videokazety. Dne 18. června soudce vyššího soudu v Los Angeles Ernest M. Hiroshige odmítl uznat audit provedený soudním znalcem v oboru účetnictví, protože podle něj příliš stranil společnosti Disney, a shledal „že při předkládání procesních materiálů druhé straně nepostupovala firma správně“, protože zatajila fakt, že zničila dokumenty, které mohly platnost licenční smlouvy rozšiřovat i na kazety a DVD.
Vzhledem k nepřítomnosti těchto dokumentů včetně písemností zesnulého ředitele divize pro spotřební výrobky Vincenta Jefferdse, bude celý případ možná záviset na „vzkazu mamince“. Ten v roce 1983 napsala Slesingerova dcera Patricia své matce a popsala v něm svou schůzku s Jefferdsem v hotelu Beverly Hills. Během schůzky Jefferds podle soudních spisů údajně řekl, „že videokazety a všechny ty nové věci do smlouvy zahrnuty byly, a ať o tom pomlčí.“ Protože společnost Disney Jefferdsovy dopisy zničila, soudce Hiroshige rozhodl, že jí nebude povoleno „předložit důkazy zpochybňující“ tvrzení rodiny, že na poplatky z videokazet skutečně právo měli. Společnost se proti rozhodnutí odvolala.
Mimosoudní vyrovnání mezi spornými stranami není příliš pravděpodobné. Jednou z překážek je stále živé nepřátelství vůči právnímu zástupci rodiny Slesingerů Bertramu Fieldsovi, který v ožehavém soudním sporu z roku 1999 získal pro bývalého šéfa studia Disney Jeffreyho Katzenberga vyrovnání ve výši 250 milionů dolarů. Tentokrát je sice předmět sporu heboučký a chlupatý, ale částka odškodného se může vyšplhat ještě výš. Pro Eisnera se tak z Medvídka Pú stává spíše noční můra.

AFÉRA PÚ

  • 1926 - Britský spisovatel A. A. Milne poprvé vydává Medvídka Pú
  • 1930 - Milne prodává americká a kanadská práva na prodej zboží s motivy Medvídka Pú newyorskému literárnímu agentovi Stephenu Slesingerovi
  • 1961 - Walt Disney od Milna kupuje filmová práva, od Slesingerovy vdovy pak získává práva na prodej zboží
  • 1983 - Rodina Slesingerových tvrdí, že se platnost smlouvy vztahuje i na videokazety
  • 1991 - Shirley Slesingerová Lasswellová se obává, že jí společnost Disney nevyplácí dostatečné licenční poplatky, a podává proti ní v Los Angeles žalobu
  • 2000 - Soudce Ernest Hiroshige zjišťuje, že společnost Disney zničila některé dokumenty
  • 2002 - Hiroshige odmítá audit provedený soudním znalcem v oboru účetnictví a určuje splátkový kalendář, který může společnost Disney stát stovky milionů dolarů

Pramen: soudní dokumenty, BusinessWeek

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Jebáčková

  • Našli jste v článku chybu?