Menu Zavřít

Profesor důchodcem?

6. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Pojistit lidi jako majetek

Profesor důchodcem?

Otázka: Přiblíží výsledek senátních a komunálních voleb Václava Klause blíže k pozici:

  • Prezidenta republiky 34,3
  • Předsedy ODS 12,7
  • Důchodce 33,4
  • Nevím 19,6

Výsledek senátních a komunálních voleb z předminulého týdne posunul Václava Klause blíže do křesla prezidenta republiky. Myslí si to více než třetina respondentů Manažerského barometru. Stejná část odpovídajících je ale přesvědčena, že současný šéf ODS ve vrcholné politice pomalu končí a odchází do důchodu, alespoň politického. „Je blíže prezidentskému postu, ale zatím jde jen o nejlepší výsledek ve skoku do výšky, přičemž soutěžíme v desetiboji. Další disciplíny mohou pořadím výrazně zamíchat,“ přibližuje ve sportovní terminologii svůj názor jeden z ředitelů. „Vypadá to na důchod, alespoň ve smyslu vrcholové politiky. Parlament ho prezidentem nezvolí a strana ho už jako předsed

Pojistit lidi jako majetek

Otázka: Myšlenka přenést vyplácení prvních tří týdnů nemocenské ze státu na podniky je podle vás:

  • Správná a přinese snížení nemocnosti 29,5
  • Správná, ale nepřinese snížení nemocnosti 5,9
  • Nesprávná a poškodí hospodaření firem 62,7
  • Nevím 1,9

Představa ministra financí Bohuslava Sobotky, že by firmy na svá bedra převzaly vyplácení nemocenské svých zaměstnanců se respondentům Manažerského barometru nelíbí. Někteří si sice myslí, že myšlenka je správná a nemocnost pracujících se sníží, téměř dvě třetiny odpovídajících jsou ale přesvědčeny, že by takový krok poškodil hospodaření firem a zvýšil nezaměstnanost. „Nedokáži si představit, kdyby měl náklady na nemocenskou hradit sám, že by zaměstnavatel dokázal tolerovat častý zvyk některých zaměstnanců „hodit se marod,“ říká jeden z dotazovaných. Druhý mu oponuje: „Kdo to firmám zaplatí? Sníží stát stavy úředníků, kteří nebudou mít práci s vyřizováním nemocenské? Nic z toho se nestane, společnosti to všechno zaplatí ze svého a stále se bude platit nezměrná armáda byrokratů.“
Manažeři se domnívají, že společnosti nebudou schopny unést náklady na vyplácení až třítýdenní nemocenské. „Maximálně tři dny, jak je to v některých západních zemích,“ říká tento respondent. „Pokud by to nebylo kompenzováno úlevou na pojistném, je taková myšlenka přímo nemravná. Navíc s sebou přinese nebezpečí přecházení nemocí a tím fakticky zhoršení zdravotního stavu obyvatel,“ uvažuje jiný ředitel. Zazněl také tento zajímavý názor: „Možná by to přineslo snížení nemocnosti, ale myšlenka sama je nesystémová. Mnohem lepší, při stejném, ale spíše větším efektu, by bylo zavést vyšší individuální spoluúčast na tržním nemocenském pojištění. Tam by trh reguloval nadměrnou nemocnost diferencovanými cenami produktů a systémem bonusů či malusů, jako v pojištění majetku. Přesně tak, jak je to občas k vidění v zahraničí.“
Tento manažer pohlíží na situaci z druhé strany: „Navrhuji, aby státní zaměstnanci první tři týdny nemocenskou nedostali, nebo aby si na mzdu v době nemoci nejdříve vydělali úkolovou manuální prací, pokud by jim to někdo zaplatil. Ne však z peněz daňových poplatníků.“ Závěrem rezolutní myšlenka: „Možná jsem radikál, ale člověka, který dokáže přijít s myšlenku přenesení odpovědnosti ze státu na podniky, je potřeba odchytit do sítě, izolovat a zavřít do karantény.“

bitcoin školení listopad 24

Pramen: Odpovídalo 104 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?