Menu Zavřít

PROFIL: Němcová odmítla být prezidentkou, nyní se může stát premiérkou

19. 6. 2013
Autor: Robert Zlatohlávek, E15

Loni Miroslava Němcová vzdala kandidaturu v prezidentských volbách. Odůvodnila to tím, že republice pomůže více v roli předsedkyně Poslanecké sněmovny. Nyní přijala nominaci ODS na post české premiérky.

„Jako předsedkyně sněmovny mám odpovědnost, kterou kladu nad kandidaturu na prezidenta,“ prohlásila v dubnu 2012. „Jsem v politice patnáct let. Přijde okamžik, kdy musíte sečíst podporu a rozhodnout se,“ říká nyní. Čtěte profil ženy, která se může stát vůbec první českou premiérkou.

Profil Miroslavy Němcové
Datum a místo narození 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě.
Vzdělání Absolventka Střední zemědělské technické školy v Havlíčkově Brodě.
Současné funkce Předsedkyně Poslanecké sněmovny (od června 2010), místopředsedkyně ODS (od listopadu 2012)
Působení v politice V letech 1994 až 2002 působila jako členka zastupitelstva ve Žďáru nad Sázavou; poslankyní je nepřetržitě od roku 1998, dvě volební období byla místopředsedkyní Sněmovny (od 2002, od 2006 první místopředsedkyně); v minulosti byla například i místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS; po rezignaci předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) v dubnu 2010 byla pověřena vedením Sněmovny a v červnu téhož roku byla zvolena její řádnou předsedkyní
Působení v ODS Členkou strany je od roku 1992; v letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní ODS, kterou se znovu stala loni v listopadu; od června 2010 do listopadu 2012 byla 1. místopředsedkyní strany; v letech 2003 až 2006 byla stínovou ministryní ODS pro oblast kultury
Rodina Vdaná; manžel Vladimír, syn Pavel.

- V letech 1974 až 1992 pracovala na Českém statistické úřadu, od roku 1992 do roku 2007 vlastnila ve Žďáru nad Sázavou knihkupectví.

- V roce 1996 neúspěšně kandidovala za ODS do Senátu (volební obvod číslo 51 Žďár nad Sázavou), neuspěla ve druhém kole.

- Před volbami do Sněmovny v roce 1998 se překvapivě stala jihomoravským volebním lídrem ODS, když ve stranických primárkách porazila i ostřílené politiky. Podle tisku jí pomohla především její absolutní loajalita vůči tehdejšímu předsedovi strany Václavu Klausovi v době skandálu se stranickými sponzory v roce 1997.

- V roce 2002 kandidovala na předsedkyni ODS, neuspěla již v prvním kole.

- V listopadu 2005 přinesl deník Právo informaci, že syn místopředsedkyně Sněmovny Němcové využíval k soukromým cestám služební vůz své matky. Němcová následně služební octavii s kartou na benzin vrátila, odmítla však, že by auto bylo používáno v rozporu se zákonem.

- V roce 2006 neuspěla při volbě předsedy Poslanecké sněmovny, když nezískala ani hlasy všech poslanců koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

- Před letošní historicky první přímou volbou hlavy státu se o ní spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentskou funkci. Němcová však v dubnu 2012 odmítla vstoupit do vnitrostranických prezidentských primárek. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že republice pomůže daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny. Za ODS nakonec ve volbách neúspěšně kandidoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

- Její zvolení 1. místopředsedkyní strany v červnu 2010 bylo překvapivé. Loni v listopadu Němcová na stranickém kongresu tento post neobhájila. V hlasování ji porazil ministr průmyslu Martin Kuba. Němcovou delegáti málem nezvolili ani řadovou místopředsedkyní.

- Počátkem letošního února Němcová veřejně kritizovala přidělení míst ve správních orgánech státních firem exposlancům ODS Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi. Šnajdr a Fuksa spolu s Petrem Tluchořem se v listopadu 2012 vzdali poslaneckého mandátu kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil. Bývalí poslanečtí rebelové nyní figurují v aféře, která vedla k pádu premiéra Petra Nečase.


Čtěte také:

MM25_AI

První premiérka? ODS místo Nečase navrhla Němcovou

Zeman: Předčasné volby by vyšly draho, ale zatím je nevylučuji

  • Našli jste v článku chybu?