Menu Zavřít

PROGRAM: NOSTALGIE

16. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Stranám chybějí lidé, a tak se do politiky vracejí dávno zapomenuté tváře

Do stylového baru Magister Kelley v pražských Nuslích se během pozdního odpoledne trousí první hosté. Mezi milovníky alkoholové alchymie vyčnívá trojice známých tváří. Na první pohled je ale poznají jen političtí pamětníci. Někdejší ministr financí a místopředseda ODS Vlastimil Tlustý patřil svého času mezi nejvlivnější postavy tohoto státu. Jiří Payne byl pravicovou stálicí v Poslanecké sněmovně už od devadesátých let. A Michal Simkanič je dlouhodobým šéfem neparlamentní strany Česká pravice. Nejvíce se proslavil v roce 2005, když spálil směnku hrající důležitou roli v případu půjčky tehdejšího premiéra Stanislava Grosse na byt, kvůli němuž nakonec šéf vlády rezignoval.

Tito tři političtí veteráni se pravidelně scházejí právě v této nuselské hospůdce a plánují svou politickou budoucnost.

Chtějí oslovit voliče už při podzimních senátních volbách pod hlavičkou nové formace Pravé křídlo. Plánem je obsadit všech 27 senátních obvodů svými kandidáty. Zatím mají však předběžně domluvených jen dvanáct jmen. Z nich většinu tají. Ani sám Tlustý dosud podle svých slov není úplně rozhodnutý, zda se bude v říjnu ucházet o hlasy voličů. Ale vše k tomu směřuje. Uspět chtějí tito političtí důchodci s radikálním konzervativním programem a také s určitou nostalgií k devadesátým letům.

„Úplně všechny současné politické subjekty se distancují od událostí a reforem devadesátých let, a tak je důležité, aby se k tomu někdo přihlásil,“ říká hrdě Tlustý.

Podzimní volby jsou podle něj první příležitostí, kdy se „nějaké vyprofilované osobnosti z devadesátých let“ mohou do politiky vrátit. Už v příštích dnech chtějí Tlustý a spol. zveřejnit první programový požadavek své vznikající strany. „Navrhneme úpravu české ústavy. A to narovnání vztahu Prahy s Bruselem, toho, že v některých otázkách můžeme být teď Bruselem přehlasováni a tím jsou nám některé věci nařizovány. Vyřešíme diktát Bruselu vůči Praze bez toho, aby bylo nutné vystupovat z EU,“ slibuje někdejší otec myšlenky české rovné daně, která přetrvala v tuzemském daňovém systému dodnes.

Raději bychom si hráli s vnoučaty

Na programu vůči Evropské unii se podílí především bývalý europoslanec za Stranu svobodných občanů a někdejší dlouholetý zákonodárce z ODS Jiří Payne. „Raději bychom se věnovali vnoučatům. Ale tady nic nedělá vláda, koalice ani opozice. To nejpodstatnější je vymyslet, aby Česká republika začala fungovat. Nefunguje doprava, silnice, dálnice, nefunguje téměř nic,“ rozčiluje se předlistopadový disident Payne. Celkem má uskupení zhruba sedmdesát témat, kterými chce českou veřejnost přesvědčit, že si jeho členové zaslouží další politickou šanci.

„Zatím hledáme metody, jak to budeme uveřejňovat. Máme nějaké nápady. Budeme publikovat témata asi pravděpodobně přes nějaké možnosti, které nabízí internet,“ říká nejistě třiašedesátiletý Payne.

Místo schůzek v baru Magister Kelley si staří čeští pravičáci nevybrali náhodou.

Lokál patří Jiřímu Chvojkoví, odborníkovi na PR se zkušenostmi z různých institucí a politických stran. Mezi roky 2003 a 2007 Chvojka pracoval pro ODS jako jeden z klíčových členů jejího volebního štábu. Byl také pravou rukou Tlustého, pro něhož před čtrnácti lety připravoval volební kampaň ve středních Čechách. Poté pracoval pro Davida Ratha z ČSSD a působil jako mluvčí Aleny Vitáskové na Energetickém regulačním úřadu, aby nakonec opět zakotvil u sociální demokracie, na jejímž politickém marketingu se podílel ještě před třemi lety. Teď je na volné noze a radí právě rodící se pravicové formaci.

Aby se jim nikdo nevysmál

„Už jsem s pány spolupracoval v minulosti a všechny je znám. Poskytl jsem jim prostor, kde se mohou scházet, a také pár rad,“ vysvětluje Chvojka. A jaké rady na progresivní marketing současným šedesátníkům dal? „Pánové mají pořád pocit, že povedou kampaň jako v devadesátých letech, a já jsem jim vysvětlil, že už se to prostě nedá vrátit zpátky. Dnes už je tolik lidí nezná. Musí být hodně aktivní mimo tradiční média, musí opanovat primárně sociální sítě,“ shrnuje doporučení Chvojka. „Musí mít ten marketing dobře připravený, aby se nestalo to, že se jim někdo předem vysměje,“ dodává.

Pravé křídlo už podle slov Michala Simkaniče jedná s potenciálními sponzory.

Jejich jména však šéf České pravice nechce zveřejnit. „Ale o financování našeho projektu bych rozhodně strach neměl,“ říká sebejistě. Kromě již zmíněných osobností s projektem spolupracuje také například někdejší liberecký hejtman za ODS a bývalý poslanec za Věci veřejné Petr Skokan. A také velká postava politiky devadesátých let, někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek. Všichni zůstávají optimisty a nebojí se, že by jejich účinkování ve volebním klání skončilo propadákem. Přát jim může paradoxně i současná turbulentní doba. „Sleduju teď dění kolem koronaviru… Období ekonomické krize vždycky přeje tomu, aby lidé dali důvěru těm, o kterých si myslí, že to zvládnou,“ věří staronovému politickému projektu jeho potenciální marketér Chvojka.

Stará garda z Magistra Kelleyho nebude během letošních voleb zdaleka jedinou formací, která se spolehne na pověst z minulosti. Strany ve větší míře než obvykle sázejí na stará známá jména.

Patrné je to především u kandidátů do Senátu. V Praze 1 bude o senátorské křeslo bojovat poslankyně za ODS Miroslava Němcová, která se v roce 2013 mohla stát první českou premiérkou. V politice působí nepřetržitě už 22 let. V sousedním senátním obvodě v Praze 5 se společným kandidátem ČSSD a hnutí ANO stal exministr zdravotnictví Miroslav Ludvík, dlouholetý politik pražské sociální demokracie.

O vstup do horní komory budou vedle řady komunálních politiků usilovat i někteří poslanci. Kandidovat zřejmě bude předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik (Znojemsko) či komunistická poslankyně Miloslava Vostrá (Kladensko), poslanec za ANO Karel Rais (Brno-město), bývalý poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška (Vyškovsko) či místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (Žďársko). Své senátorské křeslo se pokusí obhájit v kladenském obvodě exministr pro lidská práva a bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Byl jsem i spermií

Mezi kandidátními listinami plnými starých známých jmen budou vybírat voliči i v krajských volbách. V jižních Čechách se chce novým hejtmanem stát exministr průmyslu a obchodu z let 2011 až 2013 Martin Kuba (ODS). Ve Zlínském kraji bude nejvyšší funkci znovu obhajovat nezničitelný bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který už za svou politickou kariéru vystřídal funkce obecního i krajského zastupitele, starosty, ministra, místopředsedy vlády, poslance, senátora, hejtmana a předsedy strany.

Na jižní Moravě se o hejtmanský post popere za hnutí ANO bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, který předloni neuspěl při vyjednávání o nové brněnské koalici a z vysoké volené funkce po čtyřech letech odešel. Kvůli Vokřálově kandidatuře se současný jihomoravský hejtman za hnutí ANO Bohumil Šimek musel posunout na kandidátce až na čtvrté místo. Pravděpodobně největším soupeřem bude Vokřálovi teprve pětatřicetiletý starosta Velatic u Brna Jan Grolich z KDU-ČSL. Právě on je jednou z mála čerstvých tváří v letošních volbách.

Patří zároveň mezi nejvýraznější mladé lidovce a ambicemi rozhodně nešetří. Hejtmanský post chce urvat právě pro sebe. Nejen lidovecké voliče chce oslovit mimo jiné svým webem coolstasvé bohaté ochotnické minulosti. „Díky ochotničení jsem byl policajtem, novinářem, kosmonautem převlečeným za ženskou i spermií. Takže teď se dokážu vžít opravdu do každého,“uvádí Grolich na svém webu.

V Jihomoravském kraji znovu kandiduje i někdejší korunní princ ČSSD Michal Hašek, který už se z vysoké politiky stáhl, ale stále radí například ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi či ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi. Hašek kandiduje na Moravě za ČSSD z 18. místa, ale voliči ho mohou vykroužkovat nahoru. „ČSSD letos bojuje o život, nikoliv o vítězství jako v minulosti. A18 je přece symbol dospělosti, takže to berte tak, že i já mám za sebou politické úspěchy i chyby,“ napsal týdeníku Euro Hašek.

Letošní volby se ale budou zcela jistě muset obejít bez jednoho politického dinosaura.

Volební kampaň od bazénku v létě tentokrát nepovede exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, přestože ho ČSSD oslovila pro senátní volby dokonce ve dvou obvodech. „Člověk už změnil priority. Těch 20 let úspěchů stačilo. Možná že bych ještě zkusil ten prezidentský post, ale to je ještě daleko, tak uvidíme,“ rozloučil se známý socialistický šprýmař. #

Krajské souboje

Karlovarský

Petr Kubis (ANO)

vs. Karel Jakobec (ODS)

Plzeňský

ilona Mauritzová

(ODS s podporou TOP 09)

vs. Roman Zarzycký (ANO)

Jihočeský

Martin Kuba (ODS)

vs. František Konečný (ANO)

Ústecký

Jan schiller (ANO)

vs. radek Černý (KSČM)

Středočeský

Jaroslava Pokorná

Jermanová (ANO)

vs. martin Kupka (ODS)

Pardubický

martin Kolovratník (ANO)

vs. martin Netolický

(ČSSD a Společně pro kraj)

Královéhradecký

martin Červíček

(ODS, STAN, Východočeši)

vs. Jaromír Dědeček (ANO)

Liberecký

martin Půta (STAN)

vs. Jitka Volfová (ANO)

Jihomoravský

Petr Vokřál (ANO)

vs. Jan Grolich (KDU-ČSL)

Zlínský

Jiří Čunek (KDU-ČSL)

vs. Jiří sukop (ANO)

Olomoucký

Ladislav okleštěk (ANO)

vs. Dalibor Horák (ODS)

Moravskoslezský

ivo Vondrák (ANO)

vs. Petr Kajnar (ČSSD)

Vysočina

martin Kukla (ANO)

vs. Jiří Běhounek (ČSSD)

Kde se letos volí do Senátu (senátní obvody)

• č. 3 - Cheb • č. 30 - Kladno • č. 57 - Vyškov

• č. 6 - Louny • č. 33 - Děčín • č. 60 - Brno-město

• č. 9 - Plzeň-město • č. 36 - Česká Lípa • č. 63 - Přerov

• č. 12 - Strakonice • č. 39 - Trutnov • č. 66 - Olomouc

• č. 15 - Pelhřimov • č. 42 - Kolín • č. 69 - Frýdek-Místek

• č. 18 - Příbram • č. 45 - Hradec Králové • č. 72 - Ostrava-město

• č. 21 - Praha 5 • č. 48 - Rychnov nad Kněžnou• č. 75 - Karviná

• č. 24 - Praha 9 • č. 51 - Ždár nad Sázavou • č. 78 - Zlín

• č. 27 - Praha 1 • č. 54 - Znojmo • č. 81 - Uherské Hradiště

Úplně všechny současné politické subjekty se distancují od událostí a reforem devadesátých let, a tak je důležité, aby se k tomu někdo přihlásil.

WT100

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?