Menu Zavřít

PRODEJ ZA MÉNĚ A NADVAKRÁT

18. 9. 2001
Autor: Euro.cz

České radiokomunikace

PRAHA – Možná už ve středu 29. srpna vláda rozhodne o prodeji Českých radiokomunikací (ČRa). „Nelze to vyloučit, ale o zařazení do programu rozhoduje ministerský předseda. Je třeba ještě dořešit některé detaily prodeje. Pevně věřím, že se to podaří rychle, řekl týdeníku EURO na sklonku minulého týdne náměstek ministra financí Tomáš Potměšil. O prodeji se mělo původně rozhodovat již před vládními prázdninami. Nakonec se tento bod do programu nedostal.

Vláda ve věci privatizace vede jednání (prostřednictvím poradce ABN Amro Rothschild) s jediným zájemcem, konsorciem Deutsche Bank/Tele Danmark. To původně za 51 procent akcií nabídlo 225 milionů amerických dolarů, Fond národního majetku si dal za cíl dosáhnout alespoň 300 milionů. Náměstek Potměšil bez bližších informací připustil, že této kýžené hranice se zřejmě nepodaří dosáhnout. „Je pravda, že to bylo naše určité zacílení vůči investorovi, ovšem ceny na trhu nejsou fixní, trh se vyvíjí. Telekomunikační akcie jdou na celém světě dolů, a nelze tedy všechna přání splnit. Dodává, že důležitou roli hraje i skutečnost, že se vedou jednání pouze s jedním uchazečem. Jeho postavení je tak svým způsobem monopolní.

Jak týdeník EURO již dříve informoval (EURO 17/2001), německo–dánské konsorcium ve svém projektu počítá, že po nákupu akcií ČRa by aktiva firmy rozdělilo. Tele Danmark má totiž zájem pouze o dceřinou společnost Contactel, Deutsche Bank by si ponechala rozhodující vliv v ČRa a jejich prostřednictvím by německá banka získala i minoritní podíl v RadioMobilu (ČRa drží 39 procent tohoto mobilního operátora). Dojde také zřejmě k odprodeji vysílacích věží a veškerých aktivit spojených s šířením rozhlasového televizního signálu. O ty projevila zájem americká společnost Crown Castle. Zřejmě ale není jediná. Proslýchá se, že nabídku dal i norský Telenor a zájem prý projevila také izraelská skupina Shiran (ta se již angažuje v českém hutnictví, bude stavět dálnici do Ostravy a má se podílet i na bohumínském železničním terminálu – EURO 32/2001).

FIN25

Zdroje týdeníku EURO uvádějí, že vláda pravděpodobně dostane za radiokomunikace zaplaceno nikoli najednou, ale ve dvou splátkách. První by byla fixní. Druhá splátka by se odvíjela od ceny, za niž se podaří konsorciu odprodat vysílací věže. Důvěryhodný zdroj blízký Úřadu vlády ČR minulý pátek sdělil, že první splátka by měla dosáhnout 175 milionů USD (necelých sedm miliard korun). Konečné slovo ale budou mít ministři Zemanova kabinetu.

  • Našli jste v článku chybu?