Menu Zavřít

Profesní průkazy usnadní lékařům a sestrám odchod do jiných zemí EU

29. 12. 2011
Autor: profit

Lékaři, zdravotní sestry, ale i odborníci na výpočetní techniku a další experti snáze získají práci v jiných členských zemích Evropské unie, než ze kterých pocházejí. Umožní to nový evropský profesní průkaz, který usnadní a urychlí uznávání kvalifikací v celé EU.

Foto: Profimedia

Rozhodla o tom Evropská komise. Kvůli stárnutí populace v mnoha členských státech ubývá obyvatel v produktivním věku. V roce 2020 tak bude v EU chybět více než 16 milionů vysoce kvalifikovaných pracovníků. Snadnější pohyb odborníků má být pro EU klíčovým zdrojem růstu.

Návrh rovněž vyzývá členské státy, aby přezkoumaly rozsah svých regulovaných povolání. „Evropa dnes čelí mnoha problémům. Jedním z nich bude zvýšení poptávky po vysoce kvalifikovaných pracovních místech v EU,“ řekl komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

„Návrh o odborných kvalifikacích reaguje na potřebu mít nekomplikovaný systém uznávání kvalifikací s cílem zvýšit mobilitu odborníků v Evropě. Dobře kvalifikovaní odborníci se budou snáze přemisťovat za volnými pracovními místy. A to bude jistě přínosem pro růst evropského hospodářství. Jsem přesvědčen, že myšlenka evropského profesního průkazu – elektronického osvědčení – je správnou cestou kupředu, protože zjednoduší a urychlí postupy uznávání kvalifikace pro mobilní odborníky,“ dodal Barnier.

Zavedení evropského profesního průkazu nabídne odborníkům možnost dosáhnout uznání své kvalifikace jednodušeji a rychleji. Průkazy budou k dispozici podle potřeb, které projeví jednotlivé profese. Velký zájem o používání tohoto průkazu projevily například zdravotní sestry.

MM25_AI

Zároveň Evropská komise aktualizovala minimální požadavky na odbornou přípravu lékařů, zubních lékařů, lékárníků, zdravotních sester, porodních asistentek, veterinárních lékařů a architektů. Ty byly přitom předtím naposledy sladěny před 20 nebo 30 lety.

Komise také zavede mechanismus varování před pracovníky ve zdravotnictví, kterým byl výkon odborné činnosti zakázán soudem nebo orgány veřejné správy. Tím zabrání případům, kdy lékaři, kteří nesměli kvůli vážnému pochybení vykonávat činnost ve svém domovském členském státě, se přestěhovali za prací do zahraničí a jiné členské státy o tom nebyly informovány.

  • Našli jste v článku chybu?