Německo předpokládá, že prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku kvůli Ukrajině bude letos obtížnější vzhledem k většímu odporu některých členských zemí. Řekl to šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.
„Jsme si vědomi toho, že odpor v Evropské unii proti prodloužení sankcí vůči Rusku se zvýšil,“ prohlásil německý ministr zahraničí. „Bude obtížnější než v loňském roce najít v této otázce společné stanovisko.“
Evropské sankce, které se dotýkají bankovního, obranného a energetického sektoru, vyprší v červenci. S jejich prodloužením musejí souhlasit všechny členské země EU, které o tom budou intenzivně jednat během června.
Steinmeier uvedl, že Berlín bude „tvrdě pracovat na tom, aby zajistil jednotnou evropskou frontu“. Zdůraznil přitom, že případné zrušení sankcí je „neoddělitelně spojené“ s respektováním minských dohod, jejichž cílem je obnovit mír na východě Ukrajiny.
Proti se staví Itálie a Maďarsko
Ministr konkrétně nejmenoval žádné země, ale je známo, že především Itálie a Maďarsko zaujímají k sankcím skeptické stanovisko. To také ve středu potvrdil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který po jednání se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem v Budapešti řekl, že Maďarsko nepřistoupí na „automatické“ prodloužení protiruských sankcí.
Na druhé straně hlavně Polsko a pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, které se obávají agresivního chování Ruska, trvají na pokračování tlaku vůči Moskvě kvůli její všestranné podpoře proruských povstalců v Donbasu.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová minulý týden řekla, že očekává prodloužení sankcí.
Přečtěte si, komu se v Rusku sankce hodí Ruští potravinářští magnáti díky sankcím větří zisky |